Ako cestovať s malými deťmi a užiť si to

Ako cestovať s malými deťmi a užiť si to

Cestovanie s malými deťmi prináša výzvy, ale pár jednoduchých tipov vám pomôže si dovolenku užiť. Kvalitné oblečenie, SPF ochrana, hry a cestovný plán. Majte prehľad o lekároch a lekárňach. A samozrejme dostatok vody. Pripravte sa na pohodlnú a bezproblémovú dovolenku pre celú rodinu.

Prírodné materiály sú stávka na istotu

Ľan, bavlna, merino vlna, mušelín, … v lete voľte jedine detské oblečenie z prírodných materiálov. Dobre sajú, odvádzajú pot a nezapáchajú. Vzhľadom na to, že deti ešte nemajú dokonalú termoreguláciu, potrebujú sa cítiť dobre a polyester je toho úplný opak.

Vy možno dokážete ignorovať, že na sebe máte spotené mokré oblečenie, ale deti toho tak schopné nie sú a môže im to veľmi znepríjemniť celú dovolenku.

SPF za každého počasia

Slnko je v posledných rokoch naozaj silné. Detskú pokožku ľahko spáli behom pár minút. Preto si urobte zásobu opaľovacích krémov s SPF 50 . Nižšie hodnoty nie sú pre deti bezpečné, ich koža je citlivá a náchylná na bolestivé spálenie.

SPF sa delí na minerálne a chemické . Minerálne fungujú na princípe odrážania slnečným lúčov, preto sú viac biele a trvá dlhšiu dobu, než ich do kože votrite. Ich výhoda je v tom, že sú skvelé aj na citlivú kožu, teda ideálna voľba pre detskú pokožku.

SPF aplikujte pravidelne, minimálne každé 2 hodiny obnovte vrstvu na celom tele. Nevynechajte ani kvalitné slnečné okuliare a pokrývku hlavy, najlepšie klobúčik, pretože chráni oveľa viac ako obyčajná šiltovka.

Aby nebola nuda

Deti neznáša nudu. Akonáhle sa nudia, začínajú vymýšľať, ako sa zabaviť a to sa môže prejaviť hlasitosťou, plačom, hyperaktivitou a nesústredenosťou. Preto si so sebou zabaľte (pripravte) obľúbené detské hry kartové, spoločenské i slovné .

Možno sa budete čudovať, koľko nových hier existuje, ponuka sa stále rozširuje, takže si vyberie každá rodina. Hlavné je, aby nebola veľmi zložitá a všetkých bavila.

Spracujte si cestovný itinerár

Kto je pripravený, nie je prekvapený. Dosť často sa stáva, že sú pamiatky v určitý deň neprístupné a to vás pri zatvorenej bráne asi dosť nemilo prekvapí.

Spíšte si ešte doma zoznam lokalít , kam sa chcete dostať, aké je vstupné, kde je najbližšia reštaurácia, obchod, toalety a prípadne, ako funguje miestna doprava.

Ušetríte si tým drahocenné minúty, kedy vám jedno dieťa plače a druhé má hlad a vy sa nemôžete sústrediť, pretože sa vám prehrial telefón av kombinácii s pomalým internetom nič nemôžete nájsť.

Ako cestovať s malými deťmi - pitný režim

Majte prehľad o lekároch, lekárňach a dôležitých číslach

Nikto si to nepraje, ale nehody sa stávajú a je lepšie byť pripravený na všetko. Zistite si, aká je zdravotná situácia v danej lokalite, ako je na tom miestna angličtina a čo robiť v prípade, že má vaše dieťa horúčky a paralén nepomáha.

Spíšte si všetky dôležité čísla a adresy nemocníc , prípadne kontakt na slovenskú ambasádu. Nikdy neviete, kedy sa to vám alebo niekomu blízko môže hodiť.

Dostatok vody a tekutín

S deťmi je človek občas roztržitý. Vypijete malú pollitrovú fľaštičku vody a potom ju zabudnete doplniť…. Vy aj deti si prineste veľkú zásobu vody a pravidelne sa osviežujte . Úpal nie je žiadna sranda! V kombinácii s príliš dlhým pobytom na slnku sa vystavujete veľmi nepríjemným prejavom úpalu.

Nezabudnite, že slnko je na poludnie najsilnejšie a je lepšie sa mu vystaviť až po obede.

-Infoservis-

Pripravené v spolupráci so Zalando a Rajhračiek

Mohlo by vás zaujímať