Výhody testovacích jázd s rôznymi vozidlami: Objavte svojho perfektného spoločníka na cesty

Výhody testovacích jázd s rôznymi vozidlami: Objavte svojho perfektného spoločníka na cesty

Kupujete nové auto? Takáto významná investícia si vyžaduje premyslený prístup, nie unáhlené rozhodnutie, ktoré by ste neskôr mohli ľutovať. Áno, výbavu si dnes môžete „vyklikať“ a auto objednať cez internet. Bez vyskúšania rôznych modelov, motorizácií či úrovní výbavy naživo, vám to však neodporúčame. Prečítajte si, prečo by ste testovacie jazdy nemali podceňovať.

Pohľad naživo obrazovka nenahradí

Prvý dojem je možno najdôležitejší, no fotografie na jeho vytvorenie rozhodne nestačia. S autom je to podobné ako s prvým rande – pokým sa neuvidíte naživo, iskra jednoducho nepreskočí.

Poviete si – čo na tom môže byť zlé, veď nové autá na predaj si môžete pozrieť na displeji. Áno, displeje dnešných smartfónov, tabletov a počítačov sú síce kvalitné, ale môžu skresliť farby a tvary auta rovnako, ako to bolo pri tlačených katalógoch kedysi. Tá červená jednoducho môže byť naživo viac doružova, auto môže byť o niečo užšie, ako sa zdá a tak ďalej.

Vybrané auto preto musíte vidieť naživo. Z každej strany, na svetle, zvonku i zvnútra.

Praktická rada: Vezmite na obhliadku a testovaciu jazdu aj partnerku (či partnera) alebo inú osobu. Aj keby auto nebolo určené do ich rúk, druhý pohľad na vec sa vždy zíde.

Interiér musí byť pohodlný

Usaďte sa do sedadiel a nájdite si svoju typickú polohu za volantom. Sedí sa vám dobre? Máte dostatok miesta na nohy a nad hlavou? Pozor si na to dajte najmä, ak patríte medzi tých vyšších.

Sedáky na nohy sú dostatočne dlhé? Ak nie, mohli by vás pri dlhšej ceste bolieť stehná. A čo ovládacie prvky? Dosiahnete na ne? Sú rozmiestnené ergonomicky a tam, kde by ste ich čakali?

Toto všetko by ste však mali otestovať aj počas (dynamickejšej) jazdy. Sedadlá by vás mali dobre podržať v zákrutách, nastavovanie ovládacích prvkov by vás malo rozptyľovať čo najmenej, jednotlivé plasty a súčasti interiéru by nemali vŕzgať.

Opäť praktický tip: vezmite so sebou aj deti a spýtajte sa, ako sa im vzadu sedí. Všímajte si aj prípadné možnosti uchytenia detských sedačiek. Nie každé auto je vybavené systémom Isofix na všetkých troch zadných sedadlách, či na sedadlách v 3. rade.

Porovnajte si rôzne motorizácie a prevodovky

Na benzín treba poriadne „šliapnuť“ a veľa „žerie“. Diesel zase ťahá od nízkych otáčok a jazdí omnoho úspornejšie… lenže tieto „univerzálne“ pravdy už dávno neplatia.

Trh zmenil najprv „downsizing“ benzínových motorov, ktoré majú čoraz nižší objem a potrebný výkon im pomáha dosiahnuť turbodúchadlo tak ako pri dieseloch.

Od dieselov prebrali aj priame vstrekovanie paliva. Vďaka tomu majú benzínové motory vyššie výkony ako kedysi, nižšiu spotrebu ako kedysi, inú výkonovú charakteristiku, no nesedia im časté jazdy na kratšie vzdialenosti. Okrem toho sú tu aj technológie znižujúce emisie ako filtre pevných častíc či vstrekovanie močoviny.

Moderné motory sú skrátka úplne iné ako pred 10 či 20 rokmi. A potom je tu ďalší trend – elektromobily, hybridy, plug-in hybridy a mild hybridy.

Každý pohon exceluje v iných podmienkach, napríklad elektromobil sa najlepšie cíti v meste a na krátkych trasách, dieselové autá sa hodia na dlhé trasy atď. Mnohé automobilky vyrábajú rovnaké alebo podobné modely s rôznymi druhmi pohonu. A aby toho nebolo málo, aj s rôznymi druhmi prevodoviek – s manuálnou a rôznymi druhmi „automatov“.

Ako z toho von? Vyskúšajte si rôzne modely áut s rôznym pohonom a rôznymi druhmi prevodoviek. Možno ste chceli diesel a zistíte, že ani taký plug-in hybrid nie je na zahodenie. Subjektívny pohľad tu hrá veľkú rolu a auto vám jednoducho musí sadnúť. A to, či vám sedí, prezradí iba testovacia jazda.

Tip pre vás:

Mnohí predajcovia organizujú podujatia s hromadnými testovacími jazdami. Tieto podujatia vám ušetria čas, ktorý by ste inak strávili objednávaním na jazdy a čakaním, kým bude príslušný model s danou motorizáciou k dispozícii u predajcu.

Pripravené v spolupráci s KIA

Mohlo by vás zaujímať