fbpx
Aké je Toskánsko mojimi očami?

Hana Repková: Aké je Toskánsko mojimi očami?

Priznávam, že obrovskou inšpiráciou mi bola  jedna z mojich obľúbených kníh od Dana Browna Inferno. Jej dej sa totiž sčasti odohráva práve v tomto krásnom kúte sveta.

Ako obvykle, opäť  som cestovala sama. Na vlastnú päsť a na vlastnú zodpovednosť. A znova sa opakoval ten istý scenár – moji blízki sa čudovali, ako je možné, že nebojím sama vyraziť do cudziny a či mi nie je  ľúto peňazí. Vraj by som ich mohla  minúť na niečo užitočnejšie. Ale darmo, ja sama najlepšie viem, čo mi cestovanie dáva.

Už len to, že mám možnosť fotografovať pamiatky, je úžasná vec. A takéto sólo cestovanie  je príležitosť, ako spoznať, čo vo mne naozaj je. Naučiť sa postaviť  na vlastné nohy a bojovať so strachom a obavami, tiež nie je na zahodenie.

Takže s radosťou míňam svoje peniaze na výlety. Je to moja vášeň, chcem spoznávať nové miesta, kultúru,život v inom svete. Ku šťastiu nepotrebujem zbytočnosti, mojím majetkom sú zážitky.  Na čo iné sa dá na staré kolená  spomínať, ak nie na zážitky?

Ale späť k Toskánsku…

Je to predovšetkým krajina, plná viníc a vínnych pivníc.  To, že ich  je veľa, ale neznamená, že vína sú lacné, skôr naopak. Pre našinca, ktorý chce ochutnať tamojšiu produkciu to znamená, že musí riadne hlboko siahnuť do vrecka.  Lenže ak mu nie je ľúto zaplatiť, isto  neobanuje. Miestne vína sú vynikajúce! Na ochutnávkach vám k nim ponúknu  ochotní a prívetiví vinári vlastnú salámu a syry.

Ochutnávky v pivničkách ale nie sú  ani zďaleka jediná zaujímavá vec v Toskánsku. Tento kraj oplýva množstvom historických pamiatok, ktoré pozná celý svet. Uličky starobylej Florencie, šikmá veža v Pise… to všetko musíte zažiť a vidieť na vlastné oči.

Ja som cestu začala práve vo Florencii. Monumentálne historické budovy, impozantné sochy, ale aj malé uličky tvoria kolorit tohoto mesta, opradeného históriu. Lenže má aj svoju odvrátenú stranu – videla som bezdomovcov, ktorí čakali, kto im čo hodí. Veru, smutný pohľad!

Oveľa príjemnejší zážitok som mala z galérie Uffizi. Je to jedna z najznámejších galérií na svete a patrí aj medzi najnavštevovanejšie. Vystavujú v nej predovšetkým artefakty spojené s mestom Florencia. Pochopiteľne, fotografovať sa v nej nesmie.

Isto poznáte fotografie námestia. Každý deň tam hrá živá hudba a kŕdeľ holubov spokojne zobká zo zeme odrobinky, ktoré im neustále servírujú turisti.  Určite nevynechajte stredoveký most Ponte Vecchio, ktorý vedie ponad rieku Arno. Od jeho vzniku až dodnes sú na ňom obchodíky. V minulosti tam predávali mäsiari,  dnes sú tam predajne suvenírov, šperkov a drobných umeleckých výrobkov.

V malých uličkách renesančnej Florencie je plno kaviarničiek a krčmičiek, kde môžete ochutnať skvelú kávu, vynikajúce špagety, alebo zmrzlinu od výmyslu sveta. Opäť však nič pre lakomých, za všetko si riadne zaplatíte.

A z Florencie poďho do Pissy!

Aj malé deti vedia, že tam turisti z celého sveta chodia obdivovať šikmú vežu. Na to, aby ste mohli vyšliapať jej 294 schodov, si musíte počkať v dlhom rade.

Lucca, môj ďalší cieľ, leží asi 75 kilometrov západným smerom od Florencie a asi 25 kilometrov od Pissy. Mesto je preslávené svojou nádhernou architektúrou.Prechádzam sa mestom a všade vidím záhrady,sochy,fontány a lavičky na oddych. Všetko je krásne, čisté a obklopené zeleňou. Lucca je mesto s vychýrenými trhmi a dajú sa tu kúpiť starožitnosti.  Zaujímavosťou je, že súčasné námestie bolo kedysi amfiteátrom  a obrysy námestia kopírujú pôvodný oblúk  masívneho muriva námestia.

A ešte jedna pikoška na záver – miestni nemajú radi slovo „bombové“.

Toskánsko je určite právom zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nie iba vďaka obrovskej koncentrácii kultúrnych pamiatok, ale i vďaka nádherného krajinnému profilu – zelené polia, vinice, zvlnená krajina dodávajú tomuto kraju romantický nádych. Aj keď som tam strávila iba štyri dni, dokonale som na naladila na magickú atmosféru, ktorá tam panuje. Návrat domov bol, ako vždy, krutý. Ťažko sa mi vracalo do bežnej reality.

Ale už teraz sa teším, že sa tam raz možno vrátim.

A na záver ešte jedna rada

Ak navštívite Toskánsko v horúcom lete, dávajte si pozor, v akom oblečení navštívite kaplnky a kostoly. Miestni neradi vidia, ak turisti chodia na posvätné miesta s odhalenými ramenami.

Hana Repková

 

Mohlo by vás zaujímať