Vybrala som pre vás tie najkrajšie vianočné a zimné príbehy, ktoré vyšli v slovenských vydavateľstvách.

Najkrajší darček pod stromček? No predsa vianočný príbeh! Tipy na knihy pod stromček 2021

Najobľúbenejším a najčastejším vianočným darčekom je jednoznačne kniha. U detí je výber správneho knižného titulu veľmi dôležitý. Ak sa pekný príbeh spojí s nádhernou ilustráciou, získa si srdce každého malého čitateľa. Vybrala som pre vás tie najkrajšie vianočné a zimné príbehy, ktoré tento rok vyšli v slovenských vydavateľstvách.

Tipy na knihy pod stromček 2021

Vianočné prasiatko a Zimné rozprávky (Ikar)

Vydavateľstvo Ikar vydalo tento rok hádam najväčší počet vianočných kníh určených pre deti. Medzi najočakávanejšie vianočné knihy patrilo Vianočné prasiatko od spisovateľky J. K. Rowlingovej. Kniha vyšla vo viac ako dvadsiatich jazykoch 12. októbra a, ako aj ďalšie knihy autorky Harryho Pottera, okamžite vzbudila záujem verejnosti. Každé dieťa má obľúbenú hračku. Jack má plyšové prasiatko s menom Mapi, ktoré sa jedného dňa stratí (kto čítal knihu vie, že sa vlastne úplne tak nestratilo samo od seba).

Smutný Jack sa ho vydáva hľadať do čarovnej Krajiny stratených, spolu s ďalšími plyšovými kamošmi. Kniha je určená pre deti od 6 rokov a nie je to prvoplánový príbeh, čo sme od Rowlingovej ani nečakali. Rozvod rodičov, stotožnenie sa s nevlastným súrodencom či dôležitosť rodiny a tradícií, to sú témy, ktoré sú súčasťou dobrodružného príbehu hlavného hrdinu na ceste za svojím plyšovým priateľom. Príbeh je doplnený ilustráciami uznávaného výtvarníka Jima Fielda. Vianočné prasiatko je kniha, ktorá nadchne deti od 6 rokov.

Zimné rozprávky s podtitulom Najkrajšie zimné rozprávky z celého sveta sú na knižnom trhu len pár týždňov a kníhkupectvo Martinus na webe píše, že sú vypredané. Nečudo, ide o veľmi vydarenú zbierku rozprávok z celého sveta, s témou zimy a Vianoc. Známe príbehy (Luskáčik, Snehulienka, Snehová kráľovná) dopĺňajú pre mňa úplne nové (Biely medvedí kráľ, Tanukiho zlato, Deti a slnko). Spolu 18 rozprávok a príbehov s tematikou zimy vrátia čitateľa do starých kultúr plných mýtov, povier a viery v silu prírody.

V úvode každého príbehu je krátky predslov autorky Dawn Casey o tom, z ktorej krajiny rozprávka pochádza. Netradičné, pútavé príbehy dopĺňajú čarovné ilustrácie Zanny Goldhawk. Zimné rozprávky sú nádhernou knihou, ktorá sa stane klenotom každej detskej knižnice.

Grétka a vianočný anjel a Kam chodia snehoví anjeli (Tatran)

Anjeli sa stali ústrednými postavami oboch kníh, ktoré vyšli v novembri vo vydavateľstve Tatran. Kniha Grétka a vianočný anjel je prvou knižkou z pripravovanej série Anjeli strážni od známej autorky kníh pre dospelých – Lucindy Rileyovej a jej syna – moderátora BBC Harryho Whittakera. Grétka túžobne očakáva návrat svojho otca – kapitána rybárskej lode. Ten je však uväznený počas búrky na mori spolu s ďalšími rybármi z dediny. A tak sa Grétka modlí k anjelovi s príznačným menom Nádej, aby otecka priviedol späť.

Kniha je určená aj pre menšie deti, ktorým pomáhajú pochopiť text pútavé ilustrácie. Viera v zázrak a pomoc anjelov je zavŕšená pochopením, že najdôležitejším darčekom je, keď sa rodina zíde v zdraví pod vianočným stromčekom.

Zobudili ste sa niekedy z ničoho nič uprostred noci? To sa stalo malej Sylvii, ktorá pri posteli zbadá anjela s obrovskými krídlami. Je to anjel, ktorého vytvorila v snehu a tento snehový anjel sa stáva jej ochrancom. Čo má urobiť, keď sa s ním chce opäť stretnúť? Majú všetci jej blízki svojho anjela? Čarovný príbeh, ktorý nepustíte z rúk, kým ho nedočítate, ide ruka v ruke so skutočne nádhernými ilustráciami, vďaka ktorým príbeh ožíva na každej stránke. Kniha Kam chodia snehoví anjeli patrí medzi najkrajšie detské knihy o anjeloch, ktoré som čítala.

Červený balík a Dedkov anjel (Verbarium)

V oboch knihách z dielne vydavateľstva Verbarium sú v prevahe ilustrácie nad textom, čo im však neuberá na čare, práve naopak. Kniha Dedkov anjel nie je typicky vianočná, no ponúka príbeh, ktorý (nielen) v predvianočnom období zarezonuje u malého, ale aj dospelého čitateľa. Jutta Bauer je, podobne ako Slovenka Katka Hečko Macurová, autorka príbehu a zároveň aj ilustrátorka, čo je nevšedné spojenie.

Chlapček navštívi svojho dedka v hospici. Ten mu porozpráva svoj životný príbeh. Čitateľ podľa akvarelových ilustrácií vie, že ho celý život pred rôznymi nástrahami chránil strážny anjel. V poetickom príbehu, v ktorom nechýba vtip, sa malý čitateľ zoznámi aj s témou smrti, ktorá je tu však podaná láskavo, ako prirodzená súčasť života.

„Červený balík sa nesmie otvoriť, iba podarovať. Inak sa stratí to, čo v ňom je. Šťastie a spokojnosť,“ hovorí starká malej Anne. Tak sa začína príbeh tajomného Červeného balíka, ktorý zmení život obyvateľov malej dediny. Dostáva sa k chorým, starým, smutným aj k nespokojným. A všade prináša spokojnosť napriek tomu, že nikto nevie, čo v ňom je. Útla knižôčka, ktorá má len 32 strán, ponúka silný príbeh, v ktorom sa dozvieme, že niekedy stačí úsmev, pozdrav či vľúdne slovo a dejú sa veľké zmeny. Že „vďaka balíku sa žitie vedľa seba mení na spolužitie, ktoré nás obšťastňuje“.

Príbeh Lindy Wolfsgruber a Gina Alberti pochádza ešte z roku 1985, no vyšiel oveľa neskôr a jeho aktuálnosť je nadčasová.

Tipy na knihy pod stromček 2021

Pippi a veselá rozlúčka s Vianocami (Slovart)

Ruku hore, kto si nevie predstaviť detstvo bez ryšavej knižnej priateľky – Pippi Dlhej Pančuchy? Hlásim sa ako prvá! Príbehy o netradičnom, odvážnom a veselom dievčatku milujú deti na celom svete. Vydavateľstvo Slovart tento rok ponúka všetkým fanúšikom bláznivých príbehov Anniky, Tomma a Pippi vianočný príbeh. Pipi pozýva do vily Vilôčky všetky deti na rozlúčku s Vianocami. Kto pozná Pippi, vie, že je skvelou hostiteľkou a hlavne veľmi štedrou. A tak na deti čaká nielen nádherný stromček, množstvo darčekov, ale aj varená čokoláda, torty a cukríky.

Nadčasový príbeh z roku 1950 ilustrovala dvorná ilustrátorka Lindgrenovej kníh – dánska umelkyňa Ingrid Vang Nymanová, ktorá napriek tomu, že patrila medzi najlepšie ilustrátorky doby, nezískala také uznanie ako autorka príbehov o Pippy. Astrid sa jej však nezabudla poďakovať verejne:„Každý autor by mal byť vďačný, keď nájde pre svoje knihy takého sympatického ilustrátora.“

Luskáčik (Svojtka & Co.)

Po tejto knihe bol minulý rok obrovský dopyt na sociálnych sieťach, všetci čakali na jej dotlač. Nesmrteľný príbeh E. T. A. Hoffmanna vás vtiahne do vianočného obdobia, počas ktorého malá Klára dostane darček – dreveného luskáčika na orechy, ktorý počas noci ožije. Kniha, ktorá očarí aj mladšie deti od troch rokoch, prináša nielen známy príbeh, no aj nádherné ilustrácie, ktoré vyčaria tú správnu vianočnú atmosféru.

Tipy na knihy pod stromček 2021

 

Dohviezdny večer (Literárne informačné centrum)

No a popri skvelých prekladoch zahraničných kníh sme sa dočkali aj jednej slovenskej, s netradičným názvom – Dohviezdny večer. Ide o názov, ktorý používali naši predkovia na označenie Štedrého dňa. Slovenskí spisovatelia vytvorili spoločne 25 vianočných príbehov, ktoré sú vtipné (Braňo Jobus nesklamal), emotívne, s ponaučením, na zamyslenie, rozprávkové i sci-fi. Príbehy dopĺňajú nevšedné ilustrácie Helgy Pavelkovej a Petra Lička. „Pri ilustráciách som vychádzala z textu príbehov, snažila som sa zachytiť zopár momentov z príbehu v jednej ilustrácii.

Po rozhovore s editorkou a autorkou jedného z príbehov, kedy nám vysvetlili, čo názov Dohviezdny večer označoval, mi atmosféra noci, Vianoc a očakávania prišla veľmi dôležitá,“ hovorí Helga Pavelková. Dohviezdny večer je ten typ knihy, ktorá poteší nielen deti, ale aj dospelých.

Tipy na knihy pod stromček 2021 pripravila: Jana Túry

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať