fbpx
Strach z očkovania proti korone

To, že ste ZA neznamená, že ste lepší, ani že ste VIAC…

Strach z očkovania proti korone

Aké ste mali Vianoce priatelia? Áno viem, boli iné. Aj keď chvíľu som rozmýšľala, že tie moje neboli až tak iné. Nezvykli sme lietať na Bali ani postovať fotky z ľadovca a ukazovať, že sme sa zase posunuli a máme trendy výstroj a pijeme správny drink v správnom lokáli…

Vianoce máme tradične doma. Pečieme medovníky a varíme jednoduché klasické jedlá. Trávime ich plus mínus v rodinnej bubline.

Ja začínam a končím každý deň svojou rutinou ( cvičenie, tvárová joga, beh, nordic, studená sprcha…). Áno aj počas Vianoc.

Dokonca sa nikdy ani neprejedám a teda nemusím potom dávať statusy o tom, ako od januára schudnem… Ako začnem cvičiť. Ako zredukujem sladké… atď.

Niekedy mi ľudia zvyknú povedať, že čo z toho (života?) vlastne mám. No, ja všetko čo chcem. Vyhovuje mi to tak.

Čiže klasika u nás bola, ale nevnucujem tento spôsob (nielen) vianocovania nikomu.

Aj keď otvorene povedané viem, že ak by ľudia trávili (nielen) Vianoce bez prejedania, bolo by na svete menej obezity, nebolo by treba toľko tabletiek na schudnutie, toľko drinkov proti nadváhe… No veď viete. Asi ste o tom už počuli.

Mohla by som možno písať statusy o tom, že keď ľudia okamžite neprestanú s prejedaním a okamžite nebudú zdravo žiť, tak jednoznačne som za to, aby im bola odmietnutá zdravotná starostlivosť. Alebo nech si to platia sami, keď sa im skomplikuje zdravotný stav. Veď nemali sa prežierať. Mali sa hýbať.

Ja to ale nenapíšem.

To, že som ZA, aby sa ľudia správali k svojmu telu rozumne, aby sa neprejedali, aby športovali, ešte neznamená, že mám právo sa tváriť, že SOM lepšia, že som VIAC. Dokonca, že mám právo žiadať, aby im bola odmietnutá zdravotná starostlivosť. Veď si za to môžu sami. ČI?

Takže mali sme tu Vianoce priatelia. A fakt ale tento rok iné boli. Médiá (klasické aj sociálne) sú zaplavené ihlami a očkovacími látkami. Osobnosti sa predbiehajú v tom, aby ukázali národu, že oni sa dali zaočkovať a teda to znamená, že to je bezpečné.

Je výborné, že sa rozhodli ako sa rozhodli. Urobili tak na základe vlastného uváženia. Ja ich nejdem ani chváliť a ani haniť. Je to ich rozhodnutie.

To, čo mi prekáža a môže sa nám stať osudným, nie je samotné očkovanie. Osudnými sa môžu stať naše postoje k ľuďom. Niektorí dokonca píšu, že tí, čo sa nedajú zaočkovať, tak nech potom trpia. Nech im odmietnu pomoc v nemocnici alebo nech si to sami uhradia. A HOTOVO!

Tento postoj je veľmi nebezpečný. Je v princípe vyzývaním na porušenie zákona, ktorý zaručuje občanom SR nárok na zdravotnú starostlivosť. A najviac nebezpečné je, že mnohí tí, ktorí demonštrujú, že sa pôjdu dať zaočkovať majú pocit, že sa stávajú lepšími. Že sú niečo VIAC.

Máme za sebou zvláštny rok. Bol úplne iný.

Nikto z nás v takejto situácii nikdy nebol a verím, že tak skoro ani nebude. Zvláštny rok to bol aj tým, že nás vyzlieka do naha. Takou cibuľovou metódou. Šupka po šupke, až zistíme, že sme úplne nahí. A stojíme tu so svojim strachom v Evinom či Adamovom rúchu.

Strach z očkovania proti korone?

Niekto sa bojí dať sa zaočkovať. A niekto sa bojí, že sa niektorí nedajú zaočkovať. Strach ako strach.

Nedovoľme sami sebe kričať na suseda, kamaráta, mamu, frajera, len preto, že on/ona má opačný strach, ak je ten váš.

Dajme si čas. Sme v tom už skoro rok

To že ste/sme/  ZA neznamená, že ste/sme/ LEPŠÍ, a ani to, že ste/sme/ VIAC…

Martina Valachová

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová