Modrý certifikát z plošného testovania

Modrý certifikát je demagógia

Modrý certifikát je demagógia

Včera som si pozrela tlačovku premiéra. Sledujem dianie, pretože tak, ako vás, situácia okolo opatrení sa dotýka aj mňa. Mám modrý certifikát, ktorý mi zabezpečuje, že môžem pracovať. Máte ho aj vy? Ste v zelenej zóne? Gratulujem.

Kedysi za socializmu nám ústava zaručovala právo na prácu.

Dnes právo na prácu nemáme. Mnohí aj vďaka korone prišli o živobytie a namiesto toho, aby pracovali sa musia orientovať v rôznej SOS a inej pomoci, aby si mali z čoho kúpiť základné veci. Situácia je kritická a ja rozmýšľam, dokedy ešte ľudia vydržia sedieť doma. Áno je tu korona. Keď skončí, bude tu veľa biednych a ľahko ovládateľných ľudí, pretože budú musieť prežiť. A budú musieť robiť aj to, čo by im hrdosť ešte pred pár mesiacmi nedovolila

Čo je to hrdosť?

Pod hrdosťou nemám na mysli, že herec pôjde kydať hnoj kravám do kravína. Každá práca je potrebná. Myslím, že mnohí ľudia z kultúrneho priemyslu dokázali, že nie sú ani pyšní a ani sa práce neboja. Robia, čo sa dá, len príležitostí je málo. Pod hrdosťou mám na mysli niečo iné. Že urobíte veci proti zdravému rozumu len preto, aby ste robiť mohli.

Momentálne sme prešli veľkým preskúšaním. Stačilo na to jedno testovanie.

Iba totálny hlupák verí, že modrý certifikát preukazuje, že ste zdravý a nemáte koronu.

Tomu môže uveriť len blázon. Načo teda modrý certifikát je? Pre mňa je znakom podrobenia sa. Znakom zotročenia. Keď som na test dobrovoľne nasilu išla, povedala som lekárke, ktorá ma testovala, že mám pocit, že som znásilnená.

Povedala mi, že preháňam.

Nie nepreháňam.

Musela som tam ísť, aby som mohla aj naďale pracovať. A to som z tých šťastnejších, lebo mám čo robiť.

Sme znásilnení.

Musíme zatvárať oči a tváriť sa, že je to celé super. Že je to pre naše dobro. Najviac ma v tom celom hnevali starostovia, ktorí urobili totálnu nadprácu a tiež aj dobrovoľníci. Áno ďakujeme, že boli ochotní ísť a mnohí bez nároku na honorár. Tou nadprácou ale spôsobili, že sa dielo skazy môže diať aj naďalej. Premiérovi narástli krídla. Podarilo sa mu to, čo chcel.

Výsledkom je, že sme boli otestovaní. Super. Ale zároveň si veľa ľudí uvedomuje, že to nič neznamená. Totiž ide o výsledok, ktorý znamenal iba to, že v danej chvíli sme pravdepodobne nemali rozvinutú koronu. To je všetko. Ak si povieme, že to je dosť, lebo sme podchytili pozitívnych – fajn. Ale žiaľ ďalším výsledkom je, že na to, aby sme sa mohli hýbať, musíme mať modrý certifikát, ktorý ale nepreukazuje NIČ. Teda skoro nič…

Prečo teda ten modrý certifikát zaručuje, že môžeme ísť do práce?

Prečo si ho od nás môžu pýtať v obchode? Prečo? Pretože to znamená jedno. Podvolili sme sa. Išli sme. A je nám dovolené ako tak sa hýbať mimo domu.

Je to strašné.

Vrátim sa k tej tlačovke. Stál tam a oznamoval národu, že buď sa budeme opakovane ochotne testovať ešte niekoľkokrát, alebo urobí tvrdý lockdown.

Citujem z Aktuality.sk
Predseda vlády nevylúčil do budúcnosti ani ďalšie kolo pretestovania celého Slovenska. „Ak budeme snívať o voľnejšom živote, tak budeme musieť k tomu nejaký silný úder urobiť. To si myslím, že bude celospoločenská diskusia ďalšie dni, aby sme sa rozhodli, ktorou cestou pôjdeme, či použijeme lockdown, alebo použijeme za pár týždňov znova celoplošné pretestovanie,“ hovorí.

Koniec citácie

Spozornela som.

Takto podobne totiž možno bude vyzerať jeho komunikácia aj v prípade vakcíny. Asi nebude debata či sa dáte očkovať. Ani nad tým nepremýšľajte. Plán je podľa mňa rovnaký, ako testovanie. Dobrovoľne nasilu. Inak vás nepustia do práce a možno ani do obchodu. V lepšom prípade si budete môcť vybrať medzi ruskou a americkou vakcínou.

Ako sa pri tom celom cítite? Čo vám to celé naznačuje? Nevadí vám, že ako priepustka von vám stačí modrý papier, ktorý po desiatich dňoch už nič neznamená? Cítite sa slobodne? Nevadí vám, že boli porušené zákony tejto krajiny? Napríklad aj predĺženie doby karantény pre tých, ktorí sa testovať nešli? Právo som nedoštudovala, ale viem, že zákaz retroaktivity je základným princípom. A v tomto prípade, ak ste sa testovať neboli, tak zo dňa na deň sa rozhodlo, že nebudete doma 10 dní (toto platí len pre pozitívne testovaných), ale budete doma 14 dní.

A prečo?

Nie preto, že ste viac nebezpečný šíriteľ vírusu.

Budete doma 14 dní za trest!

Som veľmi zvedavá na to, kam nás to celé posunie.

Martina Valachová

držiteľka modrého certifikátu z 1.11.2020

 

Mohlo by vás zaujímať