Som spoluzávislý človek a snažím sa dostať zo skrytého týrania. Úzkosti, panické ataky, triaška tela je bežnou súčasťou.

Som spoluzávislý človek a snažím sa z toho dostať. Úzkosti, panické ataky, triaška tela je bežnou súčasťou.

Hovoriť o tejto osobnej téme – som spoluzávislý človek – je pre mňa veľmi intímne. Posunula som sa v pochopení toho, ako sa v mojom živote definuje pojem sloboda. Stala sa mojou najvyššou hodnotou. Myslela som si, že ju mám vždy vysoko, ale nežila som ňou. Niečo prichádza prirodzene s vekom. Niečo prichádza so životom v partnerstve s človekom, ktorý sa odbornou terminológiou označuje človek s poruchou osobnosti. Narcizmus a manipulátorstvo.

Tieto dve slová (a aj iné) som začala používať s veľkou váhou ich obsahu. Nie sú nadávkou. Sú odborným označením v psychológii.

Spoznala som slovné spojenie spoluzávislý človek.

Zžívam sa s týmto spojením. Darí, nedarí sa… odhaľuje vo mne mnoho hánb. Určite aj tú hanbu, že som žila v tom živote. Bežne sa hanbíme za maličkosti. Hanbím sa pred sebou, že som to dešifrovala a som tým poznačená.

Dokážem žiť navonok normálny život. Za múrmi 4 stien je to často veľmi ťažké.

Boli stavy, neviete ich ovplyvniť mysľou, a po nich, dokážem pochopiť ľudí, ktorí volajú na linku IPČKa, napríklad. Ešte že mám svoju záchytnú nestrannú osobu.

Som rada aj za to, že mám svoju bublinu, rešpektujúcich ľudí, ktorí nemusia chápať (nedá sa to ani poriadne vysvetliť, ani poriadne pochopiť, kým nezažijete). Mám milujúcu rodinu, ktorá chápe v rámci ich limitov. Nevyžiadané rady, ale zo skutočnej lásky. Narozdiel od lásky, ktorá bola “neskutočná”. Tá voňala deštrukciou osobnosti, nebyť dosť, s pochybnosťami, hraničiacimi s fyzickými a psychickými negatívnymi prejavmi vlastného tela. Ešte aj vtedy si poviete, že by ste mali na sebe zamakať, byť lepší, menej citlivý, menej žiarlivý, viacej chápajúci, viacej milujúci, snažiť sa…




Som spoluzávislý človek. Úzkosti, panické ataky, triaška tela je bežnou súčasťou.

Vidíte to až neskôr. Skrytá tyrania je seriózny pojem. Niečo, čo existuje. Nepíše sa o nej iba v knihách, neučí na odborných školách. Ťažko povedať, ako o nej hovoriť, keď už viete, že ste ju zažili.

Budú sa vám ostatní smiať, väčšinou neveria, zľahčujú, posielajú vás na odborné vyšetrenia…. spochybňujú vo vlastnom prežívaní a reálnych zážitkoch.

Psychické týranie je ako fyzické týranie. Len ho na prvú nevidíte. Je rovnako vážne a nebezpečné na dopad v živote.

Tak si žijem s mojou novou “kamarátkou diagnózou spoluzávislej.” Už som pustila v sebe, že chcem mať po tom. Nezbavím sa jej tak rýchlo a možno nikdy. Zisťujem aj vďaka zdielaniu v samopodpornej skupine, ktorú navštevujem.

Dnes som sa práve rozplakala. Že si pripadám ako na liečení z drog. Veru, aj toto bola forma závisloti. Preto existuje ten odborný termín spoluzávislý človek. Človek žijúci s osobou s poruchou osobnosti narcizmom a manipulátorstvom.

Keď som niečo málo odhalila z vlastného osobného prežívania, otvorili sa pre mňa dvere, kde nachádzam veľa veľa iných podobných príbehov. Nie vymyslených, zveličených, ale reálnych.

Toto je odkaz týchto slov.

Zdieľanie je o nahote. Je to jeden z najúčinnejších liekov, aký som zatiaľ spoznala. Spolu s vlastnou úprimnosťou.

Existuje veľa podpornej odbornej literatúry.

Jednu aktuálnu zdieľam “Uzdravenie zo skrytého týrania”, Shannon Thomas.

Na konci je aj krásny návod, ako hovoriť so svojimi blízkymi. Vo forme listu. Aby pochopili viac a boli láskaví. Lebo aj na nás je, aby sme blízkym naznačili naše nové hranice, alebo minimálne to, čo nás zraňuje.

Táto téma  je tabuizovaná. Počet ľudí s danou poruchou osobnosti nie je veľké percento, preto je prirodzené, že sa nemusíte s takým človekom stretnúť v blízkosti. Teda pochopenie prežívania ľudí ako som ja  je o to náročnejšie.

Hovoriť o tom, a vedieť spôsoby, ako sa získava naspäť vlastný pociť bezpečia a byť v sebe dosť, je extrémne dôležité.

Ďakujem za zdieľania množstva ľudí v mojom živote smerom k tejto téme. Už to, že to môžem napísať, je pre mňa liečivé…

Lucia

Pripravila: Martina Valachová

P.S: Celú identitu Lucie nezverejňujeme na jej vlastnú žiadosť. Ak máte vlastný príbeh podobný tomu, o ktorom píše Lucia, podeľte sa. Radi ho uverejníme. Zdieľanie je často liečivé. Stačí napísať na valachova@40plus.sk

Mohlo by vás zaujímať…

Ako zastaviť legislatívu o GMO?

Mohlo by vás zaujímať