Sedem otázok, ktoré zmenia váš pohľad na život

Sedem otázok, ktoré zmenia váš pohľad na život

„Ten, kto nemá dostatok odvahy riskovať, v živote nikdy nič nedosiahne.“
Muhammad Ali

Sedem otázok, ktoré zmenia váš pohľad na život

Mnohí z nás sú si celý život cudzincami, pretože sa jednoducho nikdy nezastavia na dostatočne dlho, aby hľadali odpovede na otázky u SEBA. Sme takí zaneprázdnení hľadaním odpovedí na problémy iných ľudí, že zabúdame klásť otázky, ktoré sú dôležité pre naše vlastné šťastie, sami sebe.

Samozrejme, to nie je rozumné. Napokon, múdrosť nie je poznať odpovede na všetky otázky hneď; je to o kladení správnych otázok. Aké otázky sa dlhodobo a pravidelne budete pýtať samých seba, určia, akým človekom sa stanete. Prinajmenšom si potrebujete vyhradiť čas sami pre seba na konci každého týždňa – na sebareflexiu a pýtanie sa otázok ako tieto:

Aké príjemné prekvapenia som zažil/a tento týždeň?

Dynamickou prirodzenosťou života je neustále obnovovanie príležitostí. Úprimne, nikdy si nemôžete byť istí, kedy zafúka nárazový vietor a akým smerom bude fúkať. Otvorte sa prekvapeniam a buďte pozorní. Niektoré z vašich najlepších objavov pravdepodobne prídu, keď to budete najmenej očakávať, na miestach, na ktorých by ste nikdy nepredpokladali. To, čo nehľadáme, môže byť nakoniec niečím viac, než to, v čo sme dúfali, že nájdeme.

Tak hľadajte svoje ciele a sny usilovne, ale nebuďte natoľko neústupčiví, že pôjdete za tým, čo hľadáte, s „klapkami na očiach“. Nebuďte slepí k nepredvídateľným zázrakom a príležitostiam, ktoré môžete objaviť, keď si „klapky“ zložíte. Na to, aby ste videli hodnotu a radosť v nových, nepredvídateľných príležitostiach, nie ste nikdy príliš starí, príliš mladí, príliš zaneprázdnení, ani príliš vzdelaní. Venujte pozornosť týmto príjemným prekvapeniam. Potom si môžete byť istí, že sa nestratíte v zhone týždennej rutiny.

Aké lekcie som dostal/a, na ktorých by som mohol/la stavať budúci týždeň?

Táto otázka vám pomôže objasniť rozdiel medzi aktivitou a výsledkom. Čo ste sa naučili, na čom by ste mohli stavať? Prirodzene, zažili ste úspechy i zlyhania, myšlienky, ktoré fungovali, aj tie, ktoré boli umlčané. Myslite na tieto prípady a vyberte tie, ktoré boli pre vás poučné. Pozrite sa na svoj týždeň od začiatku po koniec. Nebol to týždeň, v ktorom by ste sa flákali, ale v ktorom ste veľa vykonali.

Potľapkajte sa po pleci a potom si uvedomte tohto týždňové lekcie – najmä veci, ktoré ste neurobili podľa seba. Ak ste nevykonali svoje povinnosti, ako ste dúfali, alebo ste nenašli riešenie, znamená to len, že budúci týždeň na vás čaká niečo lepšie. A lekcie, ktoré ste si teraz uvedomili, sú k tomu prvým krokom.

Smerujú moje momentálne činnosti k mojim dlhodobým cieľom?

Nejde o to, čo urobíte alebo dosiahnete raz za dlhší čas (ucelený obraz), ale o to, čo robíte každý deň (časti obrázku). To sa počíta. Snívajte veľké sny, ale kľúčom k úspechu je dosiahnutie následných realistických cieľov. Čo dosiahnete, je priamo prepojené s vašimi dennými aktivitami. Ako budete tráviť svoj čas, definuje, kto ste a kým sa stanete. Preto sa zamyslite nad tým, čo robíte (časti obrázku) a zhodnoťte, či smerujete skutočne tam, kam sa chcete dostať (ucelený obraz).

Nehľadajte pri dosahovaní cieľa skratky.

Zaujímajte sa skôr o to, ako byť efektívnejší, než si niečo uľahčiť. Hľadajte spôsoby konania, ktoré budú produkovať skutočné výsledky, aké chcete dosiahnuť.

Čomu by som mohol/la venovať viac času a čomu menej? Ako povedal uznávaný americký kouč a autor Stephen Covey:

„Mnoho ľudí trávi príliš veľa času tým, čo je súrne, a nemá dosť času na to, čo je dôležité.“

Inými slovami, produktivita nie je len o dokončení vecí, ale o dokončení správnych vecí.

Na konci každého týždňa sa pozrite na to, ako ste strávili svoj čas, a upravte si program na nový týždeň. Najlepšie, čo môžete urobiť, je zbaviť sa niektorých vecí vo vašom programe, čo vám umožní stráviť viac času na veciach, ktoré majú pre vás význam. Eliminujte všetko, čo nie je nevyhnutné. Takto sa budete venovať naozaj iba tomu, čo pridáva do vášho života hodnotu.

A predovšetkým je potrebné vedieť, kedy zrušiť aj dôležité veci pre absolútne nevyhnutné záležitosti, ako sú napríklad rodina či zdravie.

Ako strach a pochybnosti vplývali na to, čo som tento týždeň urobil/a a neurobil/a?

Nepoznanie, ktorou cestou sa vydať, môže byť bolestivé, ale nič nie je skľučujúcejšie než tiché prešľapovanie na mieste a neuskutočnenie rozhodnutí. To je dôvod, prečo je neodkladné rozmýšľať o svojom strachu a prihovárať sa mu na týždennej báze. Musíte ho zastaviť skôr, než vám začne brániť v tom, aby ste sa posúvali dopredu. Čo by ste mohli urobiť? Čokoľvek, len aby ste nečinne nesedeli. Ak urobíte chybu, začnite znova. Skúste niečo iné.

Ak budete čakať na to, kým sa stratia vaše neistoty, môže byť príliš neskoro. Podstatné je, že nadobudnete silu a sebaistotu. Urýchli sa váš emocionálny rast tým, že žijete každou skúsenosťou, v ktorej ste donútení zastaviť a postaviť sa zoči-voči strachu. A keď sa konfrontácia skončí, dýchajte pokojne a povedzte si:

„Prekonám obdobie neistôt, poučím sa z toho a budem na tom lepšie. Som schopný/á vyrovnať sa s ďalšími situáciami vyvolávajúcimi strach, ktoré sa objavia na mojej ceste.“

Čoho všetkého som ochotný/á sa zbaviť?

Bez toho, aby ste si spravili poriadok vo svojich veciach a nechali za sebou všetko, čo nie je užitočné alebo potrebné, sa neposuniete z jedného miesta na iné. Neneste do ďalšieho týždňa priveľkú záťaž. Eliminujte veci, ktoré ešte nie sú nevyhnutné. Zahoďte každé sklamanie, hanbu a hnev, ktoré ste nazbierali za tento týždeň, a vezmite si do budúceho iba poklady, ktoré majú cenu: lekcie a ponaučenia, to najlepšie, čo si môžete pripomenúť.

Jedným z najľahších spôsobov, ako si spraviť poriadok vo svojich veciach, je rozhodnúť sa, čo je potrebné vyhodiť. Môže vám pomôcť, ak si spravíte toto cvičenie: Vysypete všetky svoje emócie na papier. Myslite na tohto týždňové skvelé momenty. Urobte si zoznam, ako ste sa cítili pri každej príležitosti, a potom posúďte svoje objavy. Odstráňte chaos, ktorý zotrváva vo vašej mysli tým, že si spravíte poriadok v myšlienkach – ponaučte sa, odpustite samým sebe a iným.

Dovoľte tomuto týždňu odísť. Podstatou je zatvoriť dvere za negatívnymi skúsenosťami tohto týždňa, vymeniť CD tým, že si spravíte doma poriadok a odstránite mentálny zmätok a nečistotu. Neodopierajte si férovú šancu na budúci týždeň. Prestaňte sa držať toho, čo bolo. Potom sa budete môcť tešiť z toho, čo sa začína práve teraz.

Aký bude môj prvý krok v budúcom týždni?

Nasledujúci týždeň je nový začiatok – dostávate nepopísaný papier, ktorý čaká, ako ho popíšete úžasnými príležitosťami, ktoré si môžete vytvoriť. V pondelok ráno budete stáť na začiatku úžasných dobrodružstiev s príležitosťou formovať najbližšie dni a budúcnosť. A ako sa hovorí, začať je polovica úspechu.

A to je všetko.

Dni naplnené spokojnosťou a pohodou vám prajem.

Ján Dubnička

Autor je lektor a kouč

Mohlo by sa vám páčiť...

Mohlo by vás zaujímať