Nočný cirkus. Svet mágie, tajomna, bizarností a ilúzií je popísaný do najmenších detailov.

Recenzia knihy Nočný CirkusFascinujúci svet Nočného cirkusu – Morgenstern: Nočný cirkus, Lindeni, 2021

Američanka Erin Morgenstern je autorkou románov Nočný cirkus (2011) a Bezhviezdne more (2019). Napriek tomu, že napísala len dve knihy, získala si priazeň čitateľov na celom svete.

Jej debutový román Nočný cirkus získal ocenenie Locus Award za najlepšiu prvotinu a sedem týždňov bol zaradený do zoznamu najlepších kníh v The New York Times. V slovenčine vyšiel v roku 2012 v Ikare a v tomto roku v reedícii vo vydavateľstve Lindeni.

Cirkus je miesto, ktoré ľudí odjakživa fascinovalo.

Niektorí sa o cirkuse vyjadrujú s pohŕdaním, iní s bázňou. V minulosti bol cirkusový svet ešte tajuplnejší. Svet kúziel, na ktoré nemali diváci racionálne vysvetlenie, divých exotických zvierat, ktoré poslúchali na slovo, krásnych dám, silných mužov, šikovných akrobatov a vtipných klaunov, svet, v ktorom neplatili logické pravidlá. Nočný cirkus Erin Morgenstern zachádza ešte ďalej. Cirque des Rêves alebo Cirkus snov.

Otvárame za súmraku a zatvárame za úsvitu – oznamuje tabuľka pri jeho vstupe. Za čierno-bielymi šiatrami sa ukrýva svet kúziel, ktoré však nie sú ilúziou, sú skutočné. Čitateľ sa hneď v úvode stretáva s hlavnými postavami – Celiou, dcérou uznávaného kúzelníka Prospera a Marcom – sirotou, ktorý sa stane učencom tajomného muža v sivom obleku. Mladí kúzelníci sú celý život pripravovaní na veľký súboj, v ktorom vyhrá ten lepší. Nikto však nepočíta s tým, že ich spojí láska. Vyvíjajúci sa vzťah dvoch kúzelníkov je len jednou z príbehových línií.

Druhou je svet cirkusu a samotný cirkus, ktorý zastupuje jednu z postáv. Prichádza na  rôzne miesta bez ohlásenia a otvorený je výlučne v nočných hodinách. Návštevníkom, ale aj čitateľom, ponúka dych vyrážajúce zážitky a kúzla. A práve tu cítiť originálny rukopis a skutočný talent autorky. Jej rozsiahle opisy plné fantázie a mágie vtiahnu čitateľa do príbehu, až má pocit, že pozerá film.

Pri tejto knihe pochopíme, aký dôležitý je kvalitný preklad.

Za tým slovenským stojí prekladateľka Tamara Chovanová, ktorá mi potvrdila, že išlo z pohľadu prekladateľa o naozaj náročnú knihu. „Nie je to bežná beletria, vety boli zložité, musela som si overovať terminológiu, no najdôležitejšia bola moja fantázia, pretože autorka ju má obrovskú,“ hovorí prekladateľka.

Musím uznať, že Tamara Chovanová svoju prácu zvládla bravúrne. Svet mágie, tajomna, bizarností a ilúzií je popísaný do najmenších detailov. Až máte pocit, že stojíte pod Stromom želaní, držíte v ruke striebornú vstupenku alebo cítite karamelovú maškrtu, ktorú v cirkuse predávajú.

Treťou dejovou líniou je svet mimo cirkusu, ktorý sa však v istých momentoch s cirkusom prelína.

Svet „vonku“ zastupujú viaceré postavy. Jednou z nich je chlapec menom Bailey, ktorý je cirkusom očarený a túži sa stať sa jeho súčasťou. Alebo nemecký hodinár Friedrich Thiessen, ktorý vytvoril unikátne hodiny špeciálne pre cirkus a stal sa zakladateľom klubu rêveurs – fanúšikov, ktorých spoznáte podľa červeného šálu a ktorí sú ochotní cestovať za cirkusom aj na opačný koniec sveta.

Množstvo postáv, z ktorých každá má svoj vlastný príbeh, no najmä fantastické opisy Londýna na prelome 19. a 20. storočia a kúzelné vystúpenia v pásikavých stanoch cirkusu sú tým, čo pohltí čitateľov na celom svete v okamihu, ako knihu Nočný cirkus zoberú do rúk.

Pre niekoho sa môže zdať kniha pridlhá, pre iného presýtená postavami a spletitými príbehmi.

No  ak vás fascinoval Dokonalý trik Christophera Priesta (vo filmovom spracovaní s Christianom Balom a Hughom Jackmanom v hlavných úlohách), ktorým sa autorka inšpirovala, tak Nočný cirkus vás vtiahne a pohltí a klub rêveurs sa rozrastie o ďalšieho verného fanúšika.

Pripravila: Jana Túry

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať