Humor sa dnes už nenosí. Nahradil ho strach. Do batôžka si nalož pretvárku, lož a faloš…

realita cestovania letecky - leto 2021Na palube lietadla sa vírus na chvíľočku skryje… alebo realita cestovania letecky – leto 2021

Po veľmi dlhom čase som cestovala lietadlom. Doma sme boli už dlho. A tak sme sa vybrali na dovolenku.

Najprv vyplniť všetky tlačivá, testy, potvrdenia, sledovanie semaforov a kadejakých obmedzení, ktoré sa menia z hodiny na hodinu. Schengen už prakticky neexistuje. Semafor Slovensko neuplatňuje v praxi. Slúžil iba na vyplnenie titulkov v médiách. Hranice sa obnovili a občania musia poslušne plniť príkazy politikov.

Letíme…

Pri vstupe do lietadla nás vítal letuško a striekal každému na ruky dezinfekciu. Zadarmo. Priateľ sa opýtal, či to je namiesto šampanského na uvítanie, ale odpovede sa nedočkal. Každý, vrátane letušiek a letuškov, bol obozretný, vážny a málovravný. Humor sa dnes už nenosí. Nahradil ho strach.

Posadali sme si, vypočuli bezpečnostné opatrenia a výzvy. Samozrejme jedna z najzásadnejších výziev v tejto dobe bola požiadavka, že si počas celej cesty rúška nemáme dávať dole! Rozmýšľala som, čo v prípade poruchy lietadla? Mám si dať dole najprv rúško a až potom nasadiť kyslíkovú masku? Alebo moje inteligentné rúško vie rozlíšiť vírus od kyslíka?

Bomba…

Potom sme konečne vzlietli. Letušky sa rozbehli predávať nápoje a jedlo. A čuduj sa svete, vírus sa zrazu niekam skryl. Aspoň to mi prebehlo hlavou, že pri jedení a pití, bez toho, že by sme zmenili polohu a zväčšili rozostupy, prípadne začali vetrať (to v lietadle samozrejme nejde), zrazu nehrozí, že chytíme vírus. Hotové bomba zistenie. Vedia o tom na krízovom štábe?

Ľudia si kúpili občerstvenie, dali dole rúška, jedli a pili. A chvíľu sa teda všetci, vrátane personálu tvárili, že vírus neexistuje (hlad je hlad a biznis je biznis). Nikomu nevadilo, že je pandémia.

Paradoxy doby…

Keď sme dojedli a zapili jedlo nápojom (každý podľa svojho gusta), zaspala som. Neviem, ako sa to stalo, ale rúško sa mi v spánku posunulo pod nos. Prakticky som teda počas spánku ohrozovala okolo sediacich mojim dychom.  Nechtiac samozrejme.

Našťastie, letecká spoločnosť, s ktorou sme leteli mala personál na úrovni. Dbali na bezpečnosť cestujúcich. Letuško ma zobudil a upozornil ma, že ohrozujem cestujúcich. Požiadal ma, aby som si dala rúško aj na nos.

Spýtať sa ho, či sa vírus na palubu vrátil, som sa neodvážila. Pravidlá treba dodržiavať, nech sú akékoľvek. Aj keď uznajte, ak to môžem vôbec v tejto dobe povedať na hlas –  už vám nepríde divné, že pokojne a bez odporu, a dokonca už aj bez vtipu, nadsázky a humoru, akceptujeme nariadenia, ktoré nemajú logiku?

Nevdojak som si spomenula na pesničku: Do batôžka si nalož pretvárku, lož a faloš… A ja dodávam: A leť…

Realita cestovania letecky – leto 2021 – záver…

Rozmýšľam, ako to ten vírus robí. Hrá sa na skrývačku? Raz je a raz nie je? On normálne vyhodnocuje, že človek musí jesť a piť a letecká spoločnosť zarobiť? Vtedy si dá pauzu?

Jana Hrašková

Zaujíma vás téma SLOBODA v cestovaní?

Dnes 20.07.2021 o 18:00 sa uskutoční debata. Informácie nájdete tu: https://www.facebook.com/events/325796025851343/?ref=newsfeed. Podujatie usporadúva Slovenské fórum cestovného ruchu

Mohlo by vás zaujímať