MUDr. Ondrášiková: Prechod je obdobím, kedy žena má viac myslieť sama na seba a dbať aj na psychohygienu.

Problémy počas menopauzy a ako ich zvládaťProblémy počas menopauzy a ako ich zvládať?

Nedávny rozhovor so Zuzkou Vačkovou na tému prechod so sebou priniesol ďalšie otázky, ktoré som sa rozhodla položiť pani doktorke MUDr. Lucii Ondrášikovej. Lucia sa venuje problematike aj na svojich sociálnych sieťach. Osveta je dôležitá. A možno vám niektoré odpovede na moje otázky pomôžu na ceste  prechodom.

Pani doktorka, čo s vami najviac ženy riešia počas menopauzy?

Hneď v úvode by som rada ozrejmila pojem menopauza. Je to totižto len posledné krvácanie v živote ženy. Správnym pojmom pre označenie tejto veľmi míľnikovej etapy v živote ženy je klimaktérium. Je obdobím, kedy telo ženy prechádza z plodného obdobia do obdobia reprodukčného kľudu. Ľudovo ho poznáme skôr pod pojmom „prechod“ a trvá zhruba 10 rokov.

Čo sa týka „riešenia“ žien, môžem povedať, že by som si ich rozdelila do takých troch skupiniek. Tá prvá skupinka nerieši absolútne nič. Sú to tie ,,vyvolené“, ktoré prechodom preplávajú, ani nevedia ako. Druhá skupinka rieši predovšetkým tú ženskú stránku, ako je nepravidelná menštruácia, skrátenie a následne predĺženie menštruačného cyklu, silnejšie krvácanie, nezriedka aj v zrazeninách, neskôr sa pridajú návaly tepla a potenia, suchosť pošvy a s tým spojená bolesť pri pohlavnom styku.

Aj napriek možnostiam súčasnosti a veľmi dobrej dostupnosti informácií oproti minulosti, ešte vždy sa nájde veľa žien, ktoré v 50-ke zostanú zaskočené, keď sa u nich objavia tieto typické klimakterické ťažkosti. V tej tretej skupinke sú ženy, ktorým ja hovorím, že priveľa investovali do svojej krásy a keď si všimnú, že treba stále väčšie a väčšie investície na to, aby vyzerali ako v 30-ke, prepadajú náladovosti a depresiám. Pretože áno, aj priberanie, ochabovanie kože či zvýraznenie celulitídy patrí k menopauze. Pre niektoré ženy je práve toto to najdôležitejšie.

Prečo ženy zväčša počas menopauzy priberajú? Dá sa to mať pod kontrolou?

Vyslovene pod kontrolou sa v období prechodu svoje telo nedá mať, ale, samozrejme, dá sa so všetkým celkom slušne pracovať. Jedným z prejavov tohto obdobia, žiaľ, môže byť aj priberanie, čo je spôsobené hlavne poklesom ženského hormónu estrogénu. Rovnako vplyv má aj pokles svalovej hmoty, dôsledkom čoho žena aj napriek pohybu spáli menej kalórií. Ak žena dovtedy nemusela riešiť svoju váhu a stravovanie, možno práve v čase prechodu sa s tým bude musieť popasovať. Nie je riešením prestať jesť, ale skôr dodržiavať určité zásady zdravšieho stravovania a vyberať si jedlá, ktoré sú pre telo prospešné. Pretože rovnaký počet kalórií môžete prijať z 2 horaliek, ale aj z ryby so šalátom. A hýbať sa, hýbať sa, hýbať sa.

Pozerala som jeden online s vami a tam ste spomínali jeden z problémov – inkontinenciu. Dá sa to mať pod kontrolou cvičením? Osobne si neviem predstaviť, že sa mi niečo také stane…

Inkontinenciu ja osobne z pohľadu ženy zaraďujem medzi veľmi nepríjemné dôsledky prechodu a priznám sa, že oproti mužom tu vidím veľkú nespravodlivosť. Často sa v ambulancii stretávam so ženami, ktoré sa bez vložky nepohnú ani na krok a moč im samovoľne tečie cez deň aj v noci. Samozrejme, že to je štádium, kde by nám cvičenie nepomohlo. Vždy je nutné individuálne zhodnotiť stav pacientky, stupeň a typ inkontinencie a podľa toho zvoliť ďalší postup. Cvičenie pomôže v začiatočných štádiách. No práve vtedy si ženy hovoria, že to ešte nie je také zlé a cvičiť pravidelne sa nedonútia. A to je kameň úrazu, pretože keď inkontinencia prejde do horšieho štádia, cvičenie ženu už nezachráni.

Jedným z veľkých problémov sú návaly tepla. Ženy sú nevyspaté a potom sa cítia zle a nevýkonne. Ako sa dá s návalmi „naložiť“?

Príznaky prechodu sa dajú zmierniť. Ak žena nemá plne rozvinutý klimakterický syndróm, môže siahnuť po prírodných doplnkoch stravy. Osvedčené sú napríklad čaj z alchemilky, ďateliny a rebríčka, zinok, vitamíny B6, B12, D3, C a E. Na trhu existuje nespočetné množstvo ,,zaručených“ preparátov, ktoré majú ženu za pár dní zbaviť akýchkoľvek ťažkostí. Tu je na mieste poradiť sa so svojím lekárom. Predsa, my ako gynekológovia prichádzame s takýmito pacientkami do kontaktu denne a máme odsledované, čo za niečo stojí a čo je skôr marketingový ťah.

Samozrejme, že ak sa žena zmieta v plne rozvinutom klimakterickom syndróme, kam už patria aj spomínané návaly tepla, potrebujeme siahnuť po niečom ,,silnejšom“, a tým je hormonálna liečba. Veľmi rada by som vysvetlila, že hormonálna liečba nie je nič zlé. Keď ja osobne spomeniem pacientke, že by jej mohli pomôcť hormóny, každá jedna sa zľakne a povie, že ona hormóny užívať nebude.

Podstatou prechodu je však deficit hormónov a preto princípom liečby je doplnenie hormónov najčastejšie formou kombinovanej antikoncepcie, pri ktorej vlastne pacientka normálne pravidelne menštruuje. Druhou možnosťou je už po prekonaní menopauzy nasadenie hormonálnej substitučnej liečby, ktorá organizmu kompenzuje chýbajúce hormóny.

Nedávno som robila rozhovor so Zuzkou Vačkovou a jej zaberá Serelys. Aj mne ho môj lekár odporučil. Aké s ním máte skúsenosti vy a vaše pacientky?

Ja osobne žiadne, keďže verím, že problematika menopauzy sa mi ešte aspoň 10 rokov bude vyhýbať.  Ale za moje pacientky, ktoré Serelys užívajú, nepreženiem, ak poviem, že skúsenosti sú len tie najlepšie. Serelys je na našom česko-slovenskom trhu úplne jedinečný produkt, ktorý je vyrobený z výťažkov z peľového zrna. Je úplne prírodný, no zároveň veľmi účinný predovšetkým pre ženy, u ktorých sa prejavuje aj psychický dôsledok klimaktéria, ako sú zmeny nálad, sklon k melanchólii a depresii či nespavosť. Po 3 mesiacoch užívania mi väčšina žien potvrdila, že sa cítia ako úplne iný človek. To je pre mňa, ako ich lekára, najväčšou odmenou, pretože nič nie je horšie, ako keď svojmu pacientovi nevie lekár pomôcť.

Veľa žien je nepochopených a sú často počas prechodu terčom vtipu a znevažovania. Prečo to tak je? To akoby sme sa smiali z toho, že žena vyzerá ako „tučibomba“, keď je tehotná…

Neverili by ste, koľko ľudí skutočne vtipkuje na adresu tehotných žien. Ak si dovolia mať nemiestne poznámky na ich adresu, nemôže nás naozaj prekvapiť ani to, keď si robia žarty zo žien v prechode. Ľudia strácajú zábrany, majú pocit, že v dnešnej „slobodnej“ dobe si môžu dovoliť všetko, no neuvedomujú si, že jediná nevhodná poznámka môže citlivejšej povahe pokaziť 10 rokov života. Je až zarážajúce, že ženy tieto poznámky často počúvajú od svojich životných partnerov.

Nie je výnimočné, ak žena denne musí počúvať, že pribrala a nie je taká sexy, ako bývala, že je neznesiteľne náladová a „nedá sa to s ňou“. Nerada by som urazila mužskú populáciu, no ženský prechod bol aj bude vďačnou témou a keď sa stretne partia mužov, myslia si, že sú náramne vtipní, ak sa predbiehajú vo vymenúvaní toho, čo ich partnerky postretlo za problémy. Pritom oveľa väčší prínos by malo, ak by si prečítali pár riadkov o tom, čo prechod vlastne znamená a akým náročným fyzickým aj psychickým obdobím žena musí prejsť.

Čo by ženy počas menopauzy robiť nemali?

Nie je nič striktne dané, že by existovali zákazy, čo žena robiť nesmie. Každá z nás je iná. Jedna si touto cestou prejde sama, druhá potrebuje partiu kamarátok, pretože má pocit, že keď vie, že aj iné ženy sú v tom s ňou, ľahšie sa jej to zvláda. Myslím, že žena by sa nemala porovnávať. Na to sme veľmi náchylné. Každá žena je jedinečná a každý organizmus toto obdobie zvláda inak. Nehovorím, že vôbec nemá počúvať rady okolia, ale nemala by sa trápiť pre to, že kolegyňa z práce prechod zvláda ľavou zadnou a ona nie.

Netreba sa zahlcovať informáciami z pofiderných portálov a skúšať na sebe každý mesiac iný zaručený preparát. Práve prechod je obdobím, kedy žena má viac myslieť sama na seba  a dbať na psychohygienu. Tá je v tomto prípade veľmi dôležitá. Je to síce náročné obdobie, no treba si ním prejsť. Nevzdávať sa, v žiadnom prípade a za žiadnych okolností.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Je dôležité držať sa v pohode a samozrejme starať sa o seba. Ako prechod zvládať? Odpovede nájdete aj v našom rozhorovore so Zuzanou Vačkovou.

 

Mohlo by vás zaujímať