Únik moču (inkontinencia) počas menopauzy je častým sprievodcom ženy. Ako sa mu vyhnúť?

Únik moču (inkontinencia) počas menopauzyÚnik moču (inkontinencia) počas menopauzy je častým sprievodcom ženy. Ako sa mu vyhnúť?

Ženy to nemajú v živote jednoduché. Najmä počas menopauzy (klimaktéria) sa často dostávajú do situácie, na akú neboli zvyknuté. Ako sa pripraviť na prechod fyzicky aj psychicky? Musí byť únik moču (inkontinencia) počas menopauzy súčasťou prechodu? Alebo sa mu dá vyhnúť?

Na mnohé aspekty prechodu som sa pýtala aj Zuzany Vačkovej, ktorá sa vysporiadava s príznakmi menopauzy a bez problémov hovorí nielen o problémoch v oblasti sexuálneho života žien, s ktorými sa jej zdôverujú, keďže Zuzka túto tému otvára pravidelne a bez servítky, ale práve aj o problémoch s inkontinenciou.

Celý rozhovor nájdete tu (sledovať môžete stlačením play. Alebo nám dajte follow na YouTube  – kanál sa volá ODznova

Tému úniku moču sme so Zuzkou v rozhovore iba načrtli. Každá žena to má inak. Niektorej stačí pravidelné cvičenie, inde môže zabrať operačný zákrok.

Čo hovoria štatistiky?

Vedeli ste, že len cca 20 % žien má to šťastie, že menopauzu prejdú bez typických príznakov? Až 80 % žien sa stretáva s radom nepriaznivých symptómov, ktoré sme zhrnuli aj v rozhovore so Zuzkou Vačkovou. Najčastejšie sa jedná o návaly tepla, zvýšené potenie, rýchle búšenie srdca, nespavosť, úzkosť, stratu chuti na sex, prudkú zmenu nálad alebo stratu vlastného sebavedomia. Všetky tieto príznaky veľmi výrazne znižujú kvalitu bežného života ženy. Samozrejme, že nie sú považované za chorobu, keďže ženu neohrozujú na živote.

Inkontinencia

Samovoľný únik moču alebo inkontinencia patrí medzi extrémne nepríjemné prejavy menopauzy. Prináša so sebou najmä psychické následky. O takých intímnych komplikáciách má väčšina žien problém hovoriť aj s odborníkom, nie že by ich chcela rozoberať s kamarátkami či partnerom. Môže sa stať, že sú preto vyradené z aktívneho spoločenského, sexuálneho aj pracovného života. Pre väčšinu ľudí je neovládanie tejto základnej funkcie ponižujúce, ale je dôležité si uvedomiť, že v dnešnej dobe už existujú metódy, vďaka ktorým môžeme prejavy inkontinencie preventívne zmierňovať.

Aké cvičenie proti inkontinencii zaberá?*

Príklad postupu posilňovania svalov

  • Na úvod je potrebné si uvedomiť, ktoré svaly je treba precvičovať. Predstavte si, že musíte potlačiť nutkanie na močenie – vtiahnite svaly okolo vyústenia močovej rúry, konečníka a pošvy dovnútra. Tým sa aktivujú svaly, ktoré chcete precvičovať.
    Cvičenie je úplne jednoduché – svaly aktívne napínajte a vedome uvoľňujte.
  • Vtiahnite svaly do seba, vydržte 10 sekúnd, potom si 15 sekúnd odpočiňte. Opäť vtiahnite, zastavte sa, ale svaly neuvoľňujte, viac vtiahnite a tak pokračujte až do maximálneho stiahnutia. Potom sa uvoľnite a chvíľu si odpočiňte – a maximálne „vytlačte von“. Jednotlivé cviky cvičte cca v troch sériách po 15-20 opakovaniach asi 4x denne. Čím dlhšie svalstvo zadržíte, tým bude mať cvičenie väčší efekt.
  • Môžete cvičiť v rôznych polohách – v sede, pri počítači, v stoji pri čakaní na autobus, v ľahu a po prebudení sa alebo pred spaním. Môžete cvičiť len jeden z cvikov alebo si v priebehu dňa precvičiť viac variant. Všetko záleží len na vašej nálade a kondícii. Nemusíte mať obavy, nikto nič nezbadá.

Upozornenie: ak prestanete s tréningom, svaly stratia pružnosť.

Tieto informácie o cvičení, ktoré zaberá na inkontinenciu sme prevzali zo stránky zdravie.sk

Na záver…

Je dôležité držať sa v pohode a samozrejme starať sa o seba. Ako prechod zvládať? Odpovede nájdete aj v našom rozhorovore so Zuzanou Vačkovou.

 

Mohlo by vás zaujímať