fbpx

PREČO ĽUDIA NEROBIA V ŽIVOTE TO, ČO BY MOHLI!

PREČO ĽUDIA NEROBIA V ŽIVOTE TO, ČO BY MOHLI!
PREČO ĽUDIA NEROBIA V ŽIVOTE TO, ČO BY MOHLI!

Poznáte dôvod, prečo slon zhorí pri požiari v cirkuse, aj keď nie je priviazaný?

Kedysi, pred rokmi, som bola na jednom školení. Obsahovo sa týkalo zmeny našich zaužívaných zvykov. Tej železnej košele, ktorá nám mnohokrát nedovolí pohnúť sa vpred, alebo jednoducho zmeniť celkové smerovanie. Niektoré veci v živote máme totiž tak hlboko zakorenené, že nás držia pripútaných. Ani nám nenapadne, že existuje iná cesta. Že vykročiť sa dá!

Keď v cirkuse horí

Aby nás školiteľ motivoval k spolupráci, rozpovedal nám príbeh, ktorý ste možno v rôznych obmenách už počuli. Scéna sa odohrávala v cirkuse. Bola noc. Pracovník v cirkuse uprednostnil bujarú zábavu a nesplnil si všetky svoje povinnosti. Akýmsi nedopatrením zabudol priviazať slona reťazou. V noci sa v cirkuse rozpútal požiar. Slon, hoci tej noci nebol priviazaný, zhorel na uhoľ. Roky bol zvyknutý, že aj tak sa nedá pohnúť, preto ostal stáť. Nepokúšal sa utiecť pred spaľujúcim ohňom. Jednoducho ostal stáť a zhorel.

Vyskúšajte urobiť niečo inak

Človek si najlepšie pamätá na príkladoch. Príhodách. Príbehoch. Školiteľ nám počas prednášky a workshopu zadal úlohu. Znela nasledovne: „Urobte čokoľvek, čo zvyknete robiť denne. Ale inak. Nie tak, ako ste zvyknutí. Alebo urobte niečo, o čom ste presvedčení, že to z akéhokoľvek dôvodu nezvládnete. Napríklad aj preto, lebo vás o tom celý život presviedčali.“

Ďalší deň sme potom mali za úlohu vysvetliť, čo sme si vybrali, ako sa nám viedlo. A aký bol výsledok. Napríklad, jedna pani, ktorá si myslela, že nevie písať, lebo v piatom ročníku na základnej škole jej súdružka učiteľka povedala: „Janka, nájdi si v živote čokoľvek, len prosím ťa nepíš!“, priniesla báseň a prečítala ju. Všetci sme ostali v nemom úžase. Bola nádherná. Slabšie povahy si aj poplakali.

Takto to išlo ďalej…

Každý z nás splnil svoju úlohu. Každý z nás v tej chvíli myslel na to, že nie je pripútaný reťazou a vyskúšal si vyzliecť železnú košeľu, ktorá ho zvierala. Ktorú si už roky ani nevšímal. Nevnímal.

Aká reťaz či košeľa zväzuje vás?

Žiadna? Gratulujem. A ak náhodou áno, skúste to bez nej a napíšte nám. Možno budete inšpirovať ďalších.

Martina Valachová

A možno máte len strach…

S Petrom Sasínom som sa rozprávala o tom, ako sa strachov a fóbií zbaviť.. pozývam vás…

Mohlo by vás zaujímať