fbpx
Podľa čoho vyberať strednú školu

Podľa čoho vyberať strednú školu

Niektorí z nás vedia už od malička čím chcú byť. Túto víziu  postupne malými krokmi napĺňajú a stáva sa realitou.

Barborku som poznala už od škôlky a už vtedy chcela byť lekárkou. Všetky bábiky a  zvieratká boli jej v starostlivosti. Na základnej škole bola kapitánkou nášho tímu v súťaži Zdravotníckych hliadok. Pokračovala v štúdiu na gymnáziu a na prvýkrát sa dostala na vysnívané štúdium medicíny. Dnes ja z nej úspešná a vyhľadávaná lekárka.

Niektorí z nás si hľadajú a kreujú svoj smer postupne.

Gaba som spoznala na strednej škole. Bol to náš triedny zabávač. Škola mu striedavo išla a aj nešla. Bol aktívny športovec, lyžiar. Keď sa rozhodoval, kam na výšku, tak si vyberal podľa toho, kde už študovali jeho kamaráti. Podľa ich odporúčaní to bola dobrá škola. Lebo sa popri nej dalo naďalej venovať aktívne športu. Nikdy nechcel, a ani nikdy nepracoval ako učiteľ. Hlavne, že má vysokú školu, aj keď ju skončil s odretým ušami a opakovaným ročníkom.

Teraz pracuje vo finančnom sektore. Postupne si budoval kariéru, na začiatku to nebolo vôbec ľahké. Aj keď ho to v práci bavilo, veľa sa musel učiť a opäť študovať.

Veľa je takých, ktorí chodia do super práce, kým …

Martina vyrastala v malej dedinke, obkolesenej  lúkami a záhradami. Už od mala vedela okrem rodnej reči aj nemčinu. Jej babka a rodina rozprávali po nemecky. Potom k tomu pribudla angličtina a základy ruštiny. Jej rodičia ju už odmalička videli na gymnáziu a dobrej univerzite. A Martina ich očakávania naplnila. Po škole za zamestnala v medzinárodnej audítorskej firme. Tak trochu sme jej závideli, chodila po svete, bola vždy elegantne oblečená a upravená.

Až po čase sme zistili, že vôbec nie je šťastná. Ani v práci a ani v súkromí. Jedného dňa odišla z firmy. Otvorila si záhradníctvo. A teraz žiari. Aj keď má stále špinavé nechty od zeme. A konečne má aj šťastie v láske.

Martinina kariéra bola podľa mnohých ideálna. Avšak nie pre ňu. Možno pre jej rodičov.

Tak teda podľa čoho vyberať strednú školu? 

Je prirodzené, že mnohí z nás pri výbere strednej školy nemali predstavu čo z nás bude. Nevedia to ani naše deti. Niekedy pri rozhodovaní pomôže náhoda, či odporúčanie kamaráta. Veľa detí sa rozhoduje podľa pokynov učiteľa alebo výber nechá na svojho rodiča.

Pri výbere to vyzerá tak, ako kedy sme triafali na velikánsky terč so zaviazanými očami.

Na výber školy pre dieťa potrebujeme poznať jeho silné stránky, talenty a schopnosti. V tejto dobe zmien veľmi rýchlo veľa povolaní zaniká a vznikajú nové. Preto pre dieťa nevyberáme zamestnanie. Zameriavame sa na jeho profesijné smerovanie a budovanie silných stránok.

Kariérny poradca zacieli na pomyselnom terči preferované oblasti uplatnenia.

O tom je kariérne poradenstvo. Pomôcť zistiť dieťaťu o sebe viac. Spoznať svoje talenty a preferencie kde sa uplatniť. Dnes zamestnanie nie len je práca. Je to naša životná cesta. Doprajte deťom mať prácu, ktorá ich baví a napĺňa. Ak neviete podľa čoho vyberať strednú školu a neskôr vysokú, kam smerovať vaše dieťa, obráťte sa na kariérneho poradcu.

Profesionálnym prístupom, vhodne zvolenými metódami a partnerským rozhovorom pomôže Vášmu školákovi aj vám eliminovať nevhodné rozhodnutia a navedie na správny smer pri voľbe ďalšieho štúdia.

Ak potrebujete v tomto smere poradiť, som tu pre vás.

Katarína Knežová

Autorka je  koučka a kariérna poradkyňa

Mohlo by vás zaujímať