fbpx

Petra Nagyová Džerengová: Želala by som si v politike viac žien. Keby boli v politike iba ženy, vojna by nikdy nebola.

Keby bolo viac žien v politike, vojny by neboli

Keby boli v politike iba ženy, vojna by nikdy nebola.

VOJNA JE TU, doteraz bola vždy bezpečne ďaleko. Neverila som, že sa jej dožije naša generácia. Ľudstvo je ale nepoučiteľné, veď už H. G. Wells v čase Prvej svetovej vojny napísal knihu, ktorá sa volala: Vojna, ktorá bude znamenať koniec vojen.

Zanedlho na to prišla druhá…

Mám v sebe strašnú zúrivosť na všetkých tých egomaniakov hore, ktorí sú úplne odtrhnutí od bežných ľudí a, s prepáčením, na nich serú, lebo si myslia, že musia zachrániť niečo, čo nechce nik okrem nich.

8 rokov som pôsobila v komunálnej politike, no tento fejtón, ktorý nájdete celý ako foto prílohu, pretože vyšiel v printovej verzii, som napísala ešte predtým. Dokonale však vystihol moju neskoršiu skúsenosť…

Keby boli v politike iba ženy, vojna by nikdy nebola.

Ani jedna žena by nevidela vo vojakoch štatistické číslo povolenej straty, ale muža, syna, brata a urobila by všetko pre ochranu svojho mikrosveta. Pre politikov je to málo, riešiť chcú geopolitické záujmy celej planéty. Ale z takých mikrosvetov sa skladá celý NÁŠ svet! Želala by som si v politike viac žien.

Tu je záver môjho fejtónu:

Španielsky premiér vymenoval prvýkrát v histórii za ministra obrany ženu – a to hneď tehotnú.

Predstavila som si, čo by sa stalo, ak by krajine vyhlásili vojnu práve v čase jej pôrodu. Určite by sa usilovala o prímerie za každú cenu. Čo tam po vojne?! Pre svojho syna by chcela mier, a nie poslať ho niekam bojovať!

Pri premýšľaní o tom mi v hlave skrsol skvelý nápad.

Ak by príklad španielskeho premiéra nasledovali aj iní politici a vymenovali by na čelo obrany ženy, najlepšie tehotné, možno by sa naplnila vízia H. G. Wellsa, ktorý v čase Prvej svetovej vojny napísal knižku o Vojne, ktorá bude znamenať koniec vojen.

Myšlienka o konci vojen však zostane len utópiou, tak ako jeho knihy Stroj času a Vojna svetov. Politika je totiž pánske huncútstvo a ženy majú na starosti oveľa dôležitejšie veci ako ich páchať – vychovávajú predsa ľudstvo.

Dnes by som ohodnotila politiku s oveľa horšími slovami…

Petra Nagyová Džerengová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať