fbpx

Choďte na dovolenku na Ukrajinu a podporte ich, vyzval Slovákov novinár. Je to bezpečné?

Dovolenka na Ukrajine 2022Dovolenka na Ukrajine 2022

Choďte na dovolenku na Ukrajinu a podporte ich, vyzval Slovákov novinár. Ukrajina je centrom pozornosti už niekoľko mesiacov. Vojna na jej území trvá od konca februára. Pred 2 dňami vyzval redaktor Denníka N Slovákov, aby išli dovolenkovať práve na Ukrajinu. Najprv sa mi zdalo, že sa mi sníva. Že to bude fejtón – drsný kameňák. Ale nebol. Redaktor to myslí vážne a píše…

„Podporte Ukrajinu, dovolenkujte tam – Krajina napadnutá ruskými orkami vám bude za to vďačná.“

!Nejde o šialený nápad, ale o dobroprajné odporúčanie. Osobnou návštevou, záujmom o miestnych, útratou peňazí za jedlo, ubytovanie a vlastne čokoľvek pomôžete miestnej ekonomike.

Ukrajina je obrovská, nie však natoľko, aby kdekoľvek, ako sa to nedávno stalo vo Vinnycii hlboko vo vnútrozemí, nemohli doletieť ruské rakety. Na Zakarpatsku, ktoré kedysi medzi vojnami patrilo 1. ČSR, je predsa len pravdepodobnosť útoku nízka. Aj tu pritom môžete pochopiť, čo znamená „žiť vo vojne“.“

Koniec citácie

Je bezpečné ísť do krajiny, ktorá je vo vojne?

Majú cestovné kancelárie takúto ponuku? Keď si zadáte do Google frázu Dovolenka na Ukrajine 2022 vyskočia vám linky. Keď som klikla na prvý, tak vo vnútri som našla NIČ. Bol tam zoznam miest, ale ponuka žiadna.

Dovolenka na Ukrajine 2022 Dá sa teda nájsť ponuku do tejto destinácie? A je vôbec možné poistiť sa? Spýtala som sa majiteľky cestovnej agentúry Calypso Travel, Zdenky Bobálovej, ktorá sa počas korona krízy kvalifikovala aj v oblasti poisťovníctva…

Pani Bobálová, ak by chceli čitatelia vycestovať na Ukrajinu, našli by ste nejakú ponuku destinácie Ukrajina?

Určite by sa nič nenašlo. Niekedy sa robili poznávacie zájazdy na Ukrajinu do Užhorodu a do Mukačeva, s ochutnávkou miestnej kuchyne. Dnes už tieto zájazdy nenájdete.

Platí ešte výzva Ministerstva, aby ľudia do tejto krajiny necestovali?

Áno, samozrejme, výzva Ministerstva zahraničných vecí  a európskych záležitostí SR vzhľadom na pretrvávajúcu napätú situáciu  na Ukrajine odporúča občanom Slovenska zvážiť cestovanie do krajiny a radšej necestovať.

Čo si myslíte o takýchto inšpiráciách na cestovanie? Je vôbec možné poistiť sa?

Myslím si, že to nie je v poriadku. Takéto niečo doporučovať nie je správne, treba sa držať doporučenia  Ministerstva zahraničných vecí.  Okrem toho, ja všetkým svojim klientom doporučujem pri cestovaní aj cestovné poistenie a nemám tú vedomosť, že by v tomto čase niektorá naša poisťovňa poistila niekoho, kto by sa rozhodol cestovať na Ukrajinu.

Kam najviac ľudia cestujú toto leto a akú destináciu odporúčate?

Dnes sú najviac preferované Turecko, Cyprus, Grécko, Chorvátsko a Egypt. Je to presne v tomto poradí. Ja osobne najviac doporučujem Turecko, ale sú klienti, ktorí chodia iba do Grécka. Viete, koľko ľudí, toľko chutí.

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať