Osobnosť a prístup sestry môže odzbrojiť strach a úzkosť, ktoré sa predierajú do pacientovej duše.

Nielen úsmev, ale aj dôvtip sestry na nemocničnom oddelení,  môže odzbrojiť strach a úzkosť, ktoré sa predierajú do pacientovej duše.

V liečebni pre dlhodobo chorých pracuje sestra Zdenka Babičová. Tmavovlasá žena s hlbokým pohľadom a úsmevom v tvári. Žena, ktorá nemá strach povedať nahlas svoj názor. Pôsobí dojmom zásadovej, prísnej, ale dobrosrdečnej bytosti. Vstupujem do sesterskej izby, aby som sa informovala o momentálnom stave pacientov, ktorých mám v pláne pozvať do spoločenskej miestnosti.

Aha, Zdenka dávkuje lieky a akákoľvek moja otázka teraz znie rušivo, pomyslím si.

Zdenka zodvihne svoj zrak, zastaví svoju prácu a v pokoji mi odpovedá. Je to profesionálka.

Je predvianočný čas a vonku padá sneh. Okná v izbe sestier ale aj pacientov na oddelení sú ozdobené ozdobami z papiera.

„Jej, kto je autor?“ pýtam sa.

„No, predsa ja.“

„Keď mám počas nočnej služby čas, tak tvorím,“ odpovie Zdenka a ukáže mi aj ďalšie ozdoby uložené na stolíku.

Od stretnutia so sestrou Zdenkou už ubehol nejaký čas.

Dnes pootvorím dvere do jej súčasného života.

Zdenka pracuje v ambulancii SM (skleróza multiplex*) v nemocnici.  Stretáva sa denne aj  s mladými ľuďmi, ktorí trpia týmto vážnym ochorením.

Zdenka, ako by si popísala prácu sestry v liečebni?

Pozdravujem všetkých čitateľov.

Zmenila som štýl práce, ale je to stále práca sestry v starostlivosti o chorých. V liečebni pre dlhodobo chorých bola práca v nepretržitom režime, kedy pacienti potrebovali 24-hodinovú starostlivosť. V mnohých prípadoch boli v terminálnom štádiu choroby, to znamená, že boli odkázaní na neustálu starostlivosť nielen o telo, ale aj dušu.  Snažili sme sa , aby pacienti dostali liečbu, akú potrebujú, s dôrazom na to, že vo chvíľach, keď už liečba nestačí, treba postupovať tak, aby sme čo najlepšie zachovali dôstojnosť u človeka v čase jeho odchodu.

Bola to náročná práca, ktorá si vyžadovala celého človeka. Nielen jeho vedomosti, zručnosti, ale aj jeho srdce.

Máš nejakú príhodu z práce v liečebni, o ktorú by si sa mohla podeliť?

Historiek by bolo nespočetné množstvo z denných aj nočných služieb, ale najradšej spomínam na vzťahy, ktoré boli v Liečebni Sv. Františka nadštandardné. Ale predsa len pridám príhodu. Počas nočnej služby ma poprosila kolegyňa o radu. Pacient ležiaci na vedľajšom oddelení bol dezorientovaný a neustále hlasno vykrikoval. Boli tri hodiny nad ránom a pánovi nebolo možné vysvetliť, že ruší všetkých pacientov na oddelení. Dostalo sa to do štádia, kedy sa už veľmi dôrazne a nahlas dožadoval návštevy pani primárky, lebo si nepamätal, že pán primár v liečebni nepracuje.

Kolegyňa bola bezradná a poprosila ma o pomoc. Zavesila som si na krk fonendoskop a navštívila som rozrušeného a nahnevaného pána na izbe.  Odpovedala som na jednoduché otázky s tým, že obšírnejšie sa porozprávame na rannej vizite.  Čuduj sa svete, pán sa upokojil a o krátku chvíľu zaspal. Veru, nie raz sme sa ocitli s pacientmi, ktorí boli stratení vo svojom svete, pretože ich pamäť už nefungovala. Vo svojich mysliach v noci varili aj upratovali či bojovali.

Mojou úlohou bolo priviesť pacienta k spokojnosti, aby som sa mohla ďalej sústrediť na svoju prácu.

Práca s mladými ľuďmi s ochorením SM je náročná. Myslím po duševnej stránke, pretože priebeh choroby je nejasný a častokrát nie so zdarným koncom. Ako vyvažuješ napätie a tlak v práci?

Myslím na svoju psychohygienu, aby som sa vyvarovala syndrómu vyhorenia. Keď mám čas, čítam knihy, počúvam hudbu a venujem sa tvorbe, ktorá mi prináša radosť. K nej patrí pletenie, háčkovanie, maľovanie, ale moja najväčšia a najtrvanlivejšia záľuba je pečenie a zdobenie medovníkov.

Povieš nám o svojom koníčku viac?

K tejto mojej láske som sa dostala, ako sa vraví, ako slepé kura k zrnu. V našej rodine je zaužívaná niekoľkogeneračná tradícia zdobenia kraslíc. Pred veľkou nocou sme sa s mamou a sestrou zúčastňovali miestnych výstav a súťaží v ich zdobení. Raz som dostala ako darček 3D formu na pečenie medovníkových vajíčok. Pozerala som na ňu bezradne asi 2 roky, ale pred jednou výstavou som dostala nápad.

Doplnila som klasické slepačie kraslice aj o kraslice medovníkové. Tak som medovníky piekla prvý krát a hneď vo forme 3D. A tak začala moja príjemná závislosť, na tvorbe medovníkov rôznych druhov, veľkostí, aj štýlov zdobenia. Dnes mám doma asi 800 vykrajovačiek, množstvo rozmanitých farieb, štetcov a pomôcok na tvorenie.  Perníky pečiem skoro každý deň pri príležitosti sviatkov, výročí a významných udalostí a hlavne podľa želania záujemcu. Vraj, chutia dobre…

 

Kde si môžeme perníky od Zdenky objednať?

Moje medovníkové výtvory môžete vidieť aj objednať na mojej medovníkovej stránke fejsbuku s názvom, Zdenkine Domáce medovníčky, kde vás veľmi rada uvítam a možno i prekvapím. 

Nuž, zaujímavé. Z nemocničnej uniformy rovno do kuchynskej zástery.

 

Ďakujem za rozhovor.

Pripravila:  Zuzana Balašovová Donátová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať