Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Čo je fajn vedieť, než sa rozhodnete pre operáciu očí?

Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť 

Nedávno sme robili rozhovor formou videa s MUDr. Pavlom Veselým a mnohí sa pýtali, či bude dostupný aj prepis. Priznám sa, prepísať 45-minútový rozhovor nie je len tak. Najmä sa človek inak vyjadruje, keď odpovede na otázky píše, a inak, keď rozpráva. Keďže však téma očí a prevencie je veľmi žiadaná, rozhodla som sa spracovať aspoň hlavné body. A keď vám to dá zmysel, pozriete si možno popri práci alebo športe aj rozhovor. Prípadne si ho vypočujete na podcastových platformách.

Operácia očí a odporúčania MUDr. Veselý – poďme teda na to, čo v rozhovore zaujalo mňa…

Ak dovolíte, začala by som prevenciou. Dá sa vôbec robiť preventívne niečo pre zdravie očí?

Prevencia, samozrejme, existuje. Treba ju len uplatňovať aj v živote. Veľmi dobré a nápomocné je napríklad žmurkanie. Tak predídete suchu v oku. Veľa času trávime pred obrazovkami a modré svetlo očiam ubližuje. Nápomocné je tráviť čas v exteriéri. Toto sa týka dospelých, ale aj detí. MUDr. Veselý vtipne poznamenal, že exteriérom sa nemyslí pobyt v nákupnom centre, ale v prírode. Skrátka, v priestore, kde sa vaše oči môžu oprieť aj v diaľke o stromy či objekty.

Choroba krátkych rúk – keď vidíme zle nablízko. Operovať alebo nie?

Ľudí v oblasti zdravia očí trápia najmä dva problémy. Ide o tzv. chorobu krátkych rúk, ktorá nastáva okolo 40-ky, a neskôr sivý zákal. Keďže MUDr. Veselý prišiel na stretnutie s okuliarmi a pýtal sa, či bude potrebné, aby niečo aj čítal, hneď ma to prekvapilo. Očný lekár a nemá operáciu za sebou? Nezbavil sa okuliarov? Hneď som sa ho na to aj spýtala a odpoveď možno pomôže aj vám. Ak máte iba problém s čítaním a zhoršený zrak je iba v začiatkoch, teda vaše dioptrie nie sú vysoké, a zároveň platí, že do diaľky vidíte dobre, tak na operáciu by ste si mali ešte počkať.

Ako som sa dozvedela, tak práve doktor Veselý je ten, ktorý ľudí odhovára od príliš včasnej operácie. Choroba krátkych rúk totiž patrí k dynamickým ochoreniam. A je dobré si teda počkať na vhodný čas. To, čo mňa prekvapilo, že až šiestim z 10 ľudí odporúča s operáciou počkať. Ostala som zaskočená, pretože žijeme v rýchlej dobe a všetci chceme riešenie okamžite. Nuž, ale oči máme iba dve. Takže tu naozaj platí, že 2x meraj a raz rež. O komplexe tejto problematiky sa s doktorom rozprávame v prvej tretine rozhovoru.

Sivý zákal už nie je strašiak

V rozhovore sme sa dotkli aj témy sivého zákalu. Je to ochorenie, ktoré kedysi postihovalo ľudí okolo 70-ky. Žiaľ, aj kvôli spôsobu života sa táto choroba posúva a postihuje čoraz mladšie ročníky. Dobrou správou je, že operácia sivého zákalu je u nás hradená poisťovňou. Nie je teda potrebné mať obavy z vysokej ceny alebo z toho, že si operáciu nebudete môcť dovoliť.

Môže sa stať, že sa operácia nevydarí a človek vidí ešte horšie?

Áno. Je to ojedinelé, ale aj toto sa môže stať. Samozrejme, že lekár robí vždy všetko pre to, aby sa vyhol takémuto stavu u pacienta.

Bolí to?

Ľudia sa boja operácie očí často aj preto, že to bude bolieť. Ale veda pokročila. Operácia oka už nie je bolestivou operáciou. Takmer ju nepocítite. Po väčšine zákrokov môžete pracovať a plnohodnotne žiť už o pár hodín. Takže netreba si plánovať dlhú PN-ku.

Stávajú sa aj vtipné príhody?

Humor patrí k životu a nevyhýba sa ani očnému lekárovi. Stane sa, že pacientka mu povie, že ho „nenávidí“, pretože síce vidí super, ale aj kvôli tomu zistila, že zostarla. Zrazu vidí aj to, čo pred operáciou nie. Alebo zrazu zbadá realitu a začne si klásť otázku: Vedľa koho to ja žijem? Nielen pre takéto vtipné príhody je dobré rozmyslieť si, či sa na operáciu očí vybrať.

Moje resumé a odporúčanie

Som rada, že som mohla robiť rozhovor práve s Pavlom Veselým. Je to príjemný spoločník na debatu, ale najmä som z neho cítila ľudskosť a obrovskú pokoru.

Keď plánujete operáciu očí, tak je dobré sa poradiť, samozrejme, najmä preto, aby sa vo vašom prípade zvolil ten najvhodnejší postup a typ operácie. Vyčleňte si na to čas a priestor. Oči máte len dve…

Ak vás text zaujal a chcete sa dozvedieť informácie viac do hĺbky, pozrite si rozhovor, ktorý je dostupný aj priamo tu. Stačí kliknúť na play…

Pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať