Nič sa nedeje bez príčiny

Čokoľvek sa v tomto svete deje, nikdy sa nedeje bez príčiny.

Bezpečne v pokoji, s pozitívnym myslením a nadhľadom zvládať realitu, ktorej už viac ako pol roka čelí  celé ľudstvo, bude jednou z najdôležitejších schopností, ktorá nám pomôže prežiť. Lebo COVID-19 tu je a ešte dlho bude.  Nedá sa pred ním ujsť a život sa nezastaví, potrebujeme sa naučiť žiť v novej realite.

Denne sa  na nás valia stovky protichodných správ a informácií, ktoré tú našu realitu a jej vnímanie formujú.  Môžeme byť unavení a zmätení z toľkých informácií. A aj sme. Naše vedomie je zmätené, premenlivé a často aj unavené.  Ako rozpoznať čo je pravda a čo ilúzia? A ako sa z toho všetkého nezblázniť?

Spýtali sme sa budhistického majstra, lekára tradičnej tibetskej medicíny, ktorý hosťoval v programe Morgana Freemana a je blízkym spolupracovníkom Jeho Svätosti Dalajlámu –  Riponche Tulku Lama Lobsangom.

Našej realite v posledných mesiacoch dominuje neviditeľný vírus a ten celkom viditeľne riadi takmer celý svet. Informácií o ňom je veľa sú protichodné. Ako sa zorientovať v tomto chaose? Ako nájsť svoj stred, pokoj a triezvy prístup?

„V tibetskej medicíne máme takýto postoj.- čokoľvek sa v tomto svete deje, nikdy sa nedeje bez príčiny. Keď sa objaví vírus, niektorý zotrvá 7 dní, niektorý 7 týždňov, niektorý celé roky. Prechádza dychom – teda cez element vetra. Je ho veľa, ale veríme, že tento vírus , ktorý prišiel, je tu preto, lebo sme sa oddelili od prírody, prirodzenosti, podstaty.

Ľudia v modernom svete žijú oddelení od prirodzených vecí a  aj od Matky Zeme. V tomto svete často nie je prirodzené ani to čo jeme, pijeme. V tibetskej medicíne veríme, že aj vírusy sa objavili, lebo sme vzdialení od prírody, prirodzenosti, podstaty. Matka Zem je jediná, kde môžeme žiť. Musíme sa o ňu starať, ak my sami chceme byť zdraví a šťastní.“

Mnohí ľudia majú strach. Ako ho zvládnuť?

„ Rozumiem strachu ľudí, chápem to. Ale verím, že ľudstvo nájde cestu. Vždy ju našlo aj nájde. Vyjdeme von, nepochybujem o tom. Otázka je za akú cenu, lebo nejde o jeden národ, jeden kontinent, ide o problém celého sveta. Učme sa spolu nájsť riešenie, spolupracovať ako ľudstvo, aj to je lekcia učenia.

Spojiť sa, spoločne veriť, spoločne nájsť cestu. Musíme sa cez vírus naučiť, že sme všetci prepojení a veľmi zraniteľní. Spoločne sa pripravme aj na budúce zmeny, spoločne sa naučme, spolupracujme a ak niečo také nastane v budúcnosti, už budeme pripravení. Budeme mať menej problémov.

Neoslabujte sa strachom, posiľujte sa vierou, že ľudstvo prekonalo veľa problémov a vždy nakoniec vyhralo. Zoberme do svojich rúk spoločne zodpovednosť. Túto krízu nevyrieši jedna krajina, ale každý jeden človek musí prevziať zodpovednosť a starostlivosť o seba aj Matku Zem. Nemáme teraz na výber.“

Nič sa nedeje bez príčiny

V priebehu niekoľkých mesiacov sa život na tejto planéte výrazne zmenil. Čo táto zmena podľa Vás prináša, kam nás – ľudí vedie? Dokážeme ju ovplyvniť? Alebo jej dopady?

„Do tohto sveta vždy prichádzali aj prichádzajú zmeny. Vždy sa pri nich učíme a vždy aj niečo strácame – pri akejkoľvek zmene. To je podstata každej zmeny v tomto svete. A kvôli  zmenám sa musíme naučiť prispôsobiť, adaptovať. Nemáme a nebudeme mať už taký život aký sme žili pred touto zmenou.

Nevieme ešte určiť podstatu tejto zmeny. Kým nepoznáme jasne podstatu, kým nám nie je úplne jasná, dovtedy nepoznáme cestu. Kým nepoznáme cestu, nepoznáme ani výsledok – to čo má táto zmena priniesť, dosiahnuť. Musíme sa sústrediť na podstatu tejto zmeny. Zatiaľ ju nikto nepozná.

Máme rôzne techniky, cesty spôsoby, ale stále nemôžme jasne určiť, či je táto zmena dobrá alebo zlá, kam vedie. A preto nemáme ani správnu cestu a metódu na jej prekonanie.

Kým nájdeme tú správnu cestu či na národnej alebo individuálnej úrovni, otvorme sa učeniu. Buďme otvorení učiť sa z tej zmeny a z tej situácie, keď sa budeme neprestajne učiť, nájdeme správnu cestu. Učenie je možno veľmi dlhý proces, ale nič lepšie teraz nemáme. Vždy keď sa niečo naučíme, sme bližšie k tej správnej ceste.

Počas posledných mesiacov sme sa stále učili, vieme viac o podstate zmeny, ktorou celý svet prechádza a stále sme učením bližšie a bližšie  k tej správnej ceste.“

Ľudia sú v posledných mesiacoch viacej izolovaní a často si už zvykli na osamelosť a komunikáciu hlavne cez online. Čo to môže priniesť? Predsa len, človek je tvor spoločenský.

„Veľa ľudí je uzavretých doma, cítia samotu ešte viac, hoci v mysli sa možno cítili osamotení už predtým. Teraz sme osamotení mentálne aj fyzicky. V mnohých krajinách sú opatrenia veľmi prísne, obmedzujúce. Avšak využite ten čas pre seba, buďte so sebou, najlepšie je učiť sa uvoľniť myseľ, naučte sa nájsť pokoj, upokojenie, skľudnenie v meditácii.

Táto zmena nám zobrala veľa vecí, ktoré sme mali, ale doniesla nám čas na niečo, čo sme predtým nemali. Priniesla nám čas pre nás samých. Vo vašom modernom svete nikto nemá v podstate čas pre seba. Ale vďaka tejto zmene každý získal čas pre seba. Neberme tú situáciu preto len negatívne.

Iste má aj svoju tienistú stránku, oddelila, izolovala ľudí. A tak využite darovaný čas na objavenie samého seba, na vhľad do svojej duše cez meditáciu. Myslím, že kto vie meditovať, necíti sa nikdy sám, je v hlbokom prepojení so sebou. Je dobré otvoriť myseľ, využiť svoj čas na meditáciu a učenie sa pre seba,  a o sebe.“

Rozhovor sa uskutočnil vďaka OZ Maitrí a Janke Suškovej, ktorá je žiačkou a dlhoročnou spolupracovníčkou Riponche Tulku Lamu Lobsanga.

Pripravila: Andrea Trávničková

Mohlo by vás zaujímať