Nálepky? Nechcem, aby ma umelo vytvorené agendy oddeľovali od ľudí, ktorých mám rada…

Nálepky? Nechcem, aby ma umelo vytvorené agendy oddeľovali od ľudí, ktorých mám rada…

Nálepky sú teraz moderné. Každý svoj názor na celospoločenskú tému treba ihneď vyjadriť nálepkou vo svojej profilovej fotke. „Moja prezidentka“, „som zaočkovaný“, „som doma“, žlto-modrá vlajočka, dúhová vlajočka a ktoviečo ešte.

Prečo?

Pýtam sa naozaj úprimne. Prečo to ľudia robia? Ja sama som to nikdy nerobila, neprezentovala som takto svoj názor, takže neviem. Áno, mohla by som sa niekoho, kto to robí, naživo spýtať. Ale zatiaľ som na takúto konfrontáciu nenabrala odvahu. A tak môžem len hádať a domýšľať si. Poviem vám na rovinu, že na mňa to vytvára dojem, že sa títo ľudia vyhraňujú v témach, ktoré polarizujú spoločnosť. V danej otázke môžete byť len ZA alebo PROTI. Nič v strede medzi tým sa nepripúšťa a netoleruje. Nemôžete sa „zdržať hlasovania“. Ak nie ste s nami, ste proti nám. Treba ukázať, na ktorej strane stojíte. Takto je to v online priestore. Ale my predsa žijeme aj normálny 3D život!

Tak som sa zamyslela, ako by to vyzeralo, keby sme si tam tie nálepky preniesli?

Každý by mal na čele nalepené všetko, čím sa definuje. Vlajočky, symboly aj heslá. Možno by to mnohým zjednodušilo život. Presne by vedeli, s kým sa môžu ešte baviť a kto je persona non grata. Koho treba z priateľov vylúčiť a koho si tam pridať. Mladí ľudia by na rande už neriešili, či čítajú tie isté knihy, či pozerajú tie isté filmy, alebo či ich rovnako baví šport a cestovanie. Pche, také hlúposti!

Dnes je dôležité, aký majú postoj voči slušnému Slovensku, očkovaniu, testovaniu, rúškam, zelenému údelu, LGBT agende, prezidentke, vojne, na ktorej strane konfliktu stoja a aké médiá čítajú a pozerajú. Ak by chcel chlapec na rande zaujať, musí mať desať bodov z desiatich. „Och,“ povie si dievča, „je taký milý, ale je to dezolát a nezískal potrebné skóre. Preč s ním!“. Po láske je skôr, ako začala. Rozpory sú priveľké a zjavne neprekonateľné. Problém nastáva, ak mladý muž získa z potrebných desať bodov napríklad osem. Čo s ním potom? Je ešte prijateľný? Alebo sa diskvalifikuje aj stratou jedného bodu? Ošemetný problém!

V tak silno polarizovanej spoločnosti je ťažké zostať nestranný

Je ťažké nemať na tieto celospoločenské témy svoj názor. Ešte ťažšie je tento svoj názor nechať súkromným a nenechať sa vťahovať do konfliktov o to, kto má pravdu. Veď stačí len malá poznámka, a už je oheň na streche! Nedávno som sa pristihla, že si na jednom príjemnom stretnutí s novou známou dávam pozor, aby som nezaviedla témy týmto smerom. Veď čo, ak by sa zistilo, že sa naše názory nezhodujú? Bolo by to stretnutie a priateľstvo stále také príjemné? Stále by bol medzi nami ten súzvuk duší? Dúfam, že áno, ale napriek tomu som jej vďačná, že tieto témy neotvára. A ja tiež nie.

Nechcem, aby ma umelo vytvorené agendy oddeľovali od ľudí, ktorých mám rada

Zdá sa mi absurdné, aby mi priatelia písali, aké názory by som mala a aké nemala šíriť, alebo že si ma susedia vymažú z priateľov, zrejme kvôli odlišnému názoru na jednu z týchto agend. Áno, volám to agenda, pretože podľa môjho názoru to nič iné nie je. Umelo vytvorené problémy, ktoré majú za cieľ polarizovať spoločnosť a oslabiť ju. Pretože takto oslabená a polarizovaná spoločnosť sa nebude brániť, keď jej budú chcieť obmedziť práva a slobody. Dokonca ich sama rada odovzdá, len aby ju niekto ochránil. Rozdeľuj a panuj. Nech si bojom medzi sebou vybijú energiu. Vytvor problém, a keď sa poriadne zľaknú a nebudú vedieť, ako ďalej, ponúkni vopred pripravené riešenie. Nebude z teba agresor, ale záchranca.

Nebudem si dávať nálepky

Pretože dnes dať si nálepku znamená často „ak nemáš rovnaký názor, ani sa so mnou nebav“. A túto hru ja nehrám.

Martina Janková

Autorka je blogerka

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať