Moderným mletím múky bolo takmer všetko, čo má pre náš organizmus význam, odstránené.

Mletie múky na kamennom mlyneMletie múky na kamennom mlyne? Moderným mletím múky bolo takmer všetko, čo má pre náš organizmus význam, odstránené.

V literatúre a odborných článkoch sa spomína revolúcia v mletí pšenice v roku 1870, kedy boli vynájdení oceľoví slimáci, ktorí nahradili kamenný mlyn. Išlo o modernú, rýchlejšiu a efektívnejšiu metódu. Tu však začína prvý problém. Mletie múky novou metódou spôsobilo, že z múky boli odstránené všetky odpadové látky, šrot, obal zrna a klíčky. Z pohľadu nutričnej hodnoty sa moderným mletím zbavilo semeno tých častí, ktoré majú najvyšší obsah bielkovín, vitamínov, lipidov a minerálov.

Začala sa vyrábať čistá biela múka bez výživnej hodnoty.

Všetko to, čo malo pre náš organizmus najväčší význam v múke bolo odstránené.

Týmto sa mlynári zbavili problémov s hmyzom a hlodavcami, a dala sa oveľa dlhšie skladovať. Nikto sa ale nezamyslel, prečo ju vlastne hmyz už nechce a prečo sa vôbec nekazí. Alebo sa zamyslieť nechcel. Takáto múka sa dala skladovať vo veľkom množstve na obrovských farmách, družstvách a silách.




Kovové mlyny celkom vytlačili kamenné mlyny. Pred nutričnou hodnotou sa dalo prednosť možnosti dlhého skladovania a nízkych výrobných nákladov.

Mletie múky na kamennom mlyne – výhody

  1. Kvalita mletia: Kamenné mlyny melú múku pomaly a jemne, čo zaisťuje zachovanie viac živín a arómy v obilí. Múka z kamenného mlyna má tendenciu byť hrubšia a obsahovať častice obilných otrúb, čo prispieva k bohatšiemu a výraznejšiemu chuťovému zážitku.
  2. Zachovanie živín: Kvôli pomalému procesu mletia sa minimalizuje generovanie tepla, ktoré môže ovplyvniť živiny v múke. Kamenné mlyny zaisťujú, že vitamíny, minerály a ďalšie prospešné zložky obilia zostávajú intaktné v konečnej múke.
  3. Textúra a konzistencia: Múky mleté na kamennom mlyne majú tendenciu mať hrubší a hrubozrnnejší charakter, čo môže prispieť k lepšej textúre a konzistencii v pečení a varení. Môžu poskytovať výbornú štruktúru pre chlieb, cesto a koláče.
  4. Prírodné zložky: Kamenné mlyny bežne spracovávajú obilniny bez pridania umelých látok, konzervačných činidiel alebo chemických zložiek. To znamená, že múky mleté na kamennom mlyne sú často považované za prírodné a čistejšie vo svojom zložení.

Je však dôležité mať na pamäti, že každý mlyn má svoje špecifiká.

Preto aj vlastnosti múk mletých na kamennom mlyne sa môžu líšiť. Píše sa na stránke dobrio.sk, odkiaľ berie múku aj Robo Papp, s ktorým som nedávno robila rozhovor.

Intolerancia na lepok zmizla – skúsenosti Roba Pappa

Zaujímavé je, že odkedy sa Robo s rodinou dal na prípravu vlastného chleba z takto mletej múky z prastarého obilia (niekedy si melie aj sám, hovorí o tom v rozhovore), zmizli jeho problémy s intoleranciou na lepok.

Pozrite si celý rozhovor…

 

Pripravila: Martina Valachová

Som rada, že vás to so mnou baví.

Podpora podcastu ODznova možná tu: https://ko-fi.com/odznovapodcast alebo na č.u: SK45 8330 0000 0022 0165 1060 – do poznámky uveďte, že ide o dar. Ďakujem za váš čas a aj za podporu, nielen finančnú…

Stretnime sa naživo…

Už 28.2.2024 v Bratislave. Hosť Jozef Banáš a Doda Lednická. Vstupné symbolické: 9,90 €. Viac informácií v linku: https://tickpo.zoznam.sk/sk/listky/odznova-vstanako-si-plnit-sny-bez-ohladu-na-vek-zdravotny-stav-37753/

Mohlo by vás zaujímať