fbpx

Čo robiť, keď chcete dokázať, ako vám kolega v práci ubližuje, ale dôkaz neexistuje?

Čo robiť, keď chcete dokázať, ako vám kolega v práci ubližuje, ale dôkaz neexistuje?

Pred pár dňami som robila rozhovor so Zuzkou Zacharovou. Týkal sa jej života s narcisom – teda, presne povedané, s človekom, ktorý trpí narcistickou poruchou osobnosti. Mnohí ste písali, či existuje aj prepis tohto rozhovoru. Prepis neexistuje. Chcem však vytiahnuť jednu časť rozhovoru, a keď sa vás manipulácia a psychický tlak spôsobený človekom s narcistickou poruchou na pracovisku dotýka, nájdite si čas a pozrite si celý rozhovor.

Pasáž, ktorú chcem vytiahnuť, sa týka situácie, keď máte človeka s narcistickou poruchou za kolegu alebo šéfa. A možno obviňujete seba, že nie ste dostatočne dobrý. A že ste „nekvalitný človek“. A za „prúsery“ môžete vy.

Áno, takto sa to väčšinou deje, pretože ľudia s týmto typom poruchy vedia veľmi zaujímavo pracovať s informáciami a tiež s okolím a ľuďmi v blízkosti človeka, kto má byť zraňovaný a manipulovaný.

Z povahy tejto choroby sa vzorce, situácie, ataky striedajúce sa s pokáním opakujú.

Zuzanin partner začal robiť tlaky a čudné kroky aj vo firme. Samozrejme, celé to začalo až časom. Pekne po kvapkách. Princípom variacej sa žaby.

Narcis sa sústredí na niekoho vo firme a poukazuje na jeho „chyby“ a na zlyhania. Stačí, že potom po kvapkách začne zvyšok kolektívu pozerať na takéhoto človeka s podozrením.

O čo sa človek s narcistickou poruchou zvykne oprieť?

Ako vás, dokonca, naoko odbremení, aby ste mu viacej verili?

Ako môže zneužívať na svoje konanie aj najbližších priateľov svojej obete?

Dozviete sa aj, čo robiť, keď chcete dokázať, ako vám kolega v práci ubližuje, ale dôkaz neexistuje…

Ak vás zaujímajú prejavy narcistickej poruchy na pracovisku, ale nemáte čas pozrieť si rozhovor celý, pozrite si ho od 22. minúty 42. sekundy. (Kvôli kontextu, samozrejme, odporúčame pozrieť si ho celý).

Ak vás rozhovor zaujal a mohol by pomôcť ďalším, zdieľajte.

Alebo, ak nie ste na sociálnych sieťach, pošlite link mailom.

Rozhovor nájdete aj ako podcast na všetkých platformách (Spotify…)

Ak sa vám páči obsah našich podcastov, dajte nám odber a nič vám neujde.

Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať