fbpx

Niektoré ženy cvičia ako šialené a nemôžu schudnúť. Často je na vine zablokovaná lymfa…

Lymfatická masáž je na rozprúdenie lymfyNiektoré ženy cvičia ako šialené a nemôžu schudnúť. Často je na vine zablokovaná lymfa…

Masáže. Každý si hneď predstaví voňavý olej, v lepšom prípade ohriaty, a jemnými, tiahlymi ťahmi nanášaný na telo príjemnými rukami maséra. Áno. Aj takto môže vyzerať masáž.
Nájsť si maséra, ktorý ti sedí, je celkom veda. Aj masér ti musí voňať. Nielen po hygienickej stránke, ale aj ako človek. Masáž je intímna záležitosť, predsa, ak idete na masáž po prvýkrát, je to také zoznámenie. Veľmi blízke.

Cudzí človek sa dotýka vášho tela a vy mu musíte stopercentne veriť.

A on musí dokázať vás naladiť, aby to tak bolo. Pri masáži nejde len o mechanické stláčanie svalov, ale o výmenu energií. Masér svojim dotykmi mení naladenie tela po fyzickej, ale hlavne po emocionálnej stránke. Dobrý masér, je aj veľmi dobrým psychológom. Prízvukujem, že naozaj len dobrý. Ja som sa vo svojej masérskej praxi stretla už asi so všetkým. Vyrovnaní ľudia sa správajú prirodzene k svojmu telu, dokážu sa uvoľniť, a to je pre dobrú masáž prvý predpoklad.

Úlohou maséra je zabezpečiť, aby klienta, zväčša po prvýkrát, dokázal uvoľniť pred masážou hlavne po psychickej stránke. Ak sa to podarí, fyzické telo sa poddá dotykom a klient odchádza šťastný.

Masáže prvý raz opísal istý Švéd, okolo roku 1830, a preto sa základnej masáži vraví švédska.

Od tej sa odvíjajú v podstate všetky masážne smery. Aj keď intuitívne masáže tu snáď boli odjakživa. Len si treba spomenúť, že sme masírovali už hádam všetci. Mamička svoje dieťa, keď ho bolelo bruško, alebo keď dieťa bolo smutné, sme ho hladili po chrbátiku. Vždy ustala bolesť, prestal plač, dieťatko ostalo pokojnejšie. Masáž je totiž prejav lásky. Alebo sme intuitívne masírovali partnera, prejavovali sme mu najhlbšiu blízkosť. Alebo masáž rodičovskej ruky, tá je asi najkrajším prejavom lásky.

Dnes je vraj moderné chodiť na masáže. Nemyslím si, že je to móda. Skôr je to uvedomenie si potreby dotykov, hlavne keď je spoločnosť nastavená už, žiaľ, len na virtuálny svet. V podstate mi dochádza, aj v praxi zisťujem, že masáže väčšinou absolvujú uvedomelí ľudia. Uvedomujú si, že nielen telo ošetrené kozmetickými úpravami zvonka, obočie, plasticky upravené pery, prsia, zadky im v podstate neprinášajú radosť.

Vedeli ste, že radosť z hmotnej veci, a toto je len hmota, v priemere trvá len tri minúty?

Ja robím okrem klasických masáži aj masáž lymfatickú. Vo všeobecnosti má populácia o nej veľmi málo vedomostí.

Lymfatická masáž nebolí a nesmie bolieť

Polopatisticky povedané, lymfatická masáž je na rozprúdenie lymfy.

Lymfa nám koluje v tele a nazývame ju aj biela krv. Nachádza sa tesne pod pokožkou. Jej úlohou je zbierať odpadové látky v tele, ako sú vírusy, baktérie, nespracované proteíny, minerály a iné.

Lymfatický systém nemá na rozdiel od krvi svoju pumpu. Preto sú lymfatické masáže veľmi dôležité. Ide o jemnú, nerada používam tento výraz, ale najviac ju vystihuje, hladkaciu masáž. Jej úlohou je zobudiť a nasmerovať lymfatickú tekutinu do lymfatických uzlín, a odtiaľ tekutina smeruje k vnútorným orgánom, ktoré ju vylúčia odpadovými cestami von z tela. Telo vylúči z tela odpadové látky a zabráni ich šarapateniu v organizme.

Ak lymfa stagnuje, môže spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti.

Od častých ochorení, počínajúc od možno obyčajnej nádchy, až po choroby ťažkého charakteru. Len si predstavte, že by ste nevynášali odpadky z bytu. Hromadili by sa, začali by zapáchať, zavadzať a prekážať.

O lymfatickú masáž sa zaujímajú prevažne ženy. Lebo počuli, že odstraňuje celulitídu. Áno, napomáha aj pri tomto probléme. Ale. Celulitída je znakom, že sa v tele usadili toxíny. Pri ťažkých stavoch, celulitída má štyri stupne, je poškodenie podkožia nezvratné. Určite ste videli, hlavne v lete, že ženy trpia aj takýmito viditeľnými stavmi aj cez oblečenie. Alebo nohy v balerínkach pretekajúce a opuchnuté ako stĺpy. Pokiaľ nejde o ochorenie srdca, obličiek, zväčša sa jedná o poruchu v lymfatickom systéme.

Lymfatická masáž je na rozprúdenie lymfy

Lymfatická masáž je na rozprúdenie lymfy

Lymfa funguje na základe svalových sťahov, laicky povedané, len na fyzickom pohybe. Ale. Ak je zablokovaná, teda nefungujú jej odpadové kohútiky, tvrdý šport môže tento stav len zhoršiť. Zatvrdne vo svaloch, a potom je už ťažké zvrátiť tento stav.

Niektoré ženy sa sťažujú, že cvičia ako šialené a nemôžu schudnúť.

Častokrát je na vine zablokovaná lymfa a obezitu si mýlime s týmto prejavom. Ženy majú za úlohu privádzať na svet deti, preto je ich koža inak štruktúrovaná ako u mužov, aby sa mohla v prípade tehotenstva „natiahnuť“. Preto prevažne trpia celulitídou ženy. V mnohých prípadoch ale aj muži, v dôsledku hormónov, ktoré sa nachádzajú už aj vo vode.

Lymfatická masáž nebolí a nesmie bolieť. Ak je správne prevedená, účinky sú okamžité. Samozrejme, že nestačí absolvovať jednu. Ani svaly predsa nenarastú po jednom cvičení. To rozumný človek pochopí a vie. Vyhľadajte si lymfatického maséra a možno zažijete malý zázrak.

Kvetoslava Vanerková

Autorka je (aj) spisovateľka a blogerka

korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/ 

Mohlo by vás zaujímať