fbpx
lenivosť je absolútnou a neoddeliteľnou súčasťou ľudskej bytosti

Lenivosť je absolútnou a neoddeliteľnou súčasťou ľudskej bytosti.

Pozitíva lenivosti – lenivosť je absolútnou a neoddeliteľnou súčasťou ľudskej bytosti

Raz mi niekto povedal, že ľudský mozog je od prírody lenivý.

Trochu som do toho prieskumu zabŕdla a došla som na to, že lenivosť je absolútnou a neoddeliteľnou súčasťou ľudskej bytosti, ale aj zvieracej ríše. Nielen, že je to prirodzené byť lenivý (lev leží v tieni pod stromom a nič nerobí, oddychuje a trávi), ale je aj potrebné (zimný spánok medveďa). A hlavne aj osožné.

Vďaka lenivosti človek vynašiel veľa skvelých vynálezov.

Síce to pomenujeme „vynález na uľahčenie si života“, ale, inými slovami, hovoríme „nechce sa mi to robiť, tak vymyslím, ako to spraví za mňa niekto iný, alebo niečo iné.“

Problém s lenivosťou prichádza vtedy, keď nás úplne ovládne a nie sme schopní spraviť už nič.

Ja to definujem inak ‒nie som lenivá, ale pohodlná.

Spravím všetko pre to, aby som toho čo najmenej musela spraviť. T. j. kúpim si napríklad robotický vysávač, čo vysáva dom za mňa a ja vďaka ušetrenému času môžem ísť s deťmi na bicykel do prírody, alebo len tak ležať na slniečku a opaľovať sa. Alebo si čítať knižku.

Pozitívna lenivosť má svoje pravidlá:

  1. Neberte to negatívne, psychológovia hovoria, že je naša „psia povinnosť“ sa o seba starať a jeden zo spôsobov je „nič nerobiť“.
  2. Berte to ako meditáciu. Ako liečbu tichom. Ako keď mobil zapojíme do nabíjačky, aby sa nabil energiou, lebo keď sa nenabije, tak sa vypne.
  3. Keď sa rozhodneme byť leniví, tak je dôležité nemať výčitky. Výčitky nám nerobia dobre ani psychicky, ani fyzicky. Je to forma stresu a už zase niečo robíme a neoddychujeme.
  4. Šport je fajn, ale to nie je „ničnerobenie“. Telo, mozog aj duša potrebuje „Time Out“. Potrebujeme regenerovať. Jeden tréner raz povedal môjmu synovi, že oddych je veľmi dôležitou súčasťou tréningu.
  5. Je zaujímavé, že keď nič nerobíme, tak nám skôr môže napadnúť riešenie na naše problémy a vtedy často prichádzajú aj dobré kreatívne nápady. Hovorí sa tomu aj „kreatívna pauza“.
  6. Ničnerobenie nie je nudenie sa. Hovorí sa, že len nudní ľudia sa nudia.

Nuda je: neviem, čo mám robiť.

Lenivosť je: viem presne, čo mám robiť, a to je nič.

Takže, keď dnes nerobíte nič, tak si to užívajte naplno a nenechajte sa ničím a nikým rušiť.

Darina Szabó

Psychoterapia, regresná terapia, kvantová terapia

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by sa vám páčiť…

Súťaž o biolampu STIMLIGHT v hodnote 139€. Získajte prístroj, ktorý pomáha zdraviu celej rodiny!

Mohlo by vás zaujímať