Krásne zuby v každom veku

Krásne zuby v každom veku? Poradíme vám, ako na to

Bez ohľadu na pohlavie alebo vek, po kráse túžime všetci. Nakoniec sa o to pred zrkadlom usilujeme každé jedno ráno. Nie vždy však venujeme pozornosť zubom, čo je chyba. Práve vďaka ich dokonalému stavu môžeme pôsobiť na svoje okolie dobre a mladšie aj vo vyššom veku.

Túžba po peknom úsmeve je predsa prirodzená. Veď

… krásny úsmev je najlacnejší spôsob, ako vždy vyzerať dobre.

Pre mnohých z nás je ale zachovanie čistoty a dokonalého stavu zubov náročné. My vám preto poradíme, ako to môžete aj napriek rýchlemu životnému tempu zmeniť.

Pravidelne navštevujte svojho zubára

Možno už od detstva nenávidíte samotnú myšlienku kresla u zubára a je pre vás jednoduchšie dobyť severný pól, ako vstúpiť do zubárskej ordinácie. Od rokov, keď ste sa bezstarostne hrali na záhrade, sa však veľa zmenilo, najmä v zubnom lekárstve. Technika je úplne iná a anestézia je teraz na takej úrovni, že je nepravdepodobné, že pri bežnej endodoncii zubov zažijete bolesť. Je teda na mieste tieto obavy z detstva prekonať a svojho zubára opäť vyhľadať.

Ako často?

Prax ukazuje, že pre dokonalý úsmev a zdravé zuby je nevyhnutné zubára navštíviť  dvakrát ročne. Prevencia a pravidelné sledovanie odborníkom vám pomôže eliminovať problémy s choroboplodnými zárodkami, ušetrí veľa peňazí a nervov vrátane tých zubných.

Pravidelne a správne si umývajte zuby

Načo je to dobré? Zbavíte vaše zuby bakteriálneho plaku a zvyškov potravy, ktoré môžu postupom času prerásť až do ich skazy.

Baktérie sú pôvodcom veľkej väčšiny chorôb zubov a ďasien, často celého tela. Viac ako dvadsať druhov patogénnych baktérií, ktoré žijú v ústnej dutine – hlavne streptokoky a stafylokoky – sa živia zvyškami potravy zachytenými v ústach a vylučujú kyselinu mliečnu, ktorá ničí zubnú sklovinu. Mimochodom, zápach z úst je tiež „zásluhou“ baktérií.

Zuby alebo nové zubné náhrady by ste si preto mali čistiť kefkou a zubnou pastou minimálne dvakrát denne. Kefka odstraňuje zvyšky potravy a bakteriálny povlak, ktorý sa usádza na zuboch. Pasta ničí baktérie a neutralizáciou uvoľňovaných kyselín tým posilňuje zubnú sklovinu.

Mali by ste si ich čistiť aj po jedle. Ale nie hneď. Faktom je, že pri jedle sklovina vplyvom kyselín mäkne, a trvá až pol hodiny, kým sa vráti do normálneho stavu, kedy je schopná odolávať zložkám v zubnej paste a tlaku pri čistení.

Vyčistite si celé ústa

Baktérie, ktoré ničia zuby, žijú nielen na zuboch a ďasnách, rovnako sú usadené na povrchoch podnebia, líca, mandlí a hlavne na jazyku.

Preto „upracte“ všetko, k čomu sa dostanete. Na čistenie jazyka je ale lepšie používať špeciálnu kefku, no určite vám postačí aj obyčajná čajová lyžička. Jazyk treba dôkladne a šetrne jednoduchými ťahmi týmito nástrojmi prečistiť.

Pomôžu vám aj všetky druhy výplachov, vrátane špeciálnych elixírov, ktoré ničia baktérie a zároveň osviežujú dych. Môžete tiež vyskúšať zázrak modernej technológie – prístroje na vyplachovanie, alebo zavlažovanie ústnej dutiny silnými, presne nasmerovanými prúdmi vody, pre ktoré treba ale navštíviť zubára.

V každom prípade, vďaka všetkým týmto a mnohým ďalším zásadám dodržiavania správnej ústnej hygieny budú vaše zuby ako krásny šperk, za ktorý nemusíte nič platiť, ak sa o svoje zuby budete viac starať a venovať im svoju pozornosť.

-infoservis-

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať