Kôň nie je auto, ktoré postavíte do garáže. Pozývame na western. Dominovali mu krásne ženy…

Western, krásne ženy, kone a šialená jazda. Šport, v ktorom dominujú ženy…

Emócie a vášeň. A celoživotná vášeň, ktorej podriadite celý svoj život. A keď nie celý, tak minimálne 80 percent z neho. Pretože kôň nie je auto, ktoré postavíte do garáže. Kôň je majestátne zviera, ktoré si vyžaduje osobitný prístup. Tak, ako je symbolom sily, nespútanosti, lásky, odvahy, sily, aj určitej rebélie kôň, v mnohých prípadoch rovnakými vlastnosťami disponujú aj jazdci.

Alebo v prípade westernových disciplín, jazdkyne, pretože práve tie dominujú a holdujú tomuto športu.

Barrel race a Pole bending, rýchlostné westernové jazdecké disciplíny, ktoré počas uplynulého víkendu preniesli do sveta westernu divákov na juhovýchodnom Slovensku v Ižkovciach. Malá dedina, ktorú tvorí asi 30 domov a ranč rodiny Dillhoferovcov. Gréty A Kristiána, ktorí sú rodičmi ročného Kristiánka.

Miesto, kde sa zišli najlepší jazdci z celého Slovenska.

Pod vedením odbornej poroty a zástupcu asociácie National barrel horse association Slovakia, Petra Kotiana, na páľavom slnku predviedli odvahu a silu.

To, ako vznikol tento šport nám porozprával jeden z bývalých trénerov. „Traduje sa, že muži v Amerike, keď sa vrátili z jázd na koňoch a chceli mať od žien pokoj, vypiť pivo, tak im postavili na piesok sudy a dovolili im jazdiť. Ženy začali medzi sebou pretekať. A tak sa postupne táto disciplína rozšírila do celého sveta. Na Slovensku, pred rokom 1989, bolo nemysliteľné, aby sa usporiadali športové preteky v týchto disciplínach.“

Dnes sa dostáva aj tento šport do povedomia čoraz viac a viac aj vďaka tým, ktorí majú záujem ho pestovať, podporovať a organizovať podujatia pre širokú verejnosť, ktorú vpúšťajú takpovediac k sebe do kuchyne, ako to bolo v prípade Ižkoviec.

Pripravila: Linda Chopin

Titulná foto: Martin Mučko

Foto vo vnútri článku: Kopasz Ladislav

 

Mohlo by vás zaujímať