Kniha humoru sa môže dostať tam, kde by pomohla zmierniť ubolené alebo smutné duše. Ako sa zapojiť?

Kniha humoru sa môže dostať tam, kde by pomohla zmierniť ubolené alebo smutné duše. Ako sa zapojiť?

Humor je tu od toho, aby sme sa usmiali či zarehotali, humor otvára oči i dušu. Humor robí prievan, je to závan čerstvých zážitkov. Humor sa netvorí. Humor tu proste je! Patrí mu úcta, lebo sa objaví ako plachta na obzore, keď ho najviac potrebujeme. (humorista Vlado Javorský)

Kto som?

Volám sa Zuzana Balašovová Donátová a niekoľko rokov som pôsobila ako socioterapeutka v liečebni pre dlhodobo chorých a v hospici. Zažívala som chvíle smutné, ale i radostné.

So svojím ockom

Uvedomovala som si, ako humor, súcit a dobrá nálada napomáhajú ľudskej duši aj v citlivých chvíľach ľudského života.

Tvorila som veselé i vážne veršovanky a ukladala, ako sa hovorí, do „šuflíka“. Na svojej ceste tvorenia som stretla zaujímavého človeka, scenáristu, karikaturistu a spisovateľa Mgr. art Vladimíra Javorského. Ten sa o humore vyjadril takto:

„Humor je dieťa uboleného sveta. Je to obrana slabých, je to výživa po diéte z mizernej duševnej potravy. Skrátka, humor je všade tam, kde už sa nedá ani slzy roniť. Humor je tu od toho, aby sme sa usmiali či zarehotali, humor otvára oči i dušu. Humor robí prievan, je to závan čerstvých zážitkov. Humor sa netvorí. Humor tu proste je! Patrí mu úcta, lebo sa objaví ako plachta na obzore, keď ho najviac potrebujeme. Je liekom i pohladením, ba neraz i pošteklením, ktoré prebúdza spiace zmysly. Je to kopanec do duše, ak duša práve zaspáva na vavrínoch…“

Po nejakom čase spolupráce s Vladimírom Javorským som sa odvážila  vydať knihu veršovaniek spolu s jeho kresbami kresleného humoru.

Kniha má názov Vážne – Nevážne, a vyšla vo vydavateľstve Elist. Nadšená úspechom zo vzniknutého diela, som knihu darovala do niektorých sociálnych aj zdravotníckych zariadení (Dom seniorov Archa v Bratislave, Dom sociálnych služieb v Modre, hospic v Trenčíne, Hospic Anežky České v Červenom Kostelci a inde). V tejto myšlienke by som veľmi rada pokračovala s pripravovanou knihou Vážne – Nevážne II.

O čom nová kniha je?

V krátkych štvorveršiach popisujem bežné udalosti a situácie medzi ľuďmi v období mladosti, ale aj v zrelšom veku. Nevynechávam ľudské nezdary, ale ani úspechy. Nezabúdam na krásu, lásku, ale ani neveru či manipuláciu. Nahliadam do duše človeka a jeho tajomstiev. Humor, nadhľad i zamyslenie sú neoddeliteľnou súčasťou útleho, ale i veselého dielka.

Komu pomôžeme?

Staroba alebo obdobie choroby sú spojené častokrát so smútkom, bolesťou aj depresiou. Radi by sme rozšírili knihu myšlienok a humoru práve na miesta, kde by pomohla aspoň čiastočne zmierniť ubolené alebo smutné duše. Naším cieľom je získať financie na tvorbu veselej knižky, ktorá poputuje ku klientom do sociálnych aj zdravotníckych zariadení. Pretože tam, kde je humor, je aj život. Nemyslíte?

Art. Radovan Vincze, Pani Jožka, s ktorou som sa zoznámila v hospici. Bola veľkou podporovateľkou mojej tvorby a mojej práce. Odišla „do večnosti“ v roku 2019. Vďaka, Jožka.

Na čo konkrétne budú peniaze z tejto kampane použité?

Získané peniaze z tejto kampane budú využité na tlač knihy Vážne – Nevážne II a jej distribúciu do zdravotníckych a sociálnych zariadení.

Ak by ste mali záujem podporiť moju myšlienku, poprípade získať knihu či niektorú z odmien, môžete tak urobiť tu: https://www.donio.sk/humor-ako-liek

Zuzana Balašovová Donátová, autorka kníh Za dverami liečebne, Zo zápisníka terapeutky, vydavateľstvo Elist.

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať