fbpx

Kde sa vidíte o 5 rokov? Ja som na to vždy chcela drsne odpovedať, že v urnovom háji. A choďte tam aj vy…

Kde sa vidíte o 5 rokov?

Isto ste tú otázku už niekde počuli. Ja som na to vždy chcela drsne odpovedať, že v urnovom háji. A choďte tam aj vy. Ale hryzla som si do jazyka a železitá príchuť krvi mi potvrdila, že debilná otázka môže byť iba v realite. Lebo.

Ako sa vraví, človek mieni a ….. mení.

Doplňte si podľa svojej vôle. Či už ho vidíte ako starčeka s dlhou bielou bradou sediaceho na obláčiku z filmu. Alebo ako imaginárnu postavu, alebo silnú energiu. Tak si píšte, že sa starček bezzubo rehúňa skoro s groteskným úsmevom Pepka námorníka, čo vie, že svaly zo špenátu ani náhodou nerastú. Alebo veríte na imagináciu okolo vás, ba ju dokonca vidíte, ako sa krúti okolo vás. Buď ako liana z Adély, ktorá zblajzla psa.

Alebo vidíte svojho boha ako madam Curie a jej svietiace polónium či rádium. Jediné, čo je pravda, že o mikrosekundu táto odvážna otázka nebude mať odpoveď. Stalo sa to mnoho ľudom. Choroba, úraz, situácia im zobrali zdravie. Na mnohých to je vidno fyzicky na prvý pohľad, a vy to zoberiete ako fakt a nevedomky zhodnotíte situáciu. Ospravedlním vás aj za vás. Aj seba, že som sa rúhala svojej madam Curie. Nikto, naozaj nikto nemôže vedieť, ako sa ten dotyčný cíti. Iba ten má právo o tom hovoriť, ktorý to žije.

Do tajov a tajomstiev ma priviedol veľký človek Ivo Páleník.

Menší vzrastom, ale pre mňa s Guliverovskou náturou. Človek skoro od detstva pripútaný na vozík. Na záver mi povedal, že ešte budeš ako Sancho Panza a Don Quijot …. A dolámeš veľa veterných mlynov, kým uveríš. Trocha som zase neverila svojej madam. Veď mám zdravé nohy, ruky, ja nemám prekážky. A veru, mýlila som sa. Aj na Kvetku prišiel mráz. Fyzická Kvetka má na svoj vek pre okolie často exkluzívny vzhľad, ja môjmu telu vravím obal. Ten láka aj mňa. Často si kúpim čokoládu vďaka exkluzívnemu obalu. Ten, samozrejme, skončí v odpadkoch. A ja som sklamaná mastnou čokoládou, kde lupou hľadám tie celé mandle.

Tak je to aj so mnou. Obal je v poriadku, tak očakávate super obsah. Ale.

Moju dušu nemôžte vidieť, ani do hlavy mi nevidíte. Iba podľa obalu, ktorý aj tak skončí ako prach, tu a teraz hodnotíte. Moja hlava dostala zásah. Taká neškodná mŕtvička. Ruky, nohy makajú ako nikdy v živote. Športujem, tancujem, maľujem obrazy, varím, pečiem, pracujem fyzicky, upracem vám záhradu, ostrihám levanduľu na bonsaj. Čo mi teda chýba, že? Napríklad to, k čomu je potrebný mozog. Stratila som počítačové zručnosti, respektíve mi trvá asi desaťkrát dlhšie poslať mail. Zabúdam. Ja viem, poviete, že to je normálne, že to máte aj vy. No nemáte.

Zabúdam na termíny, na mená, na tváre, zabudnem obsah filmu do druhého dňa, hľadám neustále okuliare, kľúče, nerozumiem hovorenej a písanej reči, pýtam sa na tú istú vec, hneď zabudnem odpoveď. Pch, veď si veci zapisuj, super supermanská rada. Skúste si zapisovať… okuliare si dávam v kúpeľni na poličku a podobné maličkosti. Mohla by som, ale vzápätí zabudnem, kde je ten diár a táto poznámka. Také Kvetkine perpetuum mobile.

Moje ústa chcú niečo povedať, vyjde z nich skomolenina.

Čítať viem, ale dlhším článkom nerozumiem, musím delegovať zväčša syna, aby to prečítal a jednoducho mi to vysvetlil. Nie, nepotrebujem to počuť dvakrát v plnom znení, ako si myslela naposledy úradníčka z ÚP. Nie som hluchá, nemám znížený intelekt, iba mám poškodené spojenia v mozgu, kam sa chcú dostať len fakty. Omáčky okolo nechápem. Ešte tak kôprovú, tú by som si dala.

Nakoniec, ja som šťastná, žijem si vo svete obrazov, ktoré sú ešte farebnejšie, ako predtým.

Vnímam silnejšie vône ruží, líp, mora, počujem intenzívnejšie spev vtákov, a je to veľký dar. Žijem dnes. A prajem to aj vám, aby ste to zažili hneď bez mojej diagnózy, aby ste najprv všetkých odbalili zo šušťavého celofánu, a ochutnali z jeho duše a srdca.

Je to nádherné, život je jeden nádherný výlet, ak si obujeme tie správne topánky.

Ale nezabudnite, že tento výlet je iba jeden…

Kvetka Veverková

Korektúra textu: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať