fbpx

Jozef Banáš: Snažím sa mať v hlave pozitívne myšlienky, nezaoberať sa vecami, ktoré i tak nemôžem ovplyvniť.

Jozef Banáš: Snažím sa mať v hlave pozitívne myšlienky, nezaoberať sa vecami, ktoré i tak nemôžem ovplyvniť.

Pred mesiacom sme publikovali rozhovor s Jozefom Banášom, v ktorom sme sa sústredili aj na jeho ostatnú knihu, ktorú venoval životu, práci a inšpiratívnym myšlienkam Tomáša Baťu.

Tomáš Baťa hovoril: „Náš život je jediným predmetom na tomto svete, ktorý nemôžeme pokladať za svoje súkromné vlastníctvo, pretože sme ničím neprispeli k jeho vybudovaniu. Bol nám len zapožičaný s povinnosťou odovzdať ho potomstvu rozmnožený a zdokonalený. Preto majú naši vrstovníci a ešte väčšmi naše potomstvo právo žiadať vyúčtovanie nášho života. Nebojme sa, strach je urážkou dôvery v človeka a v ľudskú dôstojnosť, je nepriateľom života. Diela vytvorené zo strachu život poškodzujú, užitočné diela rastú z dôvery.“

Viac sa dočítate v knihe o Tomášovi Baťovi, ktorá je dostupná vo všetkých kníhkupectvách.

Jozef Banáš vydal štyridsaťštyri kníh, z toho dvadsaťpäť v zahraničí. Mnohé dosahujú desaťtisícové náklady – román Kód 9, z ktorého sa predalo vyše 55-tisíc výtlačkov, je jedným z najúspešnejších v histórii slovenskej literatúry. Ročne absolvuje okolo osemdesiat besied a autogramiád. O svojich knihách prednášal a besedoval v dvadsiatich krajinách.

Dan Brown ho označil za hľadača pravdy a 14. dalajláma počas stretnutia v Kašmíre požehnal jeho úsilie zbližovať ľudí. Celkový počet jeho predaných kníh sa blíži k 350-tisíc.

Panta Rhei Awards

Do konca marca prebieha anketa o najobľúbenejšieho slovenského spisovateľa a spisovateľku. V rámci tejto súťaže bol nominovaný aj Jozef Banáš. Hlasovať za svojich kandidátov v jednotlivých kategóriách môžete priamo tu:  www.pantarhei.sk/awards/

Ak si chcete pozrieť náš spoločný rozhovor, stačí stlačiť play…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať