fbpx
Keď som mala 13 rokov, moja mama dostala mozgovú príhodu

Je slovenský korona vírus menej nebezpečný, ako chorvátsky či taliansky?

Dennodenne sa stretávame s odporúčaním, aby sme dovolenkovali doma. Podporiť slovenskú ekonomiku je múdre. Keď sa však zamyslím nad tým, ako sú mnohé miesta na Slovensku doslova zaľudnené, vyvstáva otázka: Je slovenský korona vírus menej nebezpečný?

Debaty na sociálnych sieťach sa pri téme dovoleniek delia prakticky na dve skupiny.

V jednej skupine sú ľudia, ktorí si stoja za svojim názorom. Rozhodli sa tráviť dovolenku pri mori, prípadne v takomto rozmýšľaní podporujú svoje okolie. More je predsa zdravé a tento rok nie sú letoviská naplnené ani na 40%.

V druhej skupine sú odporcovia aktuálneho cestovania mimo  SR, ktorí vidia v prekročení hranice veľkú hrozbu. Aj mnohé médiá a vláda vyzývajú, aby ľudia ostali doma, lebo je to vraj lepšie pre ekonomiku a bezpečnejšie pre zdravie. Pridali sa aj influenseri. Zostať dovolenkovať doma je skrátka trendy.

Pri pohľade na fotky zo slovenských a prímorských letovísk mi však vychádza jedno – pri mori je oveľa menej ľudí, ako v rade na lanovku v Tatrách, alebo pri vstupe do Aquaparku vo Veľkom Mederi či Štúrove…

Keď niekto z nás ochorie na Slovensku, tak to bude viacej obhájiteľné, ako keď prinesie chorobu povedzme z Chorvátska? Ľahšie to dotyčnému človeku odpustíme?

V prvom rade by nás všetkých mala motivovať zodpovednosť voči vlastnému zdraviu a zdraviu najbližších. A so zodpovednosťou, resp. nezodpovednosťou  nemá prekročenie štátnej hranice nič spoločné.

Akosi potichu tolerujeme, že vyhláseniami na podporu trávenia dovolenky doma (za akýchkoľvek prešľapov z hľadiska bezpečnosti a ochrane zdravia) sa vedie vojna aj voči cestovným kanceláriám, ktoré nemajú prostriedky na to, aby vysvetlili, že ísť si oddýchnuť k moru nie je nebezpečné. Vlastne je to oveľa bezpečnejšie, ako ísť do Tatier.

Chorvátsko Risika, pláž Sv. Marak, 16.07.2020

Včera som zachytila status majiteľky cestovnej agentúry Calypso Travel, Zdenky Bobáľovej, ktorá píše:

„Zo všetkých strán počúvame, ako je dovolenka na Slovensku bezpečná. Tak sa zamýšľam, keď dnes prešlo bránami kúpaliska Vadaš v Štúrove vyše 4 000 návštevníkov a 3 000 ich je ubytovaných priamo v areáli, nehovoriac o tom, koľko ľudí tam stanovalo a prevažne z Čiech… prečo je dovolenka na Slovensku viac bezpečná? V bazéne je hlava na hlave, okolo bazénov ani nehovorím! A na tobogánoch sú rady od hora až dole?

Čím je to bezpečné, keď netušíte kto je okolo vás? Vonku 36 stupňov a v bazénoch 30-32…

Úžasná dovolenka, kde sa človek nenakazí len preto, lebo je na Slovensku?

Prečo sa stále útočí na cestovné kancelárie, ktoré umožňujú ľuďom v tejto chorej dobe pobyt pri mori?

Nie je náhodou more zdravšie aj pre ľudí s dýchacími problémami, ako Vadaš či Štúrovo?

A čo zákaz zhromažďovania nad 1 000 osôb?

Letné festivaly sú zakázané a ľudia, ktorí chcú ísť k moru sú neustále zastrašovaní. Ale! Na poloprázdnej pláži sa ľudia nemôžu nakaziť.

Kde je tu akákoľvek logika našich politikov, ktorí v ľuďoch neustále šíria strach?“

Koniec citácie

Zhrnutie

Vírus môžete dostať prakticky kdekoľvek. Dôležité je správať sa zodpovedne. Rozdeľovanie na slovenské, talianske, chorvátske korona vírusy je asi najväčšia hlúposť, akú som v poslednej dobe zaznamenala. V princípe to vnímam tak, že by mal už niekto nahlas zakričať: „Cisár je nahý!“

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

Nové prípady Korony v Chorvátsku sú najmä vo vnútrozemí. Istria je čistá a bezpečná!

 

Mohlo by vás zaujímať