fbpx
Nové prípady Korony v Chorvátsku sú najmä vo vnútrozemí. Istria je čistá a bezpečná!

Nové prípady Korony v Chorvátsku sú najmä vo vnútrozemí. Istria je čistá a bezpečná!

V posledných dňoch sa stále viac rozpráva o pribúdajúcich prípadoch Covid19 v Chorvátsku. Monika Cereová dlhodobo pôsobí najmä na Istrii, kde zvykne dovolenkovať veľká časť Slovákov, pretože to je najbližšie.

Monika, aké je počasie aktuálne počasie a podmienky na kúpanie?

Veľmi dobre, stále slnečno. More má aktuálne v Chorvátsku okolo 21-24 stupňov. Tu na Istrii v Pule 24stupňov. Teplota vzduchu sa hýbe na príjemných 30 stupňov, takže na letnú dovolenku ako stvorené.

Spomínala si mi, že na Istrii nie sú takmer žiadne nové prípady. Aké nariadenia musia domáci aj dovolenkári dodržiavať?

Monika Céreová
Monika Céreová

Nové prípady Korony v Chorvátsku sú najmä vo vnútrozemí. Istria je čistá a bezpečná! Ak sa na Istrii niekto pozitívny na Covid 19 nájde, ide maximálne o jedného alebo dvoch ľudí, ale mali sme už viac ako mesiac nula nových prípadov.

Títo ľudia idú hneď do samoizolácie, ale čo je dobre, nemajú žiadne vážnejšie príznaky tohto ochorenia. Nariadenia v Chorvátsku sa dávajú na celoštátnej úrovni, ale aj jednotlivé župy si môžu nariadenia upravovať.

V celom Chorvátsku boli rúška vždy iba na dobrovoľnej báze. Teraz sa ako preventívne opatrenie zaviedlo nosenie rúšok vo  verejnej doprave, ktorú však turisti ani nevyužívajú.

Na Istrii sa plus doplnila povinnosť nosiť rúška aj v obchodných centrách.

Keď sa pozeráš vôkol, aká je skladba dovolenkárov? Ľudia zo Slovenska sa celkom obávajú Talianov, ale aj Britov.

Denne do Chorvátska prichádza okolo 20-34 tisíc turistov, čo je zhruba 27% štandardnej sezóny. Tieto čísla však rastú, čo je logické, pre blížiaci sa júl a august, kedy majú deti prázdniny. Istria vzhľadom k svojej pozícii a obľúbenosti je na tom lepšie a už dosahuje cca 60% štandardnej obsadenosti, takže ulice aj pláže sú prázdnejšie, ale žije to tu.

Najviac turistov prichádza z Nemecka, Slovinska a Rakúska. Angličanov tu vôbec nestretnete aj vzhľadom na potrebu využitia leteckej dopravy, ktorá je stále minimálna. Pravidlá na hraniciach s Chorvátskom sa stále menia podľa situácie s Covid 19. Aktuálne sa sprísnili kontroly na hraniciach so Srbskom, Bosnou a Hercegovinou, Kosovom a Macedónskom. Pre 10 štátov EÚ, kde je dobrá epidemiologická situácia, a tam patrí aj Slovensko a Česko, sa vstup uvoľňuje. Každý turista sa však musí aj naďalej zaregistrovať na webe entercroatia.mup.hr, ktorý je aj v slovenčine.

Ak by niekto z dovolenkárov ochorel na vírus, musí sa podriadiť karanténe? Ako to je zabezpečené?

Pri vstupe na hraniciach každý turista dostane informácie, čo presne robiť v prípade, ak bude mať symptómy Covid 19. Zároveň dostáva všetky informácie, ktoré musí dodržiavať. Teda, ako sa správať na území Chorvátska. Nariadenia vydáva tunajší Závod za javno zdravstvo v súvislosti s epidémiou. V prípade, ak turista zaznamená podozrenie, že by mohol mať korona vírus, musí kontaktovať špecialistov na telefónnom čísle 112, a tam sa po dohode riešia ďalšie kroky. Zvyčajne ide o testovanie, a v prípade pozitívneho výsledku o návrat do domovskej krajiny.

Sú pláže plné, ako po iné roky? Ako to na Istrii vyzerá aj v oblasti poskytovania služieb?

Pláže sú poloprázdne, vzhľadom na nižšiu návštevnosť, takže toto leto sa bude dať Chorvátsko aj v hlavnej sezóne zažiť také, ako nikdy predtým. Kvalita služieb je na Istrii celkovo vyššia ako je priemer, takže tu skutočne nájdete aj michelinovské reštaurácie. Reštaurácie aj bary sú otvorené. Možno nie úplne všetky, ale aspoň budete v reštauráciách hneď usadení a obslúžení.

Toto leto podľa mňa určite treba prísť a vyskúšať. Istria je čistá a bezpečná. My máme naše kapacity na rok 2020 plné, ale prijímame objednávky na rok 2021 – https://www.moonlightvillas.eu/

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať