Existujú tri hlavné príčiny choroby pečene. Prečo môže mať aj štíhly človek tukovú chorobu pečene?

Existujú tri hlavné príčiny choroby pečene. Prečo môže mať aj štíhly človek tukovú chorobu pečene?

Na nedávnom stretnutí v Bratislave sme sa rozprávali o pečeni. Existujú tri hlavné príčiny choroby pečene. Jednou z príčin chorôb pečene je alkoholizmus, ale pečeň zasahuje aj nadmerné jedenie a obezita. Je dobré si uvedomiť, kedy sme začali priberať a prečo sme pribrali. Niekto priberá postupne dva kilogramy ročne a po desiatich rokoch je to 20 kíl. A vtedy, vo vyššom veku, je to už horšie. Aj štíhly človek môže mať tukovú chorobu pečene. Dôležité je zistiť, aké sú stravovacie návyky a upraviť stravu. Pripomenul v rozhovore prof. Hrušovský.

Zachráni ľudstvo tabletka na schudnutie?

Tabletky majú vedľajšie účinky. To si treba uvedomiť. Už v minulosti boli pokusy s takýmito tabletkami, až sa napokon zistilo, že vedľajšie účinky spôsobili chorobu pečene, ba dokonca skrátili život človeka. Preto je najlepšie upraviť si stravu a životný štýl. Povedal prof. Hrušovský…

Rozprávali sme sa aj o tom, kedy jesť, ako často jesť, aké stravovacie návyky mal Hippokrates. A aj o tom, že choroba pečene môže byť v zriedkavých prípadoch aj génoch. Je to však ojedinelé.

Celý rozhovor zo živej debaty si môžete pozrieť tu…

Pán profesor zodpovedal aj otázky z publika.

Pripravila: Martina Valachová

Chcete dostávať novinky?  

Prihláste sa na odber…

Mohlo by vás zaujímať