Žiť mimo Slovenska? Vlado si vybral Egypt. „Než sa zorientujete, potrebujete peniaze, peníze, peňeži.“

Dovolenka v Egypte bez cestovky je možnáŽiť mimo Slovenska? Vlado Ficík si vybral Egypt. „Než sa zorientujete, potrebujete peniaze, peníze, peňeži.“

Vlado pred pár rokmi urobil rozhodnutie. Žiť a podnikať v slnečnom Egypte. Čo ho k tomu viedlo? A vracia sa po korone späť? Poďte s nami do Egypta… zatiaľ v rozhovore a možno neskôr aj reálne…

Vlado, ako vznikla myšlienka odísť podnikať do Egypta?

Myšlienka odísť zo Slovenska sa rodila dlhšie. Mafiánske praktiky, ktoré panovali voči podnikateľom, obzvlášť na východnom Slovensku, už boli, jednoducho, neznesiteľné, tak sme sa pre odchod rozhodli pomerne ľahko. Egypt bol permanentne kdesi na piatom mieste, lebo u mňa vždy kraľovalo Grécko. Od momentu rozhodnutia, že to skúsime najprv v Egypte, až po vystúpenie z lietadla v Hurghade, prešlo 28 dní. Nevedeli sme jazyk, nevedeli sme, aké tam máme šance zarobiť si peniaze na živobytie, ale vedeli sme, že toto bude náš nový domov.

Čo Slovák potrebuje, aby mohol v Egypte podnikať?

Hlavne tri veci: Peniaze, peníze a peňeži. Určite ich potrebuje na začiatok, než sa zorientuje a nájde si spôsob obživy. Život v roku 2014, keď sme tam prišli, bol Egypt oproti Slovensku neuveriteľne lacný, takže tých „peňežoch“ zase až toľko veľa nebolo potrebných. Liter benzínu stál v prepočte 0,17 eura a jedlo či drogéria boli za polovičné až štvrtinové ceny. Napríklad počas sezóny ste za 1 euro, slovom jedno euro, kúpili 10 kilogramov pomarančov, pretože naozaj stáli 10 centov kilo.

V skutočnosti najväčšou hrozbou v tejto krásnej krajine sú……. šoféri.

Podnikanie v Egypte je v určitých aspektoch omnoho ľahšie, ako na Slovensku, pretože tu sa vás nikto nepýta, či máte nejaké školy, alebo certifikáty. Pokiaľ si chcete otvoriť nejakú službu ,napríklad kaderníctvo či kozmetický salón, tak si ho jednoducho otvoríte a robíte. Najlepšími kontrolórmi sú vaši zákazníci. Ak ste babrák, alebo používate nekvalitné prostriedky, tak k vám ľudia prestanú chodiť. Žiadne kontroly , čo vám prikazujú nezmysly ako u nás, nie je treba, aj keď je pravda, že občas nejaké prídu. Ale za bakšiš je vždy všetko v poriadku.

Určite je výhoda, ak ovládate nejaký svetový jazyk: angličtinu, ruštinu, a pokiaľ sa naučíte aspoň trochu arabsky, ste kráľ. Ale aj keď máte dostatok financií, ste šikovní v nejakom remesle a viete jazyky, potrebujete to najdôležitejšie: odvahu!

Ako to fungovalo pred koronou? 

Pred koronou to tam fungovalo podobne, ako to tam funguje aj teraz. Ak nepočítame povinné testy pre turistov. Počas korony na chvíľu ľudia nosili rúška, ale reštaurácie sa nezatvárali .Napriek tomu úmrtnosť na kovid bola v Egypte nízka (pri 100-miliónovej populácii rovnaká, ako u nás pri 5 miliónovej), aj keď  tam nemajú konzílium zložené z odborníkov ako u nás, alebo možno práve preto.

Je rozdiel, keď ide človek na dovolenku s vami? Ľudia väčšinou chodia do Egypta do konkrétnych hotelových areálov s all inclusive. Čo čakať od vás?

Rozdiel medzi dovolenkou s cestovkou a v súkromí je priepastný. Cestovka vám proste nalinkuje každý váš krok a vy sa iba necháte unášať ako pierko vo vetre. Ale pokiaľ ste individualista alebo dobrodruh, tak to pravé orechové sme práve my a nám podobní. U nás si môžete vybrať spôsob stravy. Buď all inclusive, ako to majú hotely, lebo náš apartmán je súčasťou hotela, alebo si môžete objednať donášku od ľubovoľných reštaurácií v Hurghade za skutočne smiešny peniaz. Alebo navštívite reštaurácie v našom okolí, prípadne si môžete aj variť sami, pretože všetky apartmány majú kuchynku.

Ďalšou výhodou je, že po klientov chodíme osobne na letisko vzdialené iba 5 km. Takže žiadne čakanie, až sa naplní autobus. V momente, keď klienta privezieme do rezortu, tak pokiaľ má all inclusive, tak náramok dostane ihneď a takisto je ihneď ubytovaný. Po ubytovaní klienti dostanú do rúk mobil s egyptským číslom, aby sme mohli byť neustále v spojení, pokiaľ by niečo potrebovali. Takže je to taká exkluzívna vymoženosť, že si človek pripadá ako VIP. Pre nás je totiž každý klient VIP. K dispozícii máme 2 apartmány, takže žiadna „masovka“ to ani byť nemôže.

Dovolenka v Egypte bez cestovky je možná

Aby som nezabudol, rezort je umiestnený priamo na pláži, čo je v Hurghade obzvlášť dôležité, pretože tam nie sú pláže zadarmo. Len pre orientáciu: pláž na deň stojí 5 eur na osobu. Náš apartmán pre dvoch ľudí stojí 35 euro na noc a veľký apartmán pre štyri osoby stojí 50 eur.

Momentálne sme ale na Slovensku, tak  apartmány zatiaľ neprenajímame. Je to ale otázka času.

Ktoré oblasti by nemali vynechať?

Určite by ľudia mali využiť všetky notoricky známe miesta ponúkané miestnymi cestovkami, ako sú pyramídy v Gíze, múzeum v Káhire, Luxor, plavba po Níle atď. Ale existujú miesta, ktoré takmer nikto nepozná, a sú omnoho zaujímavejšie.

Hororová fotka z múzea v Luxore. V hlavných úlohách: Mŕtvy faraón: Ramzes I.
Hororová fotka z múzea v Luxore. V hlavnej úlohe mŕtvy faraón Ramzes I.

My sme ich mali možnosť navštíviť a určite odporúčam Abydos, kde sa nachádzajú najzáhadnejšie hieroglyfy Egypta (helikoptéra, vznášadlo, lietadlo), ďalej Dendera, v podzemí ktorej sa nachádza petroglyf známy ako „denderská žiarovka“, o ktorej píše Erich von Dänniken, pyramídy v Dahšúre (Lomená, Červená, Čierna), veľké takmer rovnako ako tie v Gíze, pyramídy v Sakkare a Serappeum, pyramídy a chrámy v Abusíre, kde to majú „pod palcom“ českí archeológovia, ďalej chrám Šimona garbiara, ktorý je najväčším kresťanským chrámom na Blízkom východe v srdci hory Mokattam, s kapacitou 20-tisíc ľudí…

Ďalšie už nebudem spomínať, lebo príliš dlhé texty nikto nečíta. : – )

Dovolenka v Egypte bez cestovky je možná

Čoho sa v Egypte vystríhať?

Nikdy sa nepúšťajte do sporných debát na tému náboženstvo a politika. Obzvlášť na náboženskú tému sú Egypťania mimoriadne citliví a nejaké posmešky či vtipy tu absolútne neprichádzajú do úvahy. Takisto sú Egypťania veľmi hákliví na akúkoľvek kritiku, či už neporiadku na uliciach, alebo čohokoľvek, čo sa týka buď priamo nich, ich práce, alebo ich krajiny.

Jedli ste niekto originál káhirsky praclík?

Sú veľkí lokálpatrioti a vlastenci. Takisto neodporúčam dotýkať sa ich žien, aj keď ich chcete len posunúť rukou v dave, keď chcete prejsť. Inak je v Egypte bezpečne a nič vám nehrozí, pokiaľ sa nebudete miešať do ich sporov alebo bitiek.

Viac o Egypťanoch a ich krajine sa dozviete v knihe, ktorú som napísal. Má názov Príhody a skúsenosti neskúseného Slováka. 2000 dní v Egypte. Okrem našich bláznivých príbehov tam nájdete kapitolu o nebezpečných morských tvoroch a slovensko-arabský slovník, vďaka ktorému ušetríte množstvo peňazí.

Je už situácia vhodná na cestovanie?

Situácia na cestovanie bola vhodná stále, iba naša propaganda to prezentovala inak. V čase, kedy sme tu chodili ako zombie, tak mi posielal kamarát Egypťan videá, kde boli ulice preplnené turistami.

Oplatí sa, podľa vás, kúpiť v Egypte apartmán? Alebo je to zlá investícia? Ako je na tom Egypt cenovo po korone?

Otázka platí, myslím si, všeobecne, nielen pre Egypt. Ak si chcete kúpiť apartmán v zahraničí, je potrebné zistiť, ako je to s legislatívou danej krajiny a či ste po kúpe naozaj skutočným majiteľom. Ak si chcete kúpiť apartmán v Egypte ako prostriedok na výrobu peňazí, a pritom ostanete na Slovensku, tak to fungovať určite nebude. My máme inú pozíciu, pretože sme po takmer 6. rokoch života v Egypte už vlastne „miestni“ a máme škálu priateľov, ktorí tam žijú a poznáme ich dobre. Oni nám to môžu spravovať kvalitne, ale musíme si to najprv zabezpečiť aj oficiálne s plnou mocou.

Investícia do apartmánu v Egypte záleží aj od uhla pohľadu . Ak si kúpite chatku na Zemplínskej šírave, tak tiež nepozeráte na nejakú návratnosť. Je to skôr otázka nezávislosti na cestovných kanceláriách a osobnej slobody.

Čo sa týka súčasných cien, tak zdražovanie neobišlo ani Egypt. Benzín teraz stojí astronomických 0,47 centov za liter a ceny šli hore od 30 do 60 %. V konečnom dôsledku je však stále Egypt cenovo prístupný a celkovo je tam život lacnejší, než u nás.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Knihu môžete objednať tu: https://www.antidepresivum.com/p/kniha-prihody-a-skusenosti-neskuseneho-slovaka-v-egypte-2000-dni-v-egypte/

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať