Na Malte nie je drahá dovolenka, letenka a ubytovanie na 5 dní nás vyšlo okolo 160 € na osobu

Dovolenka na Malte za 160€ na osobuDovolenka na Malte za 160€ na osobu?

Tak sa znovu hlásim, tentokrát s pár tipmi a zážitkami z Malty. Z tej ozajstnej, nie zo slovenskej malty. 

Vždy som si myslela, že slovenská malta je lacnejšia a „turista“ pri tejto aktivite nezíska len poriadne opálenie podľa tielka a „trenkov“, ale aj parádne svaly a boľavé kríže namiesto dovolenkového pupka či stretov s mini medúzami. No doba zariadila, že tá Malta medzi Afrikou a Talianskom je už lacnejšia, než náš stavebný materiál.

Prekvapivo aj nafta na Malte je podstatne lacnejšia, než tá naša, a jazdilo sa s ňou takmer rovnako, až na to, že na Malte sa jazdí vľavo. Možno keby sme sa aj my prehodili nejak opačne, tak bude znovu palivo lacnejšie, bodaj by to tak fungovalo. Čo nám však Malťania naozaj môžu závidieť, je naša fajnová pitná voda. Na Malte treba vodu kupovať, inak si môžete priniesť nejaké špeciálne „chronty“ a koky z dovolenky.

No ale poďme pekne poporiadku.

Znovu sme využili letenky od nízkonákladovky Ryanair. Už sme si zvykli na minibatožinu a príplatky za všetko. V tomto prípade sme však využili dokúpenie jednej väčšej batožiny na palubu. Dôvodom nebola naša túžba sa krásne obliekať každé dve hodiny, ale tento výlet sme absolvovali na štýl „Hujerovi“, takže tip pre veľké famílie je na svete.

Zloženie našej posádky bolo naozaj čarovné: mamina/babka – jeden kus, ja s mojím dobrým mužom, moja milovaná sestra Janka s partnerom a tri malé trable: dvaja 10-roční a  Leuško, ktorý oslávil nedávno prvý rok v tomto podivnom svete. Takže sme mali vekový prierez ideálny na psychiatriu, o to viac sa teším, že sme to zvládli bez trvalých následkov či naštrbených vzťahov, a dokonca sme si to aj užili.

Naši desaťroční boli asi najtvrdší oriešok, bola to riadna dvojka, Patrik ešte trošku vo svete detí, aj keď sa už puberta hlási, a Rebeka už s patričným pubertálnym gúľaním očí, povzdychmi a odpoveďami typu „dobreee“ a „kokooooos“. Ach, krásne spomienky na naše detstvo…

Ako správni Hujerovci sme sa dovalili na letisko v Bratislave s radosťou a krikom detí, niekoľkými kusmi batožiny, kočík s malým Leom, výbava pre deti, no paráda. Na letisku sme sa stretli s priateľmi, ktorí na Malte žijú a vracali sa teda domov na Maltu tiež s dvomi kusmi detí v podobnom veku. No boli sme ako cirkus Humberto.

Dobrý tip pre famílie

My sa vždy dovezieme do niektorého z parkovísk pri letisku, ktoré poskytujú službu stráženého parkoviska s odvozom a dovozom na a z letiska v Bratislave. Takže netreba hľadať obetavého šoféra z rodiny, aby vás odviezol a prišiel pre vás. Takýto špás na 5 dní nás vyšiel cca 30 eur – jedno auto.

Keď idete s deťmi, neodporúčam tiež dokupovať veľkú batožinu do podpalubia – musíte vystáť rad na „check-ine“, aby ste ju odovzdali, a potom po prílete čakať na batožinu, kým ju vyložia z lietadla. Ak cestujete sami a máte čas, je to OK, no ak máte kopu detí okolo seba, chcete rýchlo vypadnúť z letiska, nech viac nepútate pozornosť, pozbierať za nimi kusy oblečenia, pasy a iné „nástroje“, ktoré im neustále z dakade padajú.

Ja som sa na letisku snažila od našich detí držať čo najďalej

Tzv. bezpečný odstup, priznávala som sa k len malému, ten bol zlatunký a stále usmiaty, ale tie predpubertálne malé hormóny, to je iná káva. Nedarilo sa mi, keďže sa s mojimi skvelými nápadmi akosi veľmi povahou približujem takýmto divým deťom, tak som sa vždy ocitla pri nich. No počúvať ich bola naozaj zábava, všeličo som sa dozvedela.

Hry typu: „Rebeka, koho by si chcela radšej za muža, spolužiaka, ktorý by bol veľmi bohatý, ale nechcel by deti, alebo kamaráta, ktorý by chcel deti, no bol by straaašne chudobný“… Rebeka: „Hmmmm, chudobná s rodinou“… takéto hry s miliónmi otázok (ako aj: „Tik Tok alebo Snapchat?“ a iné názvy čohosi, čo nepoznám) boli pre mňa nielen veľkým oknom do duše našich krpcov, ale niekedy aj riadnou zábavou.

Na Maltu sme Hujerovci dorazili v poriadku, aj keď pristátie bolo trošku tvrdšie, deti mali aspoň zážitok.

Prileteli sme v noci, preto som vopred objednala 8-miestny taxík, aby sme sa dostali na ubytovanie. Tento krát sme sa ubytovali v súkromnom apartmáne s bazénom a výhľadom na more v pokojnej štvrti Marsaskala cez Airbnb. Ubytovanie bolo naozaj luxusné a netreba sa báť zapadnúť aj ďalej od vyhľadávaných miest a  pláží. Všade sme sa dopravovali taxi službou – minivan pre 8 osôb – najlacnejší na Malte je jednoznačne Bolt.

Aby som povedala úprimne, na Malte nie je drahá dovolenka, letenka a ubytovanie na 5 dní nás vyšlo okolo 160 € na osobu plus strava a presuny taxíkmi. Na Malte ste za dve a pol hodinky a atmosféra starej Európy a Afriky sa mieša na každom kroku. Je tu vraj 365 kostolíkov, na každý deň v roku iný.

Kam sa vybrať?

Historické mesto Valetta je absolútne čarovné, s kamennými uličkami, kostolíkmi a stolmi vonku, všade večer svetielka a muzika, proste paráda. Jeden celý deň sme strávili na pláži Mellieha, kde sa deti vybláznili. Objavili sa tam na chvíľu aj malinké medúzy, ktoré je v čistej vode krásne vidieť, no aj tak sa jednej podarilo jedného z nás popŕhliť.

Nebudem menovať koho, nakoľko, chudáčisko, chodil potom pár hodín s rukou v hračkárskej krhličke s morskou vodou (aj v reštaurácii pri obede mal ruku strčenú vo farebnej krhličke), nakoniec si dal poradiť a ruku si na toaletách ocikal. To jediné pomohlo a bolo dobre, ruka zachránená. Na pláži Mellieha je vstup do mora ideálny pre deti, skoro ako na Balatone, ideš, ideš, ideš a voda stále príliš nízko na vyčúranie… veď to poznáte.

Veľkým čarom na Malte je aj dedinka Marsaxlokk, kde sú denne trhy s nádhernými obrusmi a každú nedeľu aj trh s čerstvými morskými plodmi, nehovoriac o niekoľkých famóznych reštauráciách. Strava je skvelá, ceny pre našinca prijateľné a ak nechcete chodiť po reštauráciách, dá sa bez problémov všetko nakúpiť v malých obchodíkoch, ktoré sú naozaj všade.

Pre rodinky odporúčam aj skvelé miesto – dedina Pepka námorníka. Boli sme tam pred dvoma rokmi, veľmi dobre vymyslené miesto, kde viete stráviť celý deň s deťmi, no treba si pripraviť tučnú peňaženku.

Ak si chcete oddýchnuť a nechce sa vám šoférovať do Chorvátska, Maltu vrelo odporúčam.

Všade je všetko blízko, zažiť môžete zábavu, diskotéky, pláže, ale aj večernú romantiku a históriu v uličkách. Všetci hovoria po anglicky a sú naozaj milí. Taxi a strava za dobré ceny, ubytovanie na Malte hlavne cez Airbnb a súkromných ubytovateľov, ktorí sú omnoho lacnejší a možno aj kvalitnejší, ako veľké hotelové komplexy.

Dovolenka na Malte za 160€ na osobu

Ja by som nabudúce kľudne išla od štvrtka do štvrtka – keďže z Bratislavy to lieta každý štvrtok a nedeľu. Aj keď vybehnúť len s partnerom na predĺžený víkend a ubytovať sa v romantickej Valette, to je tiež skvelý plán.

Inak, vedeli ste, že tradičné jedlo na Malte nie je žiadna špeci rybka či morská príšera, ale králik na milión spôsobov? Ak máte čas a pár eur navyše, choďte ho vyskúšať.

Tragédia nechýbala…

Bohužiaľ, stala sa nám na Malte aj tragédia a naše veľké zlyhanie, ktoré nerada verejne priznávam, no podelím sa. Správna Slovač donesie domácu aj v nádobkách na lieky či inom skvelom obale do 100 ml, ktorý bez problémov kúpite v DM-ke, aby vám ju nevyhodili pri kontrole do lietadla. Zobrali sme aj my, aj sestra, takže zásoba bola…no panbočko inak zariadil, ako sme my pobalili.

Mňa chytilo hrdlo – jedna veľká sila vyradená – a zostalo len na zvyšku partie „vypic a žic“, pokulhávali sme, sklamali sme a prvýkrát v živote sa nám, na našu hanbu, stalo, že sme milú pálenku doniesli aj domov, a to som si ešte dala leteckú dávku pred vstupom do lietadla pri ceste domov, nepomohlo… no aspoň doma dopijeme, hádam by sme to tam nenechali.

PS1: Určite navštívte aj Gozo, no dajte si ho na celý deň.

PS2: Na popŕhlenie medúzou naozaj najlepšie zaberá ocikanie, ideálne každý sám seba…

PS3: Na Maltu lieta veľa Slovákov, tak pozor na reči. Príbeh mojej sestry z Malty spred troch rokov, keď sa s vtedajším frajerom „trošku“ pripiekli na pláži, lebo 50-ka ochranný faktor načo, stačí aj Nubian 6-ka… pri večernej prechádzke Valettou išli oproti nim Slováci so smiechom a takto ich ohodnotili: „Pozri sa na týchto dvoch, akí sú červení… ha haaaaa“… nuž, našinec sa nezaprie.

Eva Czermak

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať