fbpx
Dopamín tvorí jednu z najdôležitejších ingrediencií prevencie Parkinsona

Prečo je dôležité sa zaľúbiť? A prečo je užitočné a krásne zamilovať sa veľa, veľakrát a silno?

Už ste sa dnes zamilovali?

Ruku na srdce. Úprimne a zodpovedne. Kedy inokedy sa zamilovať, ak nie v piatok, ak nie vo februári a ak nie v karanténe? Hádam len nie v utorok, v máji a bez lokdavnu?!

Ako často sa zvyknete zamilovať vy? Ako často zvyknete do toho „padnúť“, ako hovoria angličania, američania, či briti. Fól in láv. Veľmi voľne preložené Padnúť do lásky.

Človek by čakal, že tam bude nejaké slovné spojenie evokujúce šíp rímskeho boha lásky Amora, alebo taký istý šíp gréckeho boha lásky Erosa.

Je až zarážajúce, ako tieto dve od seba relatívne vzdialené mýtické bytosti nabrali rovnakú podobu starovekého ostreľovača. Dnes by mal asi podobu snajpera s elektronicky navigovanou ostreľovacou puškou. Len sa zamýšľam, že taký čistý priestrel srdca guľkou priemeru deväť milimetrov by asi likvidoval populáciu skôr, ako nejaký „láskou“ napustený šíp nejakého poblázneného bôžika lásky, ktorý si strieľa z nič netušiacich ľudí. Respektíve strieľa do nič netušiacich ľudí.

Taký staroveký snajper – terorista. Zasiahne srdce a väčšinou (podľa dobových kresieb očitých svedkov) odzadu a zhora. Obete nič netušili a zrazu boli zasiahnuté a nemali šancu sa brániť. Proste „padli do lásky“. Alebo padli od lásky. Respektíve padli od (boha) Lásky. Predsa len pre lásku je dôležitá práve poloha ležmo.

Vrátim sa k pôvodnej otázke.

Ako často do toho zvyknete padnúť?

Každý piatok?

Či len raz do mesiaca?

Raz do roka?

Každoročne vo februári a v máji?

Pred, či po PMS?

A viete, že je to vlastne jedno?

Láska má mnoho podôb a ten vyškerený snajper si nesedí doma ani počas lokdavnu! Pred veľkým Zeusom/ Diom (v gréckej verzii) a pred veľkým Jupiterom (v rímskej verzii) sa oháňa aktuálnym, negatívnym pí-sí-ár testom a na výnimku sa voľne pohybuje nie len v našom, ale aj v celom medzinárodnom vzdušnom priestore a podobne ako agent dabl ou sevn má právo zbraň nielen nosiť (prvá nula), ale aj právo použiť ju (druhá nula). A ako dobre vieme z Rakúskouhorska dve nuly znamenajú označenie toalety.

Takže, ak stretneme takého ostreľovača a on je dabl ou, teda nula, nula, nejde o označenie hladkej múky špeciál, ale o vyjadrenie, že sme v hajzli!

Chcete vedieť koľkokrát som sa zamiloval ja? Koľkokrát som sa zamiloval ja v piatok?!

Už to skoro nerátam! Láska, ten uletený snajper mi asi na temeno hlavy vyholil holiacim strojčekom terč a teraz si skúša, kedy sa strafí lepšie a rýchlejšie a presnejšie!

Od Milice Bogdanovny  Jovovič, cez Dominiku Morávkovú až po Jennu Elfman. Väčšinou sa zaľubujem práve v piatok, aby som mal pred sebou minimálne tri večery, ktoré s aktuálnymi objektmi môžem stráviť – ideálne sám. Ideálne podľa pravidla, čím dlhší, tým lepší a čím väčší, tým hlbší.

Pre korektnosť. Mal som na mysli dlhší priemer uhlopriečky v centimetroch, väčší pomer rozlíšenia v pixeloch a hlbší umelecký zážitok.

A potom sú iba moje. Ja viem, teraz budete namietať, že ony o tom ani len netušia!

Ale ja vás ubezpečujem, že tušia!

Rovnako, ako ja tuším, predpokladám a dúfam, že práve vy si prečítate tieto slová poskladané do viet, podobne, tieto herečky tušia a dúfajú, že ja sa na ne budem dívať. Že budem hľadať ich Piaty element, či Resident Evil, či Dharmu a Grega, alebo jednoducho Špinu. A každý víkend si môžem dopriať nové a nové zaľúbenie sa.

Premýšľam, ako by reagovali moje deti, alebo moja manželka, keby som si každý týždeň na stenu v spálni nalepil nejaký plagátik nejakej aktuálnej lásky.

Neviete, dá sa vôbec v dnešnej dobe ešte zohnať plagát na stenu? Vychádza vôbec ešte Bravo, kde by som našiel niektorú zo súčasných herečiek alebo speváčok?

Áno, máte pravdu. Displej mobilného telefónu to istí. Ale ja mám na zámku môjho kórejského telefónu červenú formulu s číslom 16 a na ploche po odomknutí mám Mickey Mousa. Prosím, nepýtajte sa ma ako som k tomu došiel!

Ale naspäť k podstate veci.

Prečo láska?

Prečo je dôležité sa zaľúbiť?

A prečo je užitočné a krásne sa zamilovať veľa, veľakrát a silno?

Profesor a psychológ Arthur Aron, dnes už 75 ročný dôchodca, dokázal pri pozorovaniach zaľúbených párov, že láska je naozaj chémia.

Že už čo i len pri pohľade na milovanú osobu, náš mozog aktivuje centrum zodpovedné za tvorbu hormónu s názvom dopamín – 3,4-dihydroxyphenethylamine. A teraz to najdôležitejšie. Dopamín tvorí jednu z najdôležitejších ingrediencií prevencie Parkinsona, sklerózy multiplex a všeobecného starnutia mozgu. Dopamín ako motivátor k výkonu, Serotonín ako hormón pozitívnej nálady, a Oxytocín ako hormón lásky. Veľká trojka nášho života.

Teraz to pozitívne.

Zrýchlený dych. Zrýchlený tep. Vzrušenie, ktoré cítime ako teplo prechádzajúce celým telom. Za tieto procesy je zodpovedný dopamín. Prečo by ste si ho nedopriali aj tento piatok aj tento víkend?

A potom tu máme lásku na stálo. Lásky, ktoré nie sú na víkend, ale na veľa, preveľa rokov. Ako ja a Uma Karuna Thurman. Aktuálne päťdesiatnička. Takže, de fakto „naša 40 plus“.

Dámy, nezabudol som na vás. Vin Diesel, Til Schweiger, samozrejme Bruce Willis, Tom Hanks, či Leonardo di Caprio, alebo Tom Cruise, čakajú iba na vás.

Pozor na snajperov.

Číhajú za prvým rohom.

A ak nie za prvým, tak budú za druhým!

Jozef Prazňák

Mohlo by vás zaujímať