So skracujúcimi sa dňami a predlžujúcim sa šerom ostáva iba niekoľko istôt na vychutnanie tu a teraz.

Zmena času z letného na zimný Jozef PrazňákZmena času z letného na zimný

Ešteže sa nám possunul ten čas. Ešteže pár mesiacov nebudem vstávať do úplnej tmy a učiť sa s deťmi za úplnej tmy. Keď si spomeniem, ako som niekedy tvrdil, že posun času je somarina a blbosť a neviem čo ešte všetko, a teraz, s pribúdajúcim vekom a šedinami, so skracujúcim sa krokom a zrýchľujúcim sa dychom, si hovorím: „Paráda. Aspoň, že ten čas nám posunuli a nebudeme vstávať úplne do tmy.“

Ja viem, pani pekárke je to absolútne jedno.

Naposledy sme načali debatu, že moje „dobré ráno“ o ôsmej je pre ňu už obedňajšia prestávka a že kým ja som rád, že mám na neumytej tvári respirátor, tak ona už štyri hodiny maká. Ja si nakúpim, sadnem do auta postaveného na blikačkách, blokujúceho ďalšie dve autá na parkovisku, vypnem blikačky, zapnem hlasnejšie rádio a idem domov, kde si v kľude umyjem zuby a urobím kávu a privriem slastne oči. Ešte je len štvrť na deväť…

Slniečko sa opiera do terasových veľkých dvier a okna, žalúzie sú hore, aby bolo lepšie vidieť nedokonalosti absolútnej čistoty okenných výplní a ja si vychutnávam kávičku a pohľad na veľké hodiny mi hovorí, že deti už majú prvú vyučovaciu hodinu v plnom prúde.

Vždy, keď sa mení čas, spomeniem si na moju fotku, ktorú som robil o jednej ráno pred hotelom v ďalekom Rusku…

V polovici júna, aby som si pamätal, ako môže vyzerať deň, kedy nie je noc. V protiklade so zimnými dňami na hornom severe, ktoré pripomínali deň niekedy tak na štyri hodinky. Ináč to bolo veľké alebo menšie šero a zvyšok obyčajná tma. Teda nebola obyčajná. Väčšinou ju dopĺňal aj vietor a dážď. Klasická neobyčajná severská mokrá a zafúkaná tma.

Pomaly nastane čas, kedy budú všetci písať o krboch a blkotajúcom ohni a polienkach v pahrebe a zabudnú písať o tom, ako im ten komín dymí a čmudí na celú ulicu, lebo pália v krbe aj drevotriesku, ktorá obsahuje veľa izokyanidového lepidla, a my ostatní budeme nadávajúc zatvárať okná.

Pomaly nastane čas, kedy elektromobily začnú jazdiť pomalšie, lebo ich pneumatiky sú o dosť užšie, ako tie bežné, a zapnuté kúrenie žerie baterku viac ako kúrenie smradľavého tédeíčka a všetky nabíjacie stojany budú obsadené alebo zahádzané snehom a šoféri si opäť po tridsiatich rokoch začnú so sebou v aute nosiť lopatky. Tentokrát preto, aby si odhrabali parkovacie boxy pred stojanmi.

Pomaly nastane čas, kedy začneme kupovať vo výpredajoch produkty, ktoré nám netreba, za ceny, na ktoré nemáme a ktoré majú s výpredajom spoločné iba toľko, že sa ich predávajúci bude snažiť vypredať a my budeme s krátiacim sa časom ochotnejšie platiť aj za to, čo nám netreba, toľko, koľko nemáme, a dokonca pri tom budeme mať aj dobrý pocit.

Pomaly nastane čas, kedy si všimneme vypálenú žiarovku v aute nie preto, že nám oproti blikajúci šoféri blikajú na znak spolupatričnosti a kamarátstva, ale preto, že nás, k…a, nevideli a fakt by sme si mohli kúpiť žiarovku za štyri evrá a dvadsať centov a predísť tomu, že náš štvorkolesový tátoš, v hodnote niekoľkých minimálnych miezd, skončí na smetisku dejín.

Pomaly nastane čas, kedy si zasa raz uvedomíme, že sa nám nepodarilo schudnúť

A zasa sme sa tento rok mali sakra dobre a dokazuje to náš obvod pásu a zasa si raz doprajeme, aby sme mohli v onlajn debatách riešiť, že tieto sviatky to bolo zasa niekoľko kíl a centimetrov do plusu a zasa raz sa rozhodneme predplatiť si celoročne Janyho, alebo tí odvážnejší a menej premýšľajúci si kúpia aj fyzické kartičky do fitka, veď čo ak ho znova zavrú.

A toto všetko sa na nás pomaly valí a so skracujúcimi sa dňami a predlžujúcim sa šerom ostáva iba niekoľko istôt, ktoré si ale musím vychutnať tu a teraz.

Ešteže nám posúvajú čas a ešteže budem mať zopár týždňov na to, aby som si ráno vychutnal moju kávu za slnečných lúčov a nebudem ju musieť piť za tmy.

Jozef Prazňák

Text vychádza v rámci rubriky #vikendOFF

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás inšpirovať…

Nájsť pokoj a zvládať situácie, ktorým čelíme, je azda najdôležitejšia vec dnešných dní. Do rozhovoru som zahrnula aj otázky čitateľov Magazínu 40plus.

Mohlo by vás zaujímať