Tí šťastnejší berú útokom nákupné centrá a reštaurácie, kým sa ešte dá. Kým je platný grínpas v mobile. Je piatok…

Kým je platný grínpas v mobile.

A zasa je tu vytúžená časť pracovného týždňa. Deň pracovný, ale pre väčšinu Slovače aj posledný pracovný. Menšina Slovače, samozrejme, maká v službách ďalej, ale drvivá väčšina už nie. Krásne. S úsmevom a polmetrovým odstupom za sebou – aj s nasratým manželom, sa teší na víkendové, ale aj piatkové popoludňajšie nájazdy na pracujúcu menšinu v službách.

Obchody treba brať útokom. A aby to bolo možné, treba aj natankovať, aj edblú doliať. Tí, ktorí majú kam, a vedia čo to je a veria, že to ešte aj bude, aj kredit deťom na mobile nabiť, aby tej radosti nebolo proste málo, aj kufor v aute napchať prázdnymi taškami, aby sme boli bio aj eko…

Tí šťastnejší berú útokom nákupné centrá, mobilných operátorov, reštaurácie, kým sa ešte dá a kým sa môže.

A kým je platný grínpas v mobile. A tí menej šťastní, prípadne menej šikovní, prípadne menej šťastní s menej šikovnými členmi domácností, si zapnú výstražné smerovky na aute a slušne sa snažiac vyblikať autá pred sebou, v obci osemdesiatkou, na diaľnici stopäťdesiat, sa rútia na Kramáre zachraňovať menej šikovných a menej šťastných…

A potom príde pokora a odovzdanie sa a viera a kopec nádeje a pochybností a všetkého dokopy. Piatok, ako sa sluší a patrí. Piatok, na konci ktorého je informácia, že operácia je hotová a teraz to necháme na Prírodu.

Nie nebojte sa, nejdem vás deprimovať pred blížiacim sa víkendom.

Lebo, ako môj bývalý rakúsky kolega ftipne vždy v piatok pri odchode hovoril „pekní fikent“. A samozrejme, že sa snažil týmto želaním celému ofisu nielen spríjemniť odchod z práce, nie iba popriať skomolene pekný víkend, ale úprimne nám želal aj to oné… fiken.

A znova sme sa vrátili k víkendovým službám, respektíve k makačke počas víkendov a k službám ako takým. K služobníkom a služobníčkam. Samozrejme, aj k tým božím, predsa len ide víkend a nesmieme zabudnúť ani na Slovo, ktoré je nad všetkými slovami na celom svete. Ale dostávame sa aj k služobníkom a služobníčkam a službukonajúcim týždenníkom.

V našej pivovej skupine, ktorej som vo virtuálnom svete vocapu adminom, máme tak isto týždenníkov.

Na dobrovoľnej báze sa striedame týždeň po týždni a snažíme sa zvyšnému osadenstvu našej pivovej skupiny spríjemniť deň nejakým zaujímavým obrázkom, v drvivej väčšine s tématikou osemnásť plus. Mám na mysli vek.

Chlapské zábavky na ráno.

Vstanete, rozlepíte oko, vypnete budík na mobile, kuknete na vocap a tam, čuduj sa svete, hneď krásny pozdrav od týždenníka. A hneď sa z postele vstáva lepšie. S nadšením. S pokriveným obrazom reality a pokrivenou chrbticou a s deformovanou vierou, že možno… raz… snáď…

A tak, bez ohľadu na to, či už máte doma v špajzi zásoby na prežitie najbližších troch alebo šiestich mesiacov, bez ohľadu na to, či ste investovali všetky peniaze na účtoch do zlata alebo striebra, alebo, nebodaj, stále len do kryptomeny vo falošnej viere, že raz ten bitkojn predsa musí mať hodnotu sto tisíc dolárov (veď to písali na internete), a bez ohľadu na to, či vaše dízlové auto potrebuje alebo nepotrebuje edblú, vychutnajte si dnešný slnečný deň.

Vychutnajte si  dnešný upršaný deň.

Vychutnajte si dnešný zafúkaný deň.

Lebo stále sa môžete obliecť, vziať kľúče od auta a ísť zobrať nákupáky útokom, kde menšina Slovače bude s úsmevom sedieť a tešiť sa na to, aby vám poskytla víkendové služby.

A večer, keď si budete spokojne líhať do postele, obzrite sa okolo seba, pohľadajte nejakého aktívneho týždenníka a poprajte mu „pekní fikent“.

Jozef Prazňák

Text vychádza v rámci rubriky #vikendOFF

Mohlo by vás inšpirovať…

Nájsť pokoj a zvládať situácie, ktorým čelíme, je azda najdôležitejšia vec dnešných dní. Do rozhovoru som zahrnula aj otázky čitateľov Magazínu 40plus. Bez cenzúry a strihu.

 

Mohlo by vás zaujímať