Verte si. Majte okolo seba ľudí, ktorí vás podporujú a môžete sa s nimi rozprávať aj o svojich starostiach.

Foto: Tono Zorád

Dôležité je mať ciele a snažiť sa ich dosiahnuť…

V dnešnej dobe sa mnoho ľudí vo veku nad 40 rokov stretáva s rôznymi starosťami a výzvami. Môže byť náročné zvládať všetko, čo život prináša, ale je dôležité si uvedomiť, že každý človek má svoje silné stránky a schopnosti, ktoré môžu pomôcť prekonať tieto výzvy.

Pozitívne myslieť…

Jedným z dôležitých krokov k pozitívnemu mysleniu je uvedomiť si svoje silné stránky a využívať ich na riešenie problémov. Môže to byť napríklad schopnosť komunikovať, organizovať alebo riešiť problémy. Keď sa zameriate na svoje silné stránky, budete sa cítiť sebavedomejšie a schopnejšie zvládať výzvy, ktoré život prináša.

Ako zistiť svoje silné stránky?

Existuje na to veľa rôznych postupov alebo testov. Najjednoduchšie je byť úprimný sám k sebe a zodpovedať si na otázku: Čo ma najviac baví? Čo by som robil aj zadarmo? V odpovedi nájdete svoj stred.

Čo trápi ľudí v strednom veku?

Často sa ľudia vo veku nad 40 rokov trápia tým, že neuspeli v minulosti alebo že neurobili správne rozhodnutia. Je dôležité si uvedomiť, že každý človek robí chyby a že každý má právo na druhú šancu. Človek je v 40-ke na akomsi rázcestí. Často sa u ľudí v tomto veku prejavujú obavy, ale aj silná chuť začať odznova. Dôležitým krokom je naučiť sa odpúšťať doterajšie chyby a nebáť sa opäť skúšať a objavovať.

Majte okolo seba ľudí, ktorí vás podporujú a s ktorými sa môžete porozprávať o svojich starostiach. Môže to byť rodina, priatelia alebo členovia komunity.

Učte sa nové veci, robte veci, ktoré vás bavia a ktoré vás napĺňajú…

Dôležité je mať ciele a snažiť sa ich dosiahnuť. Život je plný príležitostí a pozitívne myslenie vám pomôže ich využiť na maximum. Ja som napríklad pre 3 rokmi začala robiť podcast. Vždy som chcela robiť niečo týmto smerom. Zopár ľudí na začiatku ma podporilo a ja som šla do oblasti, kde som sama vnímala zopár mojich hendikepov. Ale pokračujem a podcast je stále viac v hľadáčiku ľudí nielen na Slovensku, ale aj v Čechách.

Teším sa, že mnohí tvorbu oceňujú a aj finančne podporujú. Ak ste ešte žiadnu epizódu nevideli, tak pozývam. Vyše roka už aj videoformou. Nájdete ma na YouTube.

Ak sa vám moja tvorba zapáči, neváhajte a pridajte sa k podporovateľom na KO-FI. Verím, že aj ďalšie epizódy budú prínosom pre tisíce ľudí.

Martina Valachová

P.S: Titulnú foto robil Anton Zorád. To som bola na začiatku cesty. Doslova prvé dni. Díky Tono…

Korektúry textu: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať