Diagnóza vyhorenie. Ako sa jej vyhnúť?

Diagnóza vyhorenie. Ako sa jej vyhnúť?V tomto rozhovore som sa pýtala psychológa Martina Milera na tému vyhorenie. Aktuálne sa nachádzame v období, kedy čoraz viac ľudí stojí na prahu tejto diagnózy. Je to aj vplyvom situácie okolo korony. Ľudia strácajú chuť žiť. Prichádzajú o prácu a strácajú sa.

 

Ako zistiť, že sa blížite do bodu, kedy by ste mali vyhľadať pomoc?

Ako sa dostal cez najhoršie obdobie samotný psychológ? Aké sú prvé príznaky? Ako z toho von, keď zistíte, že ste vyhoreli? Vypočujte si rozhovor a možno vás navedie na cestu, ako sa vyhoreniu vo vašom živote vyhnúť.

Martin Miler hovorí:

„V nejakom bode svojho života som si na seba nabral viacej, ako som dokázal zvládnuť. V princípe som robil dve fulltime roboty naraz. To sa neskôr prejavilo na znižujúcej sa klientele v mojej ambulancii a potom aj na zdraví.“ – hovorí Martin Miler

„Bol som empatický a snažil som sa byť ústretový ku všetkým. Skrátka nevedel som hovoriť NIE.“

„V princípe som si na seba nakladal systémom žaby, ktorá je vo vode a prikurujeme jej. Postupne si žaba hovorí, že ešte to dám, ešte to zvládnem, až sa napokon uvarí…“

„Dôležité je nájsť oblasti a záľuby, ktoré vás bavia a dať si ich pevne do diára. Skrátka vylúčiť slovíčko, že je to LEN. A že to počká.“

Rozhovor môžete počúvať priamo tu na stránke alebo v aplikáciách popri behu, v dopravnej zápche, či žehlení.

Prajeme vám príjemné počúvanie.

Martina Valachová

Mohlo by sa vám páčiť…

Rozhovor s Martinom Knutom: Dá sa odmerať duševné zdravie?

Mohlo by vás zaujímať