Volám sa Štefan. Mám 70 rokov a veľký sen byť prvým Slovákom, ktorý dokončí horský ultramaratón…

Ako začať behať po 50-keKým máte sny, žijete…

Kým máte sny, žijete. Táto veta mi napadla, keď mi napísal pred časom Štefan Karak a priznal sa, že jeho sen je zabehnúť v 70-ke ultramaratón v limite do 46 hodín. Wau. Toto bude veľké, povedala som si. Mala som však málo času, keď ma oslovil s myšlienkou ultramaratónu a pomoci získať finančné prostriedky. Popremýšľala som, vyhútala som stretégiu a zapojila som do procesu Evku Olejníkovú.

Evka pomohla Štefanovi so spracovaním podkladov. A výzva na podporu Štefanovho sna je od včera na svete… Priatelia. Za necelých 24 hodín sa vyzbieralo takmer 40% potrebných financií. Prečítajte si, o čo Štefanovi ide. A keď vám dá podpora tohto húževnatého a inšpiratívneho človeka zmysel, podporte ho aj vy…

Sen Štefana Karaka…

Volám sa Štefan. Mám 70 rokov a veľký sen byť prvým Slovákom v kategórii V4H, mužov nad 70 rokov, ktorý v časovom limite 46 hodín dokončí horský ultra maratón Ultra-trail Mont-Blanc (UTMB). Zároveň budem prvým bežcom za posledných 6 rokov v tejto kategórii, ktorý túto hranicu prelomí. V roku 2013 som ako jediný Slovák absolvoval pretek UTMB v kategórii V3H, teda mužov nad 60 rokov.

Skúsenosti, kondícia a športové nadšenie mi nechýbajú, potrebujem však finančnú pomoc na zabezpečenie registrácie na pretek. Staňte sa spolu so mnou súčasťou tohto výnimočného dobrodružstva, v ktorom budem reprezentovať Slovensko, zároveň však verím, že budem naďalej inšpiráciou a povzbudením aj pre ďalších, aby jeseň života trávili aktívne a nevzdávali sa svojich snov.

Behu ako športu som sa začal venovať vo veku 55 rokov a neskôr mi učarovala, dovtedy pre mňa neznáma, disciplína ultra maratónov. Svoj autobiografický príbeh obyčajného človeka, ktorý sa rozhodol žiť svoj život podľa vlastných predstáv, aby bol šťastný, a s ním aj ľudia okolo neho, som spísal v knihe Ako som prekonal sám seba, ktorú vydalo vydavateľstvo IKAR. Snahou knihy je ukázať, že aj človek bez nadania a vo vyššom veku môže dokázať neuveriteľné veci.

Chce si splniť sen a zabehnúť ultramaratón - Štefan Karak

Moja športová výzva: horský pretek Ultra-trail du Mont Blanc Ultra-trail du Mont Blanc (UTMB) je jeden z najťažších horských ultra pretekov na svete s dĺžkou  takmer 170km, prevýšením 10.000m a s časovým limitom na jeho absolvovanie 46 hodín. Dostať sa na UTMB je veľmi ťažké. Závisí to od športových výsledkov, aj od šťastia. Každý bežec musí splniť požiadavky výkonnosti – preukázať, že absolvoval v danom období požadované, dostatočne náročné, preteky ohodnotené bodmi. V tom prípade je zaradený do losovania. Podmienku športových výsledkov mám splnenú. Možnosť zúčastniť sa preteku UTMB dostane 2400 až 2500 účastníkov, záujemcov je však mnohonásobne viac, preto každý rok účastníkov losujú.

Aj v tomto roku som bol prihlásený, bohužiaľ ma však nevylosovali.

Mám 70 rokov, a preto čakať opakovane ďalšie roky na ortieľ šťasteny je náročné. V podmienkach účasti existuje možnosť prihlásiťsa na pretek mimo losovanie pre limitovaný počet pretekárov, ktorí sa rozhodnú venovať 2.000 EUR jednej z charitatívnych organizácií, určenej usporiadateľom pretekov.

Rád by som využil možnosť zabezpečenia účasti bez zlosovania, avšak pre mňa, ako slovenského dôchodcu, je takáto vysoká suma nedosiahnuteľná (aj keď myšlienka podporenia dobročinnej organizácie takouto cestou je sympatická). V prípade úspešnej registrácie na pretek budem navyše potrebovať zaplatiť štartovné cca €200, náklady na cestu autom 2600 km do Chamonix a späť, náklady na ubytovanie, parkovné atď.

Pomôžte mi, prosím, zabezpečiť účasť na tomto prestížnom a náročnom preteku a ja spravím všetko preto, aby ste boli hrdí na môj výkon :-). 

Zbierka prebieha na ĽudiaĽuďom: KLIK NA LINK

Pripravila: Martina Valachová

P.S: Ja som mu už finančnú podporu poslala.

Mohlo by sa vám páčiť…

Mohlo by vás zaujímať