Carl Kollhoff je „kníhnosič“. Každý deň vyberá knihy pre verných zákazníkov a osobne im ich doručí až domov.

Starec a more príbehov

Viete, prečo sú knihy také magické? Knihomoli to vedia a tí z vás, ktorí medzi nich zatiaľ nepatria, dostanú odpoveď v knihe Starec a more príbehov z vydavateľstva Tatran.

Carl Kollhoff je „kníhnosič“.

Každý deň vyberá knihy pre verných zákazníkov a osobne im ich doručí až domov. V presný čas vyráža vždy rovnako oblečený, vždy s batohom plným kníh, aby ich doručil svojim adresátom. A keďže má veľmi zlú pamäť na mená, každému z nich vymyslí prezývku. Inšpiráciou mu sú, ako inak, knižní hrdinovia. Čitateľ sa tak stretáva s Herculesom, s pánom Darcy či Pipi Dlhou Punčochou. A nielen s nimi, ale aj s ich príbehmi – úsmevnými, tajomnými, emotívnymi.

Pretože Starec a more príbehov je o ľuďoch s rôznymi problémami.

Osamelosť, negramotnosť, strach, domáce násilie…

Spojovacím prvkom je práve Carl, ktorý chodí zásadne sám.

Až do dňa, kedy sa k nemu znenazdajky pripojí dievčatko menom Saša. Počiatočná Carlova nedôvera a nevrlosť voči malej školáčke sa premení na láskyplný vzťah osamelého starca žijúceho vo vlastnom svete, do ktorého vstúpi hravé dieťa konfrontujúce ho otázkami. Saša prelomí Carlovu osamelosť a vzťahuje ho do života aj mimo kníh.

Starec a more príbehov je v pravom zmysel slova oddychovka.

Čitateľ, ktorý si píše čitateľský denník, v ktorom so zaznamenáva zaujímavé pasáže či citáty, si príde na svoje. Kniha je písaná jazykom, v ktorom je takmer každá veta napísaná premyslene s cieľom zamyslieť sa. Starec Carl nás vráti do čias, kedy neexistoval internet, dopravné prostriedky, čítačky kníh či mobilné telefóny. Do čias, keď kniha bola klenotom.

Uvarte si čaj, schúľte sa pod deku a začítajte sa do knihy, ktorá nerozlišuje pohlavie ani vek čitateľa.

Pripravila: Jana Túry

Mohlo by vás zaujímať