Byť šťastný - udržiavať priateľstvá, pestovať vzťahy
Byť šťastný - udržiavať priateľstvá, pestovať vzťahy

AKO ŽIŤ ĽAHŠIE a LEPŠIE? – jednoduchý recept

Svetový priemysel šťastia plodí rôzne produkty i štatistiky. V hitparádach posledných rokov sa medzi krajinami s najvyššou hojnosťou šťastia z malých krajín vyskytujú na prvých priečkach Dáni a Nový Zéland. Veľké krajiny nespomínam, lebo Slovensko patrí medzi malé.

Rok 2020 urobil škrt cez rozpočet miliardám ľudí na svoju nezmenenú víziu šťastia.

Krehkosť koronavírusovej pandémie a riziko Covidu-19 učia ľudí prehodnocovať aj svoj pohľad na šťastie i znovu inventarizovať vlastnú hodnotovú abecedu.

Cieľom tejto úvahy – je podčiarknuť, že napriek všetkým obmedzeniam, trápeniam, strastiam i starostiam v reálnom živote, existujú stále motívy, impulzy, cesty, výzvy, príležitosti a inšpirácie k životnej radosti a spokojnosti. S jediným obmedzením okrem poznania – či konkrétny človek CHCE alebo nechce vyskúšať ich.

Carpe diem – postoj radosti   

Niektorí k svojmu životnému šťastiu zostavujú vlastné modlitbičky alebo si opakujú stručné mantry. Napríklad: Žijem svoj život v úprimnej radosti a spokojnosti. Ďakujem za jeho hojnosť. Alebo vyskúšajte axiómu CARPE DIEM! – Znamená to „uži deň“. Prečo je to dôležité? Lebo dnešok je najväčším bohatstvom. Nakoľko včerajšok, milý čitateľ, už nedokážeš vrátiť a zajtrajška sa nemusíš dožiť.

Keď vedci na najlepšej biznis škole sveta, Harwardskej univerzite v USA, skúmali kľúčové faktory pre úspech človeka, vyšlo im, že ide o 4 faktory: postoj, inteligenciu, šikovnosť a informácie. Ak tieto tvoria 100 percent, tak z nich až 93 percent predstavoval jediný faktor – POSTOJ. Postoj človeka je kľúčový v každom veku i situácii.

Globálny svetový duchovný vodca Dalajláma z Tibetu, ktorý žije v mimoriadne skromných podmienkach už viac ako 50 rokov vo vyhnanstve – exile v Indii (Čína mu zakázala pobyt v Tibete) k tomu trefne poznamenáva: „Existujú iba 2 dni v roku, kedy nemôžeme robiť vôbec nič. Jeden sa volá Včera a druhý Zajtra. Dnešok je tým správnym dňom – milovať, konať a predovšetkým – žiť!“

Ten si opakujte každý deň ako modlitbu alebo mantru: CARPE DIEM! – Znamená to „uži deň“. Prečo je to dôležité? Lebo dnešok je najväčším bohatstvom. Nakoľko včerajšok, milý čitateľ, už nedokážeš vrátiť a zajtrajška sa nemusíš dožiť.

Slovenský profesoring šťastia

V rámci motivačnej literatúry už o šťastí a pozitívnom myslení vyšlo stovky kníh (v prípade záujmu a potreby, dávam do pozornosti aj moje 2 knihy: Pohodou k prosperite II. – Slovenský profesoring šťastia, resp. Pohodou k prosperite III. – Univerzita života) –  a aj v kinematografii o tom boli natočené mnohé filmy. Podstatné k šťastiu je nasledovné:

O vlastnom šťastí rozhoduje človek sám, nie osud!

  • klasik tvrdí, že šťastie praje viac pripraveným,
  • je múdre vážiť si maličkosti a tešiť sa z drobností,
  • šťastím je byť zdravý, mať rodinu, priateľov i prácu a žiť v mieri,
  • pocitu šťastia napomáha humor a úsmev, ale i vzdelanie,
  • šťastím je niekedy aj pomýliť sa a urobiť chyby,
  • šťastím je byť ľúbený, milovať niekoho a pomáhať iným,

Slovenský folklór i kolorit radia ako najlepší 5-bodový vzorec šťastia, ktorý znie jednoducho: menej očakávaj, viac dávaj, odpúšťaj, ži jednoducho a netráp sa pre nepodstatné veci.

Mať svoje potešenia, kultivovať vzťahy

Keď je ľuďom ťažko, mali by mať jasno v tom, čo ich najviac poteší, rozsvetlí, rozžiari a urobí im radosť, aby im svitol krajší deň, hoci vonku prší. Stojí za to si premyslieť tieto povzbudenia. Napríklad niekto si rád pozrie fotky z minulosti alebo si v duchu vybaví predstavu (zavrie oči a pustí si v hlave krátky film), čo všetko sa mu doteraz v živote podarilo, čo milé zažil a dobré vykonal, za čo je najviac vďačný. Iný si rád pozrie komédiu v televízii, zaspieva pesničku, ide pokecať na kávu s priateľom alebo má nejaký zaujímavý koníček.

Čokoľvek zdravé a svoje vlastné pre zvýšenie spokojnosti. Určite stojí za to mať aspoň 5 svojich povzbudení (podobne ako 5 prstov na ruke), z ktorých môžeš, milý čitateľ, ťažiť.

Dôležité je udržiavať priateľstvá a pestovať vzťahy.

Lebo komunikácia v najširšom slova zmysle sú práve VZŤAHY (v prípade potreby a záujmu viac v knihe KOMUNIKÁCIA v konflikte a kríze), ktoré sú dnes veľmi napäté a zložité. Povzbudzujúce je aj vedieť rozlíšiť medzi samotou a osamotením. Ak je človek sám, má sa potešiť, že si môže upratať v hlave a urobiť inventúru myšlienok. Samota je preto občas príjemná.

Ak však ide o riziko dlhodobého osamotenia a sociálnej izolácie – treba aktívne a iniciatívne vyjsť medzi ľudí, pozvať priateľov k sebe alebo (ak sa nedá z dôvodu imobility), tak im zatelefonovať či napísať. Ako rozvíjať a kultivovať vlastnú radosť? Otázka dňa mnohých. Ak nechceme, aby nás život bleskurýchle zomlel alebo nám len tak pretiekol pomedzi prsty, je vhodné nájsť vo svete plnom starostí čo najviac dlhodobo účinnej radosti.

Ak nefungujú povzbudenia cudzie, vytvorte si a pestujte svoje vlastné.

Preto hneď ráno po prebudení sa do ďalšieho dňa (pri rannej ďakovnej alebo štartovacej modlitbe) povedzte si nahlas nejaké povzbudenie a viackrát si ho zopakujte. Je to zadarmo a funguje to tak, že vám to rozjasní deň hneď na samom začiatku. Napríklad takto: „Ďakujem za ďalší deň života, ktorý prežijem krásne – najlepšie ako viem. Mám radosť, že žijem a keď príde akékoľvek znechutenie a zhoršenie mojej situácie, tak si viackrát poviem: Chuť, chuť – pri mne buď!“.

Ing. Emil Burák, PhD: SLOVENSKÝ PROFESORING ŠŤASTIA (pokračovanie nabudúce…)

Autor je daňový odborník s 30-ročnou praxou. Pragmatik – známy ekonóm, skúsený manažér, vysokoškolský učiteľ, lektor, odborník na vzdelávanie a znalostný pracovník. 

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať