fbpx
Balaton je bezpečný aj počas pandémie

Čo si ako prvé predstavíte, keď sa povie Balaton?

BALATON PREKVAPENÝMI OČAMI

Čo si ako prvé predstavíte, keď sa povie Balaton? Stavím sa, že mnohí z vás vidia jazero obkolesené stanmi a nejakým tým stánkom s langošom. Aspoň tak nejako to bolo u mňa, keď som sa na Balaton vybrala prvýkrát pred piatimi rokmi. Ako dieťa vyrastajúce v časoch socializmu a poznajúce vtedajšiu Šíravu, som mala pocit, že Balaton bude takou nejakou kópiou. No našla som niečo úplne iné, a preto sa tam pravidelne vraciam každý rok.

Balaton je bezpečný aj počas pandémie!

Dnes, keď z každej strany počujete, aké je nebezpečné kamkoľvek vycestovať a najlepšie je sedieť doma, sa vám pokúsim predstaviť Balaton, ktorý milujem. Balaton, kde je aj dnes bezpečne. Balaton, ktorý ponúka služby na úrovni a nekonečné množstvo trávenia voľného času. A je tak blízko!

Balaton je bezpečný aj počas pandémie - restauracia

PREKVAPENIE ČÍSLO 1

Juh a sever Balatonu nie sú o tom istom

Jazero Balaton je najväčšie jazero v strednej Európe. Vrchol sezóny je tu od júna do konca augusta. Pre Slovákov je výhodou, že sa sem veľmi ľahko a aj relatívne rýchlo dopravia. Rýchlejšie ste, samozrejme, na severnom brehu, ale či tam aj zostanete, si ujasnite podľa toho, čo od svojej dovolenky očakávate. Ak patríte k mladším nadšencom a párty je váš život, vydajte sa ďalej na juh. Strediskom párty života je Siofók, kde jedna diskotéka strieda druhú.

Porcie jedla obrovské a viac-menej najskôr natrafíte hlavne na tie typické kúpaliskové – langoše, gyrosy, pizzu, klobásky, rezne… Nič pre vegánov či vegetariánov. Pláže sú tam zdarma. Ide zväčša o trávnatý porast, kde si rozložíte deku. Vstup do vody je po schodíkoch do bahnistej vody. Kráčate dlho-predlho, kým si môžete konečne zaplávať. Ideálne pre rodiny s deťmi, ktoré sa v tej vode vyhrajú.

Balaton je bezpečný aj počas pandémie

Ak túžite po kultivovanejšej dovolenke, rozhodne zostaňte na severe. Všetky dedinky sú príjemne upravené. Pláže sú už za poplatok, ale sú aj udržiavané. Na každej máte k dispozícii občerstvenie, sprchy, šatne, toalety, ihriská pre deti i vonkajšie fitnes a ďalšie vodné atrakcie. Nechýba zdravotnícka služba a wifi. Dno tu prudko klesá už po 30 m, preto je vhodnejšie pre skúsených plavcov. Ale prístupy pre deti sú na každej pláži. V okolí nájdete kopce s vinicami, kde sa rozhodne oplatí zatúlať sa.

Teda víno na severnom pobreží a nočný život na juhu.

PREKVAPENIE ČÍSLO 2

Balaton nie sú iba stánky s langošmi a vyprážaným heikom

Maďarská pohostinnosť je známa. Aj to, že Maďari zväčša jedia mäso s mäsom a tunajšie menu nie je práve najľahšie. Napriek tomu som našla na severe Balatonu kulinársky raj. Viem tu gastroturistikou stráviť celý víkend. V mnohých dedinkách nájdete priam michelinovské reštaurácie. Spájajú tradičnú gastronómiu s modernou. Mnohé z nich sú ukryté aj v samotných viniciach, kde sa vám môže stať, že vás obslúži sám domáci pán vinár.

Nájdete tam reštaurácie, kde varia z domácich surovín dokonalí majstri. A nemusia to byť hneď reštaurácie, domáce produkty tu predávajú skoro všade. Vychýrený je farmársky trh v Káptalantóti, ktorý sa koná každú nedeľu dopoludnia, a je to veľká udalosť. Od tradičných klobások, domácich džemov, štrúdlí, cez pálenky či vína, tu nájdete aj starožitnosti a, samozrejme, výrobky z levandule, ktorá sa pestuje v okolí. Veď je to kraj nazývaný aj maďarským Provensálskom.

PREKVAPENIE ČÍSLO 3

Balaton nie je len o kúpaní sa a slnení

Nie každému vyhovuje iba celodenné vylihovanie na pláži. Pre tých, čo potrebujú aj zmenu, je tu kopec ďalších aktivít.

Cykloturistika – Balaton má prepracovanú a vynikajúco značenú sieť cyklochodníkov. V celkovej dĺžke 210 km vedú najmä pozdĺž brehu. S minimálnym prevýšením. Bicykel vám tu aj požičajú a rovnako skoro v každej dedine nájdete dobrý servis.

Kultúra – rôzne druhy festivalov (jazzový, Balaton sound – jeden z najväčších festivalov elektronickej hudby v Európe), divadelné predstavenia (my sme napríklad našli vynikajúce bábkové divadlo pre deti v Badacsony), múzeá, hrady. História na vás dýcha najmä v Tihány, Keszthely či v Szigligete.

Atrakcie pre deti i dospelých – levanduľová farma, kde si levanduľu sami nazbierate, ZOO vo Veszpréme, byvolia rezervácia, konská farma s prezentáciami minulého života, lanové parky, prenájom lodí a plachtenie, 21-jamkové golfové ihrisko, tenisové kurty, jaskyne…

Rybárčenie – rybári sú prítomní okolo celého Balatonu. Kúpite si v miestnom rybárstve rybársky lístok a čakáte na svoj úlovok. V obci Balatonalmádi nájdete špeciálny rybársky kemp, kde vám požičajú aj loďku a súčasťou kempu je aj špeciálna miestnosť na čistenie rýb.

Ručím vám za to, že na Balatone sa nudiť nebudete, skôr nebudete vedieť, ako to všetko zaujímavé postíhať.

PREKVAPENIE ČÍSLO 4

Dobré víno číha za každým rohom

Dvetisíc rokov stará rímska tradícia vinárstva tu stále žije a ďalej ju kultivujú. Hlavne na severnej strane. Ide o oblasť, ktorá je vyhľadávaná aj pre vínnu turistiku. Špecializované turistické spoločnosti vás na džípoch či štvorkolkách povozia po viniciach a pripravia vám degustáciu. Na potulky sa však pokojne vyberte i sami. Pomer medzi cenou a kvalitou vína je vynikajúci. Určite vyskúšajte. Ak chcete spojiť svoj pobyt práve s vínom, odporúčam mestečko Badacsony.

Vďaka skvelej klíme a vulkanickému kopcu sa v jeho okolí produkujú vína s vysokým obsahom minerálov. Typický pre tento kraj je szurkebarát (rulandské šedé). Nepotrebujete auto a všade to máte blízko. Dopoludnia dole k vode, popoludní hore do vinárstiev. Ďalšou vinárskou lokalitou je napríklad vrch Hegymagas.

Balaton je bezpečný aj počas pandémie

A aby ste sa na Balatone ešte rýchlo zorientovali, pridávam pár info na záver:

  • Vstupné na pláž je cca 700 HUF denný lístok pre dospelého a 450 HUF pre dieťa. Po 16. hodine sa zväčša platí už len polovičné vstupné. Kúpiť sa dajú aj týždenné a rodinné lístky (2 dospelí + 2 deti za 1700 HUF). Cena sa môže mierne líšiť, v závislosti od obce.
  • Doprava je najjednoduchšia autom – z Bratislavy cca 3 hodiny a z Košíc cca 4,5 hodiny. Vlakom sa na Balaton dostanete z Budapešti. Železničná trať vedie popri celom jazere, takže sa viete dopraviť kamkoľvek. Najviac komplikovaná je cesta autobusom, keďže na Balaton neexistuje priame spojenie a s najväčšou istotou musíte tiež prestupovať v Budapešti.
  • Maďari si potrpia na návštevu reštaurácií. Odporúčame radšej si miesto vopred rezervovať. Najmä počas sezóny a hlavne vo vychytených reštauráciách.
  • Ubytovanie – nájdete tu rôzne typy, od jednoduchých kempingov či mobilných domčekov, ktoré sú však zväčša dobre vybavené, až po ubytovanie v súkromí, malých penziónoch, ale i vo veľkých wellness hoteloch či luxusných rezortoch. Keďže je však Balaton veľmi obľúbený medzi domácimi, tiež odporúčame rezervovať si ubytovanie čo najskôr. Inak sa vám môže stať, že už nebude z čoho vyberať.
  • Ak túžite po aktívnej dovolenke, skúste napríklad Kondično-zdravotný fitnes víkend s Andreou (https://www.rebornea.com/p/kondicno-zdravotny-fitness-vikend-s-andreaou) v Balatonfúrede, ktorý navštevoval aj sám Hviezdoslav. Dodnes sa pokladá za jedno z najluxusnejších stredísk Balatonu. Navyše je v blízkosti Tihány, ktoré je veľmi fotogenické.
  • Situácia ohľadom Covid-19 – epidemiologická situácia je porovnateľná so Slovenskom. Odporúča sa dodržiavať odstupy, dezinfekcia je pripravená pri každom vstupe do vnútorných priestorov. Rúška sú povinné.

Navnadila som vás? Ja toto leto Balaton ešte niekoľkokrát určite navštívim. Ak vás tam stretnem, poteším sa.

Michaela Szabó

Balaton a jeho krasy

Mohlo by sa vám páčiť…

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

Mohlo by vás zaujímať