Podprsenky a muži. Spojenie, ktoré je tu oddávna. Niekde v šedej kôre mozgovej majú muži háčik od podprsenky

Ako si vybrať správnu podprsenku

Ako si vybrať správnu podprsenku

Podprsenka

V úvode sa autor ospravedlňuje všetkým čitateľkám, ktoré by našli v doleuvedenom texte náznaky sexizmu. Je to tak. Prepáčte.

Čo je to podprsenka a akú si vybrať?

Začnime najprv krátkym dejinným výletom po časovej priamke podprsenky. V dávnej minulosti, kedy bol homo čokoľvek ešte viac zvieratkom ako sapiensom sapiensom, a jeho telo tvorilo statné ochlpenie, o podprsenke nechyroval nik. Nebol dôvod.

Podprsenka sa vyvinula úplne podľa princípov Darwina – prežije silnejší a prispôsobivejší – až oveľa neskôr a jej predchodcom bol korzet. Klasické šnurovačky, ktoré sa dosť komplikovane viazali a šnurovali na chrbte, neskôr nahradili kratšie, so šnurovaním vpredu. Áno, v tých dobách bolo dôležite skrývať čokoľvek ženské a muži videli častokrát svoje manželky prvýkrát nahé až počas svadobnej noci a častokrát iba v prítmí jednej, jedinej stekajúcej sviečky. (Haló, hovoríme o klasickej sviečke z vosku!)

Prvý patent na podprsenku získala v roku 1889, ako ináč  ̶  žena.

A ako ináč  ̶  Francúzka, Herminie Cadolle. Určite nikoho neprekvapilo, že išlo o ženu, a práve Francúzku. Koniec devätnásteho storočia je spojený s morálnym úpadkom tejto krajiny.

Patent na novodobú podprsenku získala v roku 1913 Američanka (znova žiadne prekvapenie) Marie Phelps Jacobová, ktorá svoj patent nazvala breast supporter. Veľmi voľne preložené: podporovač pŕs. Patent predala firme Warner Brothers, ktorá zaviedla číslovanie košíčkov a obvodov pod prsami, ktoré poznáme prakticky dodnes. Nezabudnite si pred každým filmom od spoločnosti Warner Brothers spomenúť, že to ONI zabezpečili rozmach, aký poznáme dnes.

Breast supporter, alebo nemecky Brusthalter, čo je trošku výstižnejší názov – držiač pŕs, skrátené BH (čítaj béhá) je súčasťou nášho denného života. Mužov i žien. Z novodobých dejín si mnohí určite viete vybaviť podprsenku božskej Marilyn Monroe alebo diabolskej Madonny.

A teraz to podstatné. Podprsenky a muži.

Spojenie, ktoré je tu s nami oddávna. Niekde v šedej kôre mozgovej majú muži háčik od podprsenky a ten ich núti premýšľať a vymýšľať, ako sa dostať, pokiaľ možno, do každej jednej podprsenky, ktorá ich zaujala. Niektorí rozoznávajú podprsenky ako naslovovzatí odborníci, iní zasa vedia dvoma prstami jedným hmatom do dvoch sekúnd ženskú podprsenku, zapínajúcu sa vzadu, otvoriť. A iní čakajú vždy len na to, kedy padne na zem.

Dámy, poviem vám tajomstvo. Každý muž sa správa iba ako podprsenka. Každý chlap je obyčajnou podprsenkou.

1/Podprsenka mätúca

Typ podprsenky/muža, ktorá klame výzorom a správaním. Ide o plno, trištvrte alebo polokosticový typ podprsenky, ktorá plne chráni pred akýmkoľvek pohľadom, odhadom alebo dohadom. Podporuje fantáziu, lebo NIK ani len netuší, čo ukrýva a niekedy ani prečo.

2/Podprsenka športová

Tento typ podprsenky/muža dostal názov neprávom. Nejde ani tak o podprsenku v pravom zmysle slova, ale skôr o krátke tielko z elastickej látky, ktorá má vpredu došité, prišité, prešité vtipne a umne premyslené „kapsičky“, ktorých hlavným cieľom je majiteľku „spútať“. Nedovoliť jej voľne dýchať, mať ju plne pod kontrolou, otlačiť ju a všetko pod zámienkou, že práve tak to má byť. Športová podprsenka/muž majú v hlave len jediné – uchovať pred zrakmi iných, mať pocit majetníctva a nedovoliť voľnosť.

3/Podprsenka košíčková, polootvorená

Moderný typ podprsenky/muža, ktorej úlohou je žene poskytnúť oporu, pohodlie a zvýrazniť a ukázať jej ženskosť. Je to moderný typ podprsenky/muža, ktorá ukazuje, že správne nastavenie a naladenie môže prinášať sebavedomie aj pohodlie.

4/Podprsenka žiadna

Tento typ podprsenky/muža naberá na popularite najmä s príchodom teplejších dní a často je v kombinácii s voľným odevom. Nie je to však pravidlom. Podprsenka/muž žiadna je obľúbeným a vyhľadávaným typom pre svoju voľnosť a pohodlie. Množstvo žien túži po tomto stave – byť bez podprsenky/muža aspoň niekoľko hodín denne.

5/Podprsenka mentálna

Vytúžený typ mentálnej podprsenky/muža sa objavil s príchodom seriálu Columbo. Vy z vás, ktorí ste fanúšikmi tohto seriálu, ste určite počuli výraz „Columbova žena“. Hlavná postava detektíva veľmi často manželku spomína, ale nik ju nikdy nevidel. Je ako postava, ktorú spomenú v knihe a nikdy jej nedajú podobu, je ako niekto, kto by mohol snáď existovať, ale… kto vie. Mentálna podprsenka/muž je doslova váš supporter (podporovač), doslova váš halter – (držač). Je to typ podprsenky, ktorá vás podrží a podporí. Taká Columbova žena.

Pre krátkosť času a priestoru sa nebudeme venovať podprsenkám špicatým, neviditeľným, vpredu sa zapínajúcim, lepiacim a iným typom, ktoré spoľahlivo rozoznávajú ženy a muži o nich častokrát ani len netušia.

Ktovie prečo?

Kto vie, o čo im vlastne (vždy) ide?

Dámy, prajem vám krásny a ničím nespútaný víkend plný mentálnej a citovej podpory.

Vaša „podprsenka“

Jozef Prazňák

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať