fbpx
Ako si robiť plány na víkend

Už máte plány na víkend? Také tie, ktoré sa splnia, alebo skôr asi nesplnia.

Už máte plány na víkend? Také tie, ktoré sa splnia, alebo skôr asi nesplnia. Také tie hraničiace s novoročným predsavzatím, ktoré však na rozdiel od nich nevydržia ani jediný deň.

Ja ich delím na dva druhy. Takzvané aktivizovane neaktívne a takzvané neaktívne aktivizované.

Tie prvé vyzerajú v skratke takto:

Cez víkend konečne pôjdeme na chatu a berieme aj Mirku s rodinou, alebo aspoň do akváča, alebo niekam na wellness, alebo pôjdeme na bajkovačku, lebo hlásili, že bude pekne, ale ak by nebolo, tak navštívime bratranca, vypraceme roldorku a dáme veci chudobným.

skutočnosť je taká, že sedíme doma v magickom začarovanom pentagrame SKKPO. Spálňa – kúpeľňa – kuchyňa – pracovňa – obývačka. Pre istotu až do pondelkového rána. Pre istotu s ďalším prírastkom  0,7 BMI .

Tie druhé víkendové plány vyzerajú v skratke takto:

Tento víkend nevstanem z postele, iba do kúpeľne, do kuchyne a k telke. Ináč budem celé dva dni ležať a oddychovať.

Zaslúžim si po dlhom a namáhavom týždni už konečne nerobiť nič.

A v pondelok v práci rozprávate o svojom víkende olympijské storky.

Ako ste stihli opraviť práčku, presadiť kvety, zazimovať záhradný nábytok, prehodiť zimné gumy na aute, nakúpiť deťom do školy nové topánky a bundy, pohrabať lístie, popíliť konáre na jabloni, vydrhnúť dlažbu v pivnici a pre istotu trikrát Savom a kefou na podlahy a odbehnúť si svojich päť kilometrov…

Ešte že máme tie pondelky a môžete si prísť do práce oddýchnuť, slastne sedieť a nič nerobiť nad excelom, pavrpojntom a počas šéfových porád, kedy od vás nič nechce, nič nepotrebuje, len sa potrebuje po víkende vyrozprávať. Keď on sa tak rád počúva! Prečo mu to teda nedopriať?

Zamysleli ste sa už niekedy, čo by sa stalo, keby ste si aspoň raz naplánovali víkend, v piatok večer, v súlade s realitou a s vašim egom?

Hýčkajte si svoje ego.

Že ste o tom ešte nepočuli?

A nepočuli ste ani o tom, že najlepšie je na to začať v piatok večer?

Rovnako ako si vaše nohy zaslúžia starostlivú  pedikérku, vlasy kaderníčku, zuby dentálnu hygieničku a pleť kozmetičku, podobne je na tom aj vaša duša. Všimli ste si spojitosť medzi pedikúrou, manikúrou, kaderníčkou, kozmetičkou a dobrým pocitom? Že je to o tých pár chvíľkach, kedy sa celý svet točí iba okolo vás, aj keď je to možno iba jedna šikovná pedikérka, ale dáva vám pocit jedinečnosti, výnimočnosti a šťastia?

Doprajte a dopriavajte si pravidelne pocity, ktoré nás robia tak veľmi hepi.

A čím sme starší, alebo zrelší, alebo skúsenejší, tým viac si vieme vychutnať okamihy. Lebo človek, ktorý je vám najbližší – ste vy.

„Láska je od ľúbiť a preto začínam vždy u seba. A s troškou šťastia budeš možno na rade jedného dňa – ty.“

Tieto slová som si požičal a veľmi voľne preložil z jednej úžasnej pesničky rakúskej legendy Johanna Hölzela. Legendy, ktorá dokázala s nemeckými textami preraziť nielen v júkej, ale aj v Amerike. Hviezdy menom Falco. Chýbalo mu presne trinásť dní, aby sa dožil veku 41.

Doprajte už tento víkend, už tento večer svojmu egu, svojmu najbližšiemu ja, to, čo si zaslúži.

Nevyrábajte mu stres.

Neklamte ho.

Lebo stresujete sami seba a klamete sami sebe.

Naplánujte si krásny víkend v súlade s tým, čo potrebujete, cítite a chcete a kašlite na to, čo sa od vás tento víkend očakáva. Myslite na to, že aj vaše ego je iba z lega. A je iba také pevné, také veľké a také krásne aké si ho vybudujete.

V pondelok mi napíšte. Budem čakať.

A keďže tento príspevok píše chlap a chlapi (niekedy aj muži) sa neústavne a často mýlia, je dosť možné, že aj ja sa mýlim práve teraz.

Ale moje ego je spokojné.

Je totiž pripravené na omyly a na to, že sa mýlim a že ja sa mýlim celkom rád.

Dokonalosť sama o sebe ma obišla a je dosť možné, že keď sa rozdávala iným, tak mojim smerom ani nenazrela, nie že by prišla,  zastala a podelila sa.

A aj tak som spokojný.

Lebo  „Celý svet sa točí okolo mňa.“ (Falco, Egoist, 1998).

Jozef Prazňák

 

Mohlo by vás zaujímať