Ako sa vyhnúť toxínom v kozmetike či WC papieri a chrániť zdravie detí a celej rodiny?

Ako sa vyhnúť toxínom v kozmetike či WC papieri a chrániť zdravie detí a celej rodiny?

Počas nášho života nám postupne pribúdajú do domácnosti rôzne novinky. A platí to aj pre oblasť drogérie, kozmetiky či rôznych prostriedkov na údržbu rodiny. Akosi sme však zabudli čítať zloženie prípravkov. Informácií je veľa. A my sa chceme spoliehať na to, že produkty v predajniach sú z hľadiska ochrany nášho zdravia úplne v poriadku. Dobre však vieme, že veľmi často sa na verejnosť dostanú informácie, že ten či onen produkt, ktorý sme roky kupovali (a niekedy ide o produkty pre batoľatá), je vyhodnotený ako nie bezpečný, ba až toxický. Ako sa v tom má človek vyznať? Ako sa v tom orientovať?

Čítať, čítať, čítať – do obchodu s lupou. 

Všetci máme možnosť prečítať si zloženie. Ak sú písmenká príliš drobné, poslúži nám lupa. Alebo si môžete v obchode výrobok odfotiť a zväčšiť obrázok, aby ste videli jasne, čo je vo výrobku ukryté. Často zistíte, že zubná pasta alebo vlhčené servítky sú plné zložiek, ktoré by ste asi nechceli dávať do seba. Koža a sliznice fungujú na našom tele podobne, ako trávenie.

„Čo dávate na seba, dávate aj do seba.“ Toto je obľúbená veta Mirky Števkovej, ktorá sa už roky zaoberá zložením výrobkov.

Alebo?! Nekupovať, nahradiť…

Okrem toho, že si budete v obchode čítať zloženie, môžete urobiť ešte lepšiu vec. Môžete sa vyhnúť klasickým priemyselne spracovaným produktom z oblasti drogérie a kozmetiky. Vy si totiž môžete mnohé produkty vyrobiť sami. Často aj za lacnejšie. Ako sa vyhnúť toxínom v kozmetike? Aj o tom sme sa rozprávali v podcaste ODznova s Mirkou Števkovou. Ak ste si rozhovor ešte nepozreli, nech sa páči. Môžete si ho pozrieť rovno tu, nižšie. Stačí stlačiť play. A ak by sa vám zapáčil, tak vás pozývame od 29.9.2023 do 1.10.2023 na našu víkendovku SooGooD (LINK), kde sa budeme rozprávať aj o prírodných produktoch, detoxe domácnosti a vyrobíme si aj personalizovaný parfum…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať