Púder a rakovina? V roku 2023 sa má púder Johnson & Johnson prestať predávať celosvetovo…

O 92 percent vyššie riziko výskytu rakoviny vaječníkov?

Detský púder Johnson & Johnson bol na trhu takmer 130 rokov. Používal sa na prevenciu plienkovej vyrážky a na ďalšie kozmetické účely, niekedy aj ako suchý šampón. Výskumy na jeho nebezpečenstvo upozorňovali už skôr. Vedci začali už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia upozorňovať na možnú spojitosť medzi používaním mastenca a vznikom rakoviny.

Podľa štúdie lekára Daniela Cramera z Harvardovej univerzity zverejnenej v roku 1982, ženy, ktoré používali pravidelne tieto prípravky na intímne partie, mali o 92 percent vyššie riziko výskytu rakoviny vaječníkov, uviedla agentúra Bloomberg.

Johnson & Johnson čelí viac ako 40-tisícom žalôb bývalých zákazníkov

Zákazníci tvrdia, že používanie detského púdru Johnson & Johnson na báze mastenca spôsobuje rakovinu. Niektorí uvádzajú, že produkt obsahoval rakovinotvorný azbest.

Spoločnosť J&J aj naďalej tvrdí: Naše produkty sú bezpečné

Spoločnosť J&J však v utorok zopakovala, že jej výrobky z mastenca sú bezpečné a nespôsobujú rakovinu. Právnici spoločnosti tiež uviedli, že tvrdenia žalobcov nie sú vedecky podložené. Obvinili právnikov žalobcov, že tlačia na klientov v nádeji, že z firmy vytiahnu vysoké finančné odškodnenie.

Vyšetrovanie agentúry Reuters z decembra roku 2018 odhalilo, že spoločnosť J&J o prítomnosti malého množstva azbestu vo svojich produktoch vedela od roku 1971. Reuters sa opieral o interné správy podniku a ďalšie dôverné dokumenty. Johnson & Johnson však informácie agentúry Reuters odmietla.

Spoločnosť v roku 2020 oznámila, že prestane predávať svoj detský púder v USA a Kanade. Neskôr oznámila svoj zámer prestať ho predávať celosvetovo v roku 2023.

Vyplatia miliardy…

„Cez víkend sa zišlo predstavenstvo spoločnosti a schválilo vyplatenie výrazne vyššieho vyrovnania súčasným i budúcim žalobcom s rôznymi druhmi nádorov,“ uviedol Mikal Watts, jeden z právnikov žalobcov, ktorí dohodu vyjednali.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať…

Johnson a vakcína proti Covid 19

Kvôli krvným zrazeninám pozastavili očkovanie vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson

Mohlo by vás zaujímať