Ako sa rozhýbať po návrate z nemocnice?

Ako sa rozhýbať po návrate z nemocnice

Potrebujete pomôcť svojmu blízkemu, aby sa rozhýbal po návrate z nemocnice? Aby zvládol základy návratu do života a naštartoval rehabilitáciu? Prinášame zopár tipov, ako začať…

vertikalizácia

Pomocou vertikalizácie priaznivo vplývame na ventiláciu dýchacích ciest a srdcovo cievneho systému, či na vyprázdňovanie. Slúži ako prevencia proti zápalu pľúc. Zabraňuje úbytku ochabovaniu svalovej štruktúry, zabraňuje kontraktúram a zlepšuje pohyblivosti kĺbov.

masáž

Masáž je jedna z najstarších liečebných techník. Masáže má viacero vplyvov a účinkov na ľudský organizmus. Priamy účinok vyvoláva fyzikálne a biomechanické zmeny v tkanivách, nepriamy účinok je sprostredkovaný nervovým a endokrinným systém a celkový účinok sa prejavuje zmenou vegetatívnej rovnováhy. Pomocou masáže sa snažíme vplývať na nervovú sústavu, kožu a svaly. Pri využívaní tlaku pri technikách dráždime množstvo nervových receptorov, ktoré stimulujeme alebo utlmujeme. Pri vplyve na kožu stimulovaním napomáhame k jej regenerácii a posilneniu. Prekrvenie kože zvyšuje množstvo kolagénu a tým sa zlepšuje kvalita a sila kože. Vplyvom masáže na svaly sa odplavujú odpadové látky a zvyšuje sa svalový tonus, odstraňujú sa kŕče a obnovuje sa pohyblivosť svalov.

cievna gymnastika

Príčin vzniku cievnych chorôb je niekoľko. Či už dedičná predispozícia, vek, nadváha, nedostatok pohybu, dlhé sedenie, fajčenie, prekonaná žilová trombóza čo je vznik krvných zrazenín. Najdôležitejšou prevenciou je pohyb, dobrá strava a správna obuv. Pohybová aktivita napomáha k dobrej funkcii žilového systému. Pohybové aktivity vykonávame na lôžku jednoduchými cvikmi, od členkov, či zápästí po cvičenia celých končatín. Kde často využívame zmenu polôh končatín a gravitáciu.

dýchacia gymnastika

Dýchanie poznáme hrudníkové, brušné a zmiešané. Dýchaciu gymnastiku možno rozdeliť na základnú a špeciálnu. Pri základnej využívame prirodzený rytmus dýchania s pohybom končatín , kde vplývame na zlepšenie práce hrudníka a aplikujeme ho pri úvode cvičenia. Špeciálnu dýchaciu gymnastiku poznáme lokálnu, dynamickú a statickú. Využívame pri nej zmeny polohy tela, hlavy, sed, stoj či zamieria sa na konkrétnejšiu oblasť dýchacej sústavy.

nácvik samostatnosti s využitím prvkov zo sociálnej rehabilitácie

Cieľom nácviku samostatnosti je zlepšiť pohybové schopnosti a kvalitu života klienta. Vytvárať podmienky k jeho zaradeniu do čo najbežnejších pracovných a životných činností.

Viac tipov nájdete na stránke MEDI ADOS.

Mohlo by vás zaujímať