Sú opičie kiahne nový strašiak, ktorý nás uzatvorí doma? Je dôvod na obavy? Odpovedá MUDr. Janeková

Ako sa prejavujú opičie kiahneAko sa prejavujú opičie kiahne? Je dôvod na obavy?

V každom spravodajskom vstupe sa čoraz viacej spomínajú tzv. opičie kiahne (monkeypox). Ak si človek zadá frázu do Google tak zistí, že ide o zriedkavé vírusové ochorenie, ktorého prejavy sú podobné ľudským kiahňam, ale zvyčajne s miernejšími prejavmi.

Keďže sa začína šíriť strach a panika, dovolila som si osloviť MUDr. Etelu Janekovú, všeobecnú lekárku a internistku s dlhoročnou praxou a spýtala som sa jej, ako sa prejavujú opičie kiahne a požiadala som ju aj o odpovede na najčastejšie otázky.

Pani Janeková, čo sú to opičie kiahne a koho najviac ohrozujú?

Je to vírusová zoonóza spôsobená vírusom Orthopox z rodu Poxviridea.

Ide o vírusové ochorenie s endemickým výskytom (centrálna Afrika), čiže je viazané na konkrétnu lokalitu, ale môže sa rozšíriť aj komunitne. To znamená, že sa ochorenie môže rozšíriť v spoločných priestoroch u ľudí žijúcich v komunitách. Endemicita sa v dnešnej dobe, samozrejme, môže porušiť častou migráciou – cestovaním. Preto je možný výskyt aj v neendemických krajinách.

Vírusové ochorenie s inkubačnou dobou 5-21 dní, príznaky sú v úvode podobné chrípke (bolesť hlavy, teplota nad 38,5 st. Celzia, zväčšenie lymfatických uzlín, bolesti svalov, bolesti chrbta) a neskôr, pri výseve, podobné ovčím kiahňam – varicelle. Prenos je po telesnom kontakte s chorou osobou v štádiu výsevu. Rozdiel oproti ovčím kiahňam je ten, že výsev na tele sa vyskytuje v rovnakom štádiu na celom tele naraz. Ovčie kiahne majú výsyp v rôznych štádiách prítomné na koži od začervenania, pupenca, pľuzgieru, pľuzgieru s hnisavým obsahom, chrastou s postupným prejavom na tele.

Myslíte, že bude potrebné čeliť lockdownom, ako to bolo počas korony?

Nie nemyslím si to. Pacienta, ktorý má ochorenie je možné izolovať tak, ako to robíme pri ovčích kiahňach.

Prvotné správy minulý týždeň hovorili o tom, že sa tento vírus šíri medzi homo a bisexuálmi. Teraz už v správach počujeme informácie, že môže ísť o novú pandémiu. Ako to teda je?

Je to ochorenie prenášané fyzickým kontaktom, nie vzdušnou cestou. To vysvetľuje všetko. Ochorenie sa vyskytuje aj medzi heterosexuálmi pri kontakte s léziou na koži. Ide o DNA – vírus, ktorý ohrozuje viacej osoby s oslabenou imunitou.

Na čo sa treba pripraviť z hľadiska prevencie a imunity?

Chorí by mali dodržať izoláciu a zdraví hygienické pravidlá, čisté ruky a nechty sú základ.

Existuje možná krížová imunita s bežnými ovčími kiahňami?

Vakcinácia proti ovčím kiahňam môže mať protektívny vplyv aj proti opičím kiahňam, avšak nie je to vakcína s priamym účinkom.

Prečo týmito kiahňami médiá strašia, keď nie sú prenosné vzduchom?

Medicínske témy sú jedny z najčítanejších tém v médiách. Preto, čokoľvek sa vyskytne, čo zvýši čítanosť, je dobré. Prešli sme si ťažkými chvíľami pandémie a myslím si, že ľudia už racionálnejšie pristupujú k akejkoľvek informácii.

Pripravila: Martina Valachová

Ak tento text vyhodnotíte ako zaujímavý aj pre vašich priateľov, zdieľajte ho na svojich sociálnych sieťach.

Ak sa vám náš obsah páči a chcete podporiť tvorbu obsahu a podcastov, váš príspevok (pravidelné 3, 5 alebo 10 či viac €) alebo jednorazový (nechám na vás) je možné realizovať priamo tu: https://ko-fi.com/odznovapodcast

 

Mohlo by vás zaujímať