Nájdite spôsob, ako sa popasujete so svojimi tieňmi a uveríte v svoju pravú identitu.

Ako nebyť zajatcom vlastného nepriateľa a ako sa naučiť odpúšťať…

  • Snaží sa vás vo vašom vnútri niečo rozmetať na milión rôznych smerov? Rovno k ďalšej zložitej veci vo vašom zložitom dni?
  • Snažíte sa držať krok s neúprosným tempom života?
  • Ľahko sa rozčúlite, stratíte hlavu a väčšinu sebakontroly ešte predtým, než skutočne nastanú problémy?

Aké sú vaše odpovede na tieto otázky? Počúvam vo svojej koučovacej praxi často 3x áno. Spolu so želaním, ako to „niečo“, čo človeka vháňa do týchto stavov napätia, zúfalstva a bezmocnosti, zlikvidovať. Pravdaže, nechceme takémuto nepriateľovi dovoliť len tak si robiť, čo sa mu zachce. Tobôž, keď investujeme peniaze, energiu a chuť pochopiť svoje problémy, v márnej snahe vyriešiť tento extrémny pretlak.

Rozumiem tomu a sama som to už zažila.

Moja skúsenosť hovorí, že keď som sa zamerala na najbližšie viditeľné symptómy, robila som dve veci:

  1. strácala drahocenný čas a energiu, ktoré som si mala ušetriť a radšej vložiť do cieľavedomého snaženia;
  2. bojovala so zbraňami, ktoré nič nezmohli a cielili do prázdna.

Prišla som na to, že môj skutočný nepriateľ s veľkým N je… Než to prezradím, poďme sa pozrieť na to, ktoré sú najčastejšie dôvody, ktoré vás zaručene oberú o pokoj, spokojnosť, vyrovnanosť a vitalitu.

Keby som vám chcela urobiť zo života peklo, tak:

  1. Snažila by som sa vás zbaviť vášne, udusiť váš záujem o zmysluplné hľadanie naplnenia, podupať vaše odhodlanie.
  2. Zmanipulovala by som vaše vnímanie tak, aby ste sa sústredili na nesprávneho vinníka – na čokoľvek alebo kohokoľvek.
  3. Oslabovala by som vašu silu a prehlbovala vašu neistotu dovtedy, kým by neovládla to, ako negatívne vnímate samých seba.
  4. Stále by som vám pripomínala minulé chyby a zlé rozhodnutia. Chcela by som vás zavaliť hanbou a pocitom viny.
  5. Znásobila by som váš strach, aby vyzeral neprekonateľne. Natoľko by vás desil, až by sa vašou hnacou silou stala snaha vyhnúť sa starostiam.
  6. Navádzala by som vás na zlé veci, ktoré by šli na úkor vás aj ostatných a presviedčala vás, že sú v zásade nevyhnutné.
  7. Zapratala by som vám diár toľkými úlohami, že by ste nevedeli, čo je dôležité a čo naliehavé a nemohli ste si dovoliť ani na chvíľu postáť a prísť k sebe.
  8. Využila by som každú príležitosť na otvorenie starých rán a spomienok na ľudí a udalosti, ktoré ich spôsobili.

Je vám to povedomé? Koľko z bodov by ste označili, že si ich vo svojom živote neželáte?

Každá z ôsmych pekelných „múk“ má svoj liek. Ku každej vám položím otázky a vy v hľadaní odpovedí na ne môžete vidieť východisko zo svojho labyrintu.

Stratili ste svoju vášeň? Prišli ste o to, čo vás nútilo zdvihnúť sa a ísť?

Vášeň je ako palivo, je vašim „chcem“. Núti vás pokračovať, aj keď vás valcuje stereotyp. Vášeň vám pomáha kráčať za najlepším zámerom a zdolávať prekážky.

Pri čom svoju vášeň vzkriesite? Čo robíte radi, bez ohľadu na vonkajšie okolnosti? Pripomeňte si to, oživte alebo si vytvorte novú vášeň. Nech je to čokoľvek, čo vám radostne zvýši pulzovanie, venujte sa tomu často, pravidelne a s nadšením, lebo to je váš zdroj pozitívnej energie.

Čo odvracia vašu pozornosť a presviedča vás o tom, že najdôležitejšie problémy vo vašom živote v skutočnosti pramenia mimo vás?

Nech je to kdekoľvek alebo u kohokoľvek, môžete si byť istí, že tam to v skutočnosti nie je. Potrebujete sa sústrediť na seba – na svoje potreby, hodnotový svet a postoje. Oni vás vedú v ústrety tomu, kde chcete byť. Keď ich nemáte vyjasnené, nemáte smer a strácate sústredenie. Odpovede sú vo vás. Nepotrebujete sa stavať voči svojim problémom s odporom. Chcú vás upozorniť, že niečo nie je tak, ako potrebujete. Čo to je? Za čo bojujete aj napriek tomu, že v skutočnosti iba bojujete a nemáte z toho nič? Vaše sústredenie sa na seba je ako anténa. Čo ju drží vzpriamene a v pohotovosti, aby mierila na vás a až potom na ostatných?

Keď sa na seba pozriete, často vidíte iba nedostatky, chyby, zlyhania a slabosti?

Autentická identita sa môže líšiť od tej, ktorú vidíte, keď sa každý deň pozriete do zrkadla. Tento rozpor spôsobí, že vo vzťahu k sebe ste tvrdí a nekompromisní, nič si neodpustíte a nedarujete. Prehĺbiť vzťah k sebe a k prijímaniu sa takých, akí ste, vám dodá sebaistotu. Zbierajte na seba spätnú väzbu od ľudí, ktorým dôverujete a zapodievajte sa aktívne tým, ako svoj sebaobraz vyladíte do lepšej verzie.

Čo vám pomôže pozitívnejšie vnímať samých seba? Vďaka čomu sa objektívnejšie pozriete na to, čo je na vás ocenenia hodné? Nájdite spôsob, ako sa popasujete so svojimi tieňmi a uveríte v svoju pravú identitu.

Spomienky na vaše početné zlyhania vás dokážu natoľko omráčiť, že sa prestanete snažiť úplne?

Mávate pocit, že nedokážete využívať svoje šance?

Váš nepriateľ dokáže každú jednu vašu myšlienku zmeniť na kinosálu a púšťať v nej príbeh, ktorý vás poníži, zahanbí a strápni. Všetci sme na ceste a nie sme dokonalí. Chyby sú nášľapné kamene na ceste k úspechu podľa vašich predstáv a vašej cesty. Aby to bolo možné, potrebujete katastrofické scenáre z minulých, nie celkom vydarených pokusov omilostiť od výčitiek a pozrieť sa na ne z pohľadu toho, čo vás naučili a čo z toho sa dá opätovne využiť.

Čo si najväčšmi pripomínate ako fatálne zlyhanie? Viete sa naň pozrieť okom nehodnotiaceho pozorovateľa? Čo uvidíte potom?

Lipnete na bezpečí a nič by ste nechceli zmeniť? Bránite sa slovami: „Čo ak? Čo keď?“

Keď ste neistí, tak najhoršie scenáre sa stávajú jedinou možnosťou, ktorá vám napadne. Takýto strach vám nezdvihne iba krvný tlak, spustí rovno požiarny poplach. Do toho bliká otázka: „Prečo sa cítim tak bezmocne?“ Odpoveď hľadajte v tom, čo malé môžete urobiť, aby ste postupne cez svoje strachy prešli. Krok za krokom, s vedomým dýchaním a krotením paniky. V činorodosti je sila potrebná na posun vpred, nie v analyzovaní hypotetických otázok.

Prečo sa vám oplatí prizrieť sa svojim strachom – skutočným aj iluzórnym? Čo z nich vás skutočne ohrozuje?

Sami dokážete udrieť na svoje slabé miesto? Položíte sa na lopatky, aj keď na to nie je dôvod?

Spochybňovanie a bagatelizovanie vašej hodnoty nemá konca kraja, lebo ste presvedčení, že ste nič nedokázali a ste nikto. Skutočne? Podľa čoho tak usudzujete? Povedali by vám to aj ľudia, ktorí vás majú radi a ktorým na vás záleží?

Urobte si revíziu toho, ako sa k sebe správate a čím si ubližujete. Ako so sebou komunikujete?

V čom ostatným dovoľujete prekračovať hranice tak, že to ide na úkor vás? Čím si to odôvodňujete? Ako si vytýčite nové hranice? Ako sa postavíte za seba a za dobré veci pre seba?

Ste pod tlakom osobou, ktorá nikdy nepovie nie?

Zapisujete si do kalendára ďalšiu a ďalšiu aktivitu a navonok robíte všetko tak, aby to bolo hodné obdivu?

Ste napätí, pretože musíte nejako pôsobiť, nejako vyzerať, nejako sa správať a zaujímať sa o určité veci. Byť dokonalými po všetkých stránkach, a hlavne napĺňať dokonalý obraz toho, čo od vás očakávajú ostatní.

Uvedomili ste si, že z vás tento tlak robí otrokov? Ako keby vám celé dni niekto iba rozkazoval: „Urob toto! Choď tam! Zariaď tamto!“ Otroci neoddychujú, iba pracujú. Neovládajú svoje dni, dni ovládajú ich.

Kto vám určuje všetky ciele? Kto vyhlasuje straty, keď ciele nedosiahnete? Kto nastavuje vysoko latku? Kto tvrdí, že vaša hodnota nepresahuje celkový objem vášho výkonu? Ako si toto sebanatlakovanie transformujete na súcitnejší a zhovievavejší prístup?

Mení sa vaše srdce na kameň prostredníctvom hnevu a trpkosti? Nedokážete odpúšťať?

Ako sa naučiť odpúšťať ?

Odpustenie vám poskytuje „priestor“, aby ste existovali v kľude a pokoji napriek tomu, čo sa vám stalo. Odpúšťať potrebujete hlavne kvôli sebe, nie kvôli druhým. Je to váš dobrovoľný dar tomu, kto vás zranil a ublížil vám. Odpúšťať však neznamená nutne zabudnúť. Môžeme si všetko pamätať, ale bez hnevu.

Neviete si sami poradiť s tým, čo ľutujete a čo vás bolí? Túžite po pomste alebo po sebatrestaní? Je namieste nebyť na to sami. Odpúšťanie si možno osvojiť ako zručnosť. Dobrým učiteľom býva odborník z pomáhajúcej profesie, ktorý pozná rôzne metódy, ako vám s tým pomôcť a nájsť odpoveď aj spôsob ako sa naučiť odpúšťať.

Kto je teda vaším skutočným nepriateľom s veľkým N?

Skutočným nepriateľom nie je manžel, svokra, kolega, dospievajúce deti… ani počasie, chuť na víno alebo akýkoľvek iný súdok frustrácie, ktorý sa vám vie dostať poriadne pod kožu a vybuchnúť, kým o ňom stihnete racionálne premýšľať.

Domnievate sa správne, nepriateľom ste pre seba vy sami. „Nie je jednoduché prijať skutočnosť, že ste sami príčinou pocitov, ktoré vám berú radosť zo života. Keď začnete samých seba vidieť ako svojho najväčšieho nepriateľa, je to veľmi nepríjemné. Toto uvedomenie je však vaším najväčším požehnaním. Keď viete, že si viete vytvoriť svoje vlastné trápenie, je logické, že si viete vytvoriť aj svoju radosť.“ Nemám k tomuto odkazu od Susan Jeffers, z knihy Maj strach a napriek tomu kona,j čo dodať. Iba prianie, aby ste každé svoje úsilie ocenili, lebo sa ráta.

Janette Šimková, koučka a supervízorka, autorka knihy receptov na duševnú pohodu Takto sa to podarí

Kniha je vo všetkých kníhkupectvách, aj u mňa na webe.

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať…

Zuzana Vačková hovorí aj o tom, ako zvládnuť prechod.. A tiež, že je treba hľadať spôsob, ako sa naučiť odpúšťať a nebyť na seba zbytočne tvrdá…

Mohlo by vás zaujímať